Blog kategorie
Promocje
Pomidor Bajaja 0,3g - WegAna
Pomidor Bajaja 0,3g - WegAna

2,20 zł

Cena regularna: 2,46 zł

Najniższa cena: 2,46 zł
szt.
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu 0
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu

Jak już zapewne widzieliście na zdjęciach z naszego ogrodu sezon na pędraki można uznać za rozpoczęty. Te żarłoczne larwy chrabąszcza majowego są utrapieniem nie tylko na działkach rekreacyjnych ale i na polach uprawnych oraz w sadach. Aby ocenić jak szkodliwe dla wszelkich upraw jest bytowanie w glebie pędraków wystarczy przytoczyć kryteria w jakich skaluje się stopień zagrożenia – a jest to 1-2 pędraki znalezione na 2m2 ziemi przeznaczonej pod uprawy. Obecność larw w podłożu najlepiej zaobserwować można właśnie teraz czyli od kwietnia do maja, gdyż o tej porze roku zaczynają ona żerować na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. To nie jest też tak, że pędraki stanowią wyłącznie zagrożenie dla waszego trawnika. Żerujące larwy chrabąszcza majowego spotkać można również na rabatach kwiatowych w bliskim sąsiedztwie drzew owocowych, w podwyższanych grządkach, pryzmach długo leżącej ziemi zwłaszcza mocno zarośniętej perzem i chwastami oraz na skalniakach położonych w bliskim sąsiedztwie oczek wodnych i stawów.

✅ Co sprzyja pojawianiu się pędraków w ogrodzie? 

Czynnikiem potęgującym prawdopodobieństwo wystąpienia pędraków w trawniku jest zaniechanie jego aeracji lub wertykulacji oraz częste pozostawianie skoszonych resztek trawy na powierzchni darni (tzw. koszenie bez kosza). Im więcej materii organicznej w glebie tym lepsze warunki do rozwoju larw.

Również nawożenie gleby źle przetworzonym kompostem z resztkami nierozłożonej materii organicznej stanowi istny bufet dla pędraków.

W przypadku podwyższonych grządek bardzo ważne jest systematyczne pielenie, poruszanie gleby oraz oczyszczenie grządek po zakończeniu sezonu wysiewów. Przed przystąpieniem do wysiewów warto również przekopać dany obszar i sprawdzić czy nie ma w nim larw.

Większe prawdopodobieństwo posiadania tych szkodników w ogrodzie występuje również wtedy, gdy działka graniczy z nieużytkami, łąkami oraz innymi działkami na których wystąpił problem pędraków.

 

✅ Jak z nimi walczyć?

Są sprawdzone sposoby by skutecznie ograniczyć liczebność pędraków. I tu najważniejsza jest obserwacja i nie chodzi nam o to by śledzić powolny wzrost źdźbeł trawy na trawniku – lecz by obserwować to co się dzieje na innych roślinach w ogrodzie. Obecność chrabąszcza majowego można zauważyć po ogołoconych gałązkach bylin ozdobnych. Powstałe w ten sposób gołożery już są światłem ostrzegawczym, że w kolejnych sezonach możecie mieć w ogrodzie nie tylko dorosłe osobniki ale i larwy. Aby pozbyć się z ogrodu dorosłych osobników zaleca się stosowanie insektycydów o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Wiemy jednak, że nie każdy chce stosować u siebie środki ochrony roślin dlatego poniżej podajemy ekologiczne sposoby walki z pędrakami.

Od lat stosowaną techniką zwalczania pędraków w rolnictwie jest zasiewanie pól gryką, która niekorzystnie wpływa na rozwój larw, a tym samym ogranicza ich liczebność. Ciężko jest jednak przenieść tą praktykę do ogrodu. Dlatego polecamy kolejne dwa sposoby radzenia sobie z problemem larw (również praktykowane w rolnictwie). Pierwszym jest mechaniczne rozdrabnianie ziemi – czyli w przypadku już istniejącego trawnika nacinanie darni za pomocą glebogryzarki lub ostrych nakładek na obuwie. Regularna wertykulacja i aeracja ograniczy obecność larw. A w przypadku miejsc pod uprawę dokładne przekopywanie terenu przed zasiewem, ręczne wybranie szkodników i oczyszczanie terenu po zakończeniu zbiorów – to klucz do zdrowych plonów. Sami zauważyliśmy, że jesienne dokładne oczyszczenie wcześniej zaatakowanych rabat z pozostałości roślin oraz przekopanie terenu i pozostawienie nierozbitych brył ziemi na zimę zniwelowało problem pędraków w tym miejscu.

Warto również stosować bio-preparaty przenikające do gleby. Mikrobiologicznie aktywny preparat doglebowy posiada w swoim składzie wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii które ograniczają występowanie porażonych roślin, zapobiegają powstawaniu ubytków w trawniku, poprawiają rozwój systemu korzeniowego, zmniejszają ryzyko porażenia patogenami przenoszonymi przez nicienie, ograniczają efekt żerowanie pędraków. Warunkiem działania takich preparatów jest ich przenikalność do gleby dlatego oprysk zaleca się wykonywać po wertykulacji lub aeracji trawnika, a po samym zabiegu dokładnie podlać darń by preparat wniknął w glebę. Opryski należy powtarzać. Kolejną często praktykowaną metodą, której skuteczność również zamierzamy sprawdzić jest przykrywanie części trawnika na noc czarną agrowłókniną tak, by pędraki zmylone ciemnym kolorem wyszły na powierzchnię darni co ułatwi ich ręczne usunięcie.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl