Nowy sezon wysiewów zacząć można z powodzeniem już na początku roku. Styczeń to dobry czas by zabrać się za wysiew zarówno kwiatów jak i niektórych warzywa zwłaszcza tych, które uprawiane będą w szklarni lub ciepłym foliaku. Zaczynamy od wysiewu tych gatunków, które zanim zaczną zachwycać muszą zdążyć urosnąć. Dlatego wysiew prowadzi się tak wcześnie, by zaraz po Zimnych Ogrodnikach można było zabrać się za pikowanie rozsad warzyw na miejsca stałej uprawy oraz ukwiecanie każdej wolnej przestrzeni w ogrodzie. Wcześniejszy wysiew, to szybsze plonowanie i wcześniejsze kwitnienie.
✅ Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?
Jeśli chcecie mieć wraz z rozpoczęciem sezonu kwiecisty balkon, taras czy ogród, to już w połowie stycznia warto popróbować swoich sił z wysiewem takich gatunków jak:
petunie klasyczne jak i te o kwiatach pełnych
begonia stale kwitnąca
lobelie
żeniszek meksykański
szałwie błyszczące
koleus rokoko i blumego
Wysiew powinien być kontrolowany, to znaczy z zachowaniem właściwej wilgotności podłoża i mocno dodatniej temperatury tak, by nasiona mogły skiełkować. Jeśli macie ogrzewane foliaki lub szklarnie z poliwęglanu, to możecie się pokusić o wczesny wysiew właśnie tam. Jeśli nie macie takiego miejsca to, z powodzeniem możecie zagospodarować widny parapet w domu.
Warto pamiętać, że zarówno nasiona lobelii jak i petunii są mikroskopijne i ich prawidłowy wysiew polega tylko i wyłącznie na lekkim przyklepaniu nasion do podłoża. Nie przysypujemy ich ziemią. Dobrym sposobem na zachowanie prawidłowego nawilżenia w podłożu jest stosowanie prelitu jako dodatku do ziemi pod wysiew. Nie tylko doskonale spulchnia on podłoże, ale też częściowo zatrzymuje wilgoć, a roślinom pomaga utworzyć zdrowy i rozbudowany system korzeniowy.
✅ Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?
W styczniu prowadzić też można pierwsze wysiewy nasion, zwłaszcza tych uprawianych w szklarni lub tych, których rozsady mają trafić do ogrodu w maju. Z powodzeniem można się zabrać za wysiew takich gatunków jak:
papryka słodka
papryka ostra
pomidory
ogórki
seler
por
Warto pamiętać, że wschody nasion wymagają ciepła i odpowiedniej wilgotności, a jeśli macie nasiona z poprzednich sezonów to zanim trafią do doniczek można szybko sprawdzić ich moc kiełkowania wysiewając kilka nasiona na zwilżony ręcznik papierowy. Wcześniejszy wysiew jest wskazany zwłaszcza w przypadku papryk, które im wcześniej zaczną w sezonie owocować tym większa szansa na obfity zbiór.
Warto też pamiętać o właściwym doświetleniu młodych siewek. Niedostatek światła i nadmierne wyciąganie się młodych roślin jest niekorzystne - dlatego w przypadku styczniowych wysiewów często stosuje się specjalne lampy, by nieco wesprzeć młode rośliny. Docierające do roślin światło w charakterystycznym różowym kolorze pobudza syntezę chlorofilu i wyrównuje niedobory światła dziennego zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu.
Rozpoczynając wysiewy warto się też przygotować nie tylko na bujny rozrost flory, ale też nieoczekiwane pojawienie się niechcianej fauny. Stale wilgotne podłoże, to raj dla ziemiórek dlatego warto mieć w pogotowiu żółte lepy i preparaty na mszyce. Ziemiórki i mszyce, to jest duet, który może zniweczyć doszczętnie wszystkie uprawy.