Własnoręczna uprawa warzyw, kwiatów czy roślin ozdobnych to wspaniały sposób na to, by cieszyć się roślinną obfitością w sezonie. Wiele gatunków roślin wysiewana jest już na początku roku, by w połowie maja trafić do ogrodu. Wcześniejsze przygotowanie rozsad ulubionych warzyw czy kwiatów zapewnia szybsze ich kwitnienie i owocowanie. Zanim jednak warzywnik i rabaty kwiatowe zapełnią się roślinami – warto młode sadzonki zaznajomić z zewnętrznymi warunkami pogodowymi.
Hartowanie rozsady na czym polega?
Hartowanie polega na stopniowej ekspozycji sadzonek na warunki zewnętrzne. Młode rośliny wystawia się na balkon, taras lub do ogrodu w osłonięte od wiatru i ostrego słońca miejsce, by mogły się przyzwyczaić do panujących warunków. Taki zabieg pomaga wzmocnić sadzonki i sprawia, że nie będą więdły po posadzeniu w ogrodzie. Warto też podkreślić, że hartowaniu powinny być poddane zarówno rozsady przygotowywane w domach jak i te, które rosły w szklarniach. Aby radykalna zmiana warunków uprawy nie była dla roślin szokiem, proces ten warto przeprowadzać stopniowo zaczynając od godzinnej ekspozycji i z każdym dniem wydłużając czas hartowania.
Jak hartować rozsadę?
Zanim rośliny zostaną wystawione na warunki zewnętrzne warto wybrać im właściwe stanowisko do hartowania – czyli takie, które będzie przynajmniej częściowo osłonięte od wiatru i ostrego słońca. Aby nieco przyzwyczaić sadzonki rosnące na ciepłych widnych parapetach do zmiany temperatury proces hartowania można rozpocząć od lekkiego rozszczelnienia lub uchylenia okien. Powolne i stopniowe przyzwyczajanie roślin do zmiany warunków uprawy jest bardzo ważne.
Rozsady można też wystawiać na zewnątrz umieszczając doniczki na sztywnych tacach rozsadowych. Rośliny warto też dobrze podlać przed hartowaniem w ten sposób sadzonki nie przesuszą się na słońcu i nie będą mdlały. Podlane rośliny mają też większą stabilność w podłożu. Rozsady podlewa się wyłącznie od dołu, by nie zmoczyć liści i by później nie zostały popalone przez słońce. Jeśli po hartowaniu rośliny będą miały w doniczkach mocno przesuszone podłoże, to również należy je podlać.
Jeśli miejscem hartowania jest słoneczny balkon czy taras, to dobrze jest przynajmniej w początkowej fazie procesu rozpiąć nad roślinami płachtę z białej agrowłókniny, która ochroni liście sadzonek przed poparzeniami i nadmiarem światła. Osłanianie rozsad jest bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy sadzonki uprawiane były pod lampami led. Takie rośliny muszą się stopniowo przyzwyczaić do naturalnego światła oraz jego intensywności. Już po około 3 – 4 dniach hartowania pod osłoną z białej agrowłókniny wystarczy, by sadzonki mogły zostać odkryte.
Nawet sadzonki roślin chłodnolubnych, które wcześniej rosły na domowym parapecie czy w szklarni wymagają hartowania (na przykład różne odmiany sałat). Niezahartowane sadzonki od razu posadzone do gruntu będą więdły, będą też mniej odporne na nocne spadki temperatur.
Dobrym miejscem hartowania sadzonek może być nieogrzewany tunel foliowy pod warunkiem, że w ciągu dnia będzie wietrzony oraz nieogrzewany inspekt. Z powodzeniem do procesu hartowania doskonale sprawdzą się też mini szklarnie lub regały aluminiowe.
Hartowanie sadzonek warto rozpocząć od 1 godzinnej ekspozycji na warunki zewnętrzne. Codzienne powtarzanie tego procesu i wydłużanie czasu hartowania pomaga przyzwyczaić rośliny do zewnętrznych warunków pogodowych. Warto jednak wspomnieć, że najlepsza na hartowanie rozsad jest bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda z temperaturą kilkunastu stopni.
Każdorazowo rośliny po hartowaniu powinny być na noc wstawione z powrotem do ciepłych pomieszczeń. Warto też przed każdym wystawieniem roślin dobrze sprawdzić prognozę pogody, by deszcz czy burze nie zniszczyły rozsad.
Jak długo hartują się rozsady?
Wszystko zależy od warunków pogodowych i czasu jaki rośliny spędziły na zewnątrz. Książkowo już kilka dni wystarczy, by przyzwyczaić sadzonki do ogrodowych warunków pogodowych. Hartowanie prowadzi się zazwyczaj na początku maja głównie po to, by rośliny mogły trafić w połowie miesiąca do ogrodu, gdy minie już ryzyko gruntowych przymrozków, a temperatura w nocy będzie oscylować w okolicach 10*C.