Od 2023 roku weszły w życie nowe przepisy unijne dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które wprowadziły zmiany w rodzajach wsparcia dostępnego dla rolników oraz zasady jego przyznawania.
Jednym z nowych elementów o dużej wartości ekologicznej są ekoschematy, które są obowiązkowe dla państw członkowskich, ale dobrowolne dla rolników. Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25% kwoty płatności bezpośrednich rocznie, co daje około 884 mln EUR rocznie w latach 2023-2026. Jest to dwukrotnie większa suma niż łączne wydatki na interwencje rolno-środowiskowe i rolnictwo ekologiczne (ok. 440 mln EUR rocznie). Stawki płatności w ramach ekoschematów są wyrażane w euro i przeliczane na złote według kursu PLN/EUR ustalonego na ostatni dzień roboczy września danego roku.
Ekoschematy są rocznymi praktykami, za które rolnicy otrzymują wynagrodzenie. Są one dostosowane do warunków i potrzeb krajowych, ale poddane ocenie przez Komisję Europejską pod kątem realizacji celów środowiskowych i klimatycznych WPR, takich jak ochrona gleby, wód, klimatu, dobrostanu zwierząt i różnorodności biologicznej w produkcji rolnej.
W Polsce ekoschematy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby promować praktyki, które przynoszą korzyści finansowe dla rolników poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie i poprawę jakości plonów. W tym celu wdrożono ekoschemat Rolnictwo węglowe, w ramach którego rolnicy mogą wybierać spośród ośmiu dostępnych praktyk te, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono łącznie pięć ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dotyczący dobrostanu zwierząt.
Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi
Zachęcenie rolników do obsiewania coraz to większych obszarów roślinami miododajnymi ma na celu stworzenie długotrwale funkcjonujących, wydajnych i różnorodnych pod względem gatunkowym terenów stanowiących pożytki dla pszczół oraz pożytecznych zapylaczy. Takie działanie ma na celu ochronę bytności pszczoły miodnej oraz dzikich owadów zapylających, a co za tym idzie ochronę różnorodności biologicznej tych owadów.
Celem programu jest stworzenie obszarów obsianych roślinami miododajnymi przy założeniu, że na obszarze tym muszą być wysiane przynajmniej dwa gatunki roślin miododajnych. Dodatkowo w mieszance takiej mają być zawarte co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków nieprodukcyjnych i gatunki o charakterze produkcyjnym. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z rozporządzeniem gatunki produkcyjne nie mogą dominować w takiej mieszance. Lista gatunków jest spora i zawiera aż 38 gatunków roślin miododajnych nieprodukcyjnych oraz 12 gatunków miododajnych roślin produkcyjnych.
Gatunkami przeznaczonymi do obsiewu w ramach Ekoschematu: Obszary z roślinami miododajnymi są na przykład: bodziszki, chabry, czarnuszki, cząber ogrodowy, czyściec prosty, dzielżan jesienny, kłosowce, kocimiętki, kolendra siewna, kosmos pierzastolistny, krwawnica pospolita, lebiodka pospolita, lubczyk ogrodowy, łyszczec wiechowaty, marzymięta grzebieniasta (orzęsiona), mierznica czarna, mikołajek płaskolistny, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, ożanka nierównoząbkowa, przegorzany, pszczelnik mołdawski, rezedy, rukiew siewn, serdecznik pospolity, stulisz sztywny, szałwie z wyłączeniem szałwii błyszczącej, szanta zwyczajna, ślaz zygmarek, ślazówka turyngska, świerzbnica polna, trędownik bulwiasty, werbena krzaczasta, wielosił błękitny, wierzbówka kiprzyca, żeleźniak pospolity, żmijowiec grecki, żywokost lekarski.
Mieszanka Ekoschematy roślin miododajnych dopłaty ARiMR nasiona 1 kg
Nasiona roślin, które zostały zastosowane w naszej mieszance, spełniają wymogi projektu ekoschematy oraz rozporządzenia MRiRW. Wysiew tej kompozycji jest nie tylko korzystny dla owadów zapylających, ale także umożliwia uzyskanie dopłat z ARiMR, które zachęcają do tworzenia miejsc bytowania dla pszczół miodnych i innych owadów.
Pszczelnik mołdawski nasiona 100g
Pszczelnik jest rośliną miododajną, którą pszczelarze chętnie obsiewają miejsca przeznaczone na pożytki dla pszczół. Okres kwitnienia trwa około pięciu tygodni - od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Wydajność miodowa rośliny zależy od warunków, w jakich rośnie i wynosi od około 300 do 600 kg z jednego hektara pożytku.
Sprawdź naszą ofertęWysiewać też można takie gatunki jak: facelia błękitna, gorczyca jasna, gryka zwyczajna, komonica zwyczajna, koniczyny z wyłączeniem koniczyny odstającej, lucerna, nostrzyk biały, rzodkiew oleista, słonecznik zwyczajny, sparceta piaskowa, sparceta siewna oraz wyka kosmata.
Warto również zaznaczyć, że na terenach zaliczonych jako obszary z roślinami miododajnymi w terminie do 31 sierpnia obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej. Niedozwolone jest wypasanie zwierząt i koszenie terenu, nie wolno też stosować środków ochrony roślin. Zakaz ten nie dotyczy prowadzenia pasiek.
Uwaga: powierzchnia obszarów z roślinami miododajnymi nie może być zgłoszona jako realizacja normy GAEC 8.
Szacowana stawka: ok. 269 EUR/ha.
Szczegółowe informacje dostępne są w poniższym Rozporządzeniu.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 493)