Luty jest takim miesiącem, w którym na parapetach i regałach wysiewowych można już nieco konkretniej pomyśleć o warzywach, ziołach i kwiatach jakie będą w nadchodzącym sezonie zdobiły ogród. To jest miesiąc planowania zarówno tego jak zapełnić wolną przestrzeń w warzywnikach oraz szklarniach, jak i przestrzeni na parapetach. Bo choć w ogrodzie zawsze znajdzie się szczypta miejsca na nowe rośliny, o tyle domowe parapety niestety nie są z gumy. Dlatego warto roztropnie planować wysiewy i skupić się głównie na tych roślinach, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady i nie mogą być uprawiane z siewu wprost do gruntu.
✅ Jakie warzywa wysiewamy w lutym?
W lutym prowadzić też można pierwsze wysiewy nasion warzyw, zwłaszcza tych uprawianych w szklarni lub tych, których rozsady mają trafić do ogrodu w marcu, kwietniu i maju. Z powodzeniem można się zabrać za wysiew takich gatunków jak:
cebula
kalafior
brokuł
kalarepa
kapusta
karczoch
sałata masłowa
fenkuł
koper włoski
kapusta pekińska
seler korzeniowy
seler naciowy
Wysiew nasiona na rozsady warto rozpocząć od przygotowanie właściwego podłoża oraz pojemników. W tej roli doskonale sprawdzi się ziemia do wysiewów – która jest pozbawiona chwastów i patogenów oraz ma właściwą strukturę, dzięki której nawet najmniejsze nasiona będą mogły swobodnie wykiełkować. Można też pokusić się o przygotowanie własnej mieszanki na bazie ziemi uniwersalnej, podłoża kokosowego, perlitu i wermikulitu.
Jeśli zaś chodzi o pojemniki na rozsady, to z powodzeniem można użyć gotowych multiplatów, tac wysiewowych, mini szklarenek czy doniczek. W roli „pierwszych doniczek” doskonale sprawdzą się również plastikowe opakowania po żywności (warzywach, surówkach, owocach oraz serkach i jogurtach). Ważne aby takie „doniczki z recyklingu” były pozbawione resztek żywności, czyste i zdezynfekowane oraz by posiadały otwory odpływowe na spodzie.
Wysiewając nasiona warto zwrócić uwagę na głębokość ich siewu podaną zazwyczaj przez producenta na opakowaniu. Dobrym przykładem mogą być tu naprawdę drobne nasiona selera, które jedynie delikatnie należy docisnąć do podłoża. Wysiew powinien być kontrolowany, to znaczy z zachowaniem właściwej wilgotności podłoża i mocno dodatniej temperatury tak, by nasiona mogły skiełkować.
Rzodkiewka Carmen nasiona 10g - Raj Ogrodnika
Sprawdź naszą ofertęMarchew Amsterdam 3 nasiona 5g - Raj Ogrodnika
Sprawdź naszą ofertęSałata masłowa głowiasta Królowa Majowych nasiona 2g - Raj Ogrodnika
Sprawdź naszą ofertęPojemniki i doniczki można przykryć folią spożywczą, by wytworzyć swoisty mikroklimat. Stosując jednak ten patent na szybsze kiełkowanie nasion warto takim doniczkom i pojemnikom zapewniać minimum 15 minut świeżego powietrza dziennie.
Drobniejsze nasiona można też zamiast podłożem przysypać lekko perlitem lub wermikulitem. To pozwoli zapewnić odpowiedni poziom wilgotności jakże istotny przy kiełkowaniu. Warto też pamiętać o właściwym sposobie podlewania wysianych nasion. Aby podłoże nie przesychało warto codziennie dokładnie je zraszać. W ten sposób mamy pewność, że nawet najdrobniejsze nasiona nie zostaną wypłukane z podłoża.
Widny i ciepły parapet będzie idealnym miejscem uprawy warzyw na rozsady. Gatunki warzyw wysiewane w lutym na rozsady potrzebują często nawet kilku tygodni, by w doniczkach zaczęło się zielenić, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. W późniejszym czasie, kiedy wschody będą już dobrze widoczne można też wspomóc młode sadzonki właściwie je doświetlając lampami led dedykowanymi do roślin.
✅ Jakie warzywa wysiewamy w lutym do gruntu?
W połowie miesiąca można zaplanować już także pierwsze gruntowe wysiewy warzyw. Szczęśliwi posiadacze szklarni i tuneli foliowych mogą już w pierwszym tygodniu lutego pokusić się o wysiewy. Warto jednak pamiętać, że przy siewie gruntowym i dość mocno zmieniającej się pogodzie dobrze jest okrywać obsiane grządki i zagony białą agrowłókniną.
Do warzyw, które w lutym można siać bezpośrednio do gruntu zaliczamy:
wczesne odmiany marchwi
rzodkiewka wczesna i całosezonowa
szpinak
koper
bób
Warto pamiętać, że gruntowe wysiewy prowadzi się tylko i wyłącznie wtedy, gdy podłoże nie jest zamarznięte, grządki oczyszczone z chwastów i odpowiednio spulchnione. Dobrym sposobem na siew przy jeszcze nie do końca sprzyjających warunkach pogodowych są pojemniki i doniczki. Takie gatunki jak szpinak, koper czy rzodkiewka doskonale udają się wysiewane właśnie do wysokich pojemników i donic. My co roku obsiane donice wstawiamy do szklarni by nieco szybciej cieszyć się pierwszymi liśćmi szpinaku i rzodkiewkami. Możecie też pokusić się o doniczkowy wysiew na balkonie i tarasie pamiętając o przykryciu doniczek białą agrowłókniną.