Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,49 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g

48,95 zł

Cena regularna: 67,13 zł

Najniższa cena: 67,13 zł
szt.
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

8,49 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 7,98 zł
szt.
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze

11,95 zł

Cena regularna: 13,30 zł

Najniższa cena: 13,30 zł
szt.
5 powodów dla których warto siać chabry 0
5 powodów dla których warto siać chabry

Chabry to rośliny kojarzone głównie z faktu, iż porastają łąki, nieużytki oraz pola. W połączeniu z czerwienią maków te jaskrawoniebieskie kwiaty tworzą często sielski krajobraz pośród kłosów zbóż. Są roślinami jednorocznymi, choć są też gatunki wieloletnie. Cechą wspólną chabrów jest fakt, iż by rosnąć nie wymagają jakichś szczególnych warunków uprawy.

W naturze ochoczo porastają rowy, łąki, piaszczyste nieużytki oraz pobocza dróg i ścieżek. Warto obsadzić nimi każdy słoneczny zakątek ogrodu, by czerpać korzyści jakie płyną z ich uprawy.

Z powodzeniem rosnąć też będą w pojemnikach, doniczkach i skrzynkach na balkonie
czy tarasie. Jeśli chcecie znać 5 powodów, dla których warto sadzić chabry to zapraszamy do dalszej lektury.

🌺 1. Decydując się na uprawę warzyw warto w ogrodzie sadzić również miododajne rośliny kwitnące, które przyciągną pożyteczne zapylacze i tu właśnie z pomocą przychodzą chabry. Te prawdziwie miododajne rośliny nie tylko doskonale wyglądają ale również skutecznie przywabiają pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające. Pszczelarze zakładając pożytki dla pszczół często do mieszanek roślin kwitnących dodają właśnie nasiona chabrów, by zwiększyć miododajność. Dodatkowo miód chabrowy jest bardzo ceniony
ze względu na swoje zdrowotne właściwości - zawiera ważny związek lizozym – który ma silne antybiotyczne działanie.

🌺 2. Przyzwyczajeni do widoku chabrów wyłącznie na łąkach i polach często nie zdajemy sobie strawy, że chabry występują w różnych odmianach i kolorach, a rodzina tych roślin liczy ponad 500 gatunków. Niektóre z nich są roślinami jednorocznymi inne to byliny dwuletnie, wszystkie łączy jedno – obficie kwitną i łatwo się wysiewają. Przewaga tych roślin nad innymi gatunkami polega na tym, że urosną wszędzie tam, gdzie będzie dostateczna ilość światła. Dlatego jeśli macie miejsca w ogrodzie, gdzie ziemia nie jest zbyt żyzna, ale dobrze przepuszczalna ( np.: narożniki przy ogrodzeniu, niewielkie pryzmy ziemi ) to warto pokusić się o wysiew tych roślin. Ożywią każdą przestrzeń i to nie tylko błękitem czy odcieniami fioletu, ale również różu, żółci, czerwieni i bieli.

Chaber bławatek

Chaber bławatek mieszanka nasiona 1g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
chaber bławatek

Chaber bławatek niebieski 2g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
chaber carski

Chaber cesarski mieszanka nasiona 1g - VILMORIN

Sprawdź naszą ofertę

🌺 3. Niektóre odmiany chabrów są również jadalne (informacja czy kwiaty nadają się do spożycia zawsze widnieje na opakowaniu nasion). Ich pięknie wybarwione kwiatostany doskonale wyglądać będą w surówkach, sałatkach i deserach. Znajdziecie je również w luksusowych mieszankach herbat oraz wyrobach cukierniczych. Suszone od lat są cenionym składnikiem zielarskim ze względu na właściwości moczopędne, przeciwzapalne oraz żółciopędne. Napar z chabrowych kwiatostanów działa leczniczo również stosowany w formie płukanek do skóry i włosów.

🌺 4. Barwnik zawarty w jaskrawoniebieskich chabrach może też służyć do barwienia tkanin oraz jako naturalny niebieski barwnik do zdobienia wielkanocnych pisanek.

🌺 5. Chabry to rośliny dla każdego. Naprawdę nie trzeba mieć ogrodu, by zachwycać się ich widokiem. Spokojnie poradzą sobie wysiewane w balkonowych skrzynkach czy donicach na tarasie. Należy je wysiewać wraz z początkiem marca aż do kwietnia najlepiej do doniczek lub wielodoniczek. Ważne jest, by użyte pojemniki czy doniczki były czyste. Podłoże do wysiewu powinno być lekko wilgotne. Nasiona chabrów są dość duże, dlatego podczas wysiewów należy równomiernie rozłożyć na podłożu i przykryć około centymetrową warstwą podłoża. Po wschodach sadzonki należy przenieść w widne ale chłodniejsze miejsce na przykład pod osłony lub folię (regał typu foliak też się sprawdzi), a gdy wyrosną można obsadzać nimi zarówno stojące jak i wiszące donice i hodować na balkonie czy tarasie. Odmiany jadalne przydadzą się zarówno w kuchni jak i pielęgnacji skóry. Dodadzą sielskości i uroku nawet na małych przestrzeniach jak taras czy balkon.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium