Blog kategorie
Promocje
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

159,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

158,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Jak przygotować zdrowe rozsady pomidorów? 0
Jak przygotować zdrowe rozsady pomidorów?

Każdy, kto choć raz pokusił się o uprawę własnych pomidorków ten wie, jak ważne jest przygotowanie zdrowych i silnych pomidorowych rozsad. Ponieważ pomidory są roślinami o długim okresie wegetacji należy liczyć się z tym, że im później zostaną wysiane na rozsady tym później pomidorowe krzaki zaczną kwitnąć i owocować. Wysiew prowadzić można na ciepłych domowych parapetach począwszy do odmian karłowych, a na wysokich odmianach skończywszy. Warto pamiętać o kilku ważnych elementach warunkujących otrzymanie zdrowych sadzonek. 

✅ Kiedy wysiać nasiona pomidora?

Przyjęło się, że pomidory wysiewać można już z początkiem lutego. W miesiącu lutym wysiewa się głównie gatunki, które uprawiane będą później w szklarniach i tunelach foliowych oraz odmiany karłowe, które rosnąć będą w donicach na balkonie czy tarasie. Jednak aby wczesny wysiew miał sens musi być spełnione kilka podstawowych warunków. W lutym ilość światła dziennego docierająca na domowe parapety jest często zbyt mała by zagwarantować "zdrowy rozwój". Przy niedoborze światła pomidorowe siewki mają tendencją do tzw. wyciągania się do światła - tworzą wtedy długą łodygę, mają tendencje do pokładania się w doniczkach. Rozsady mają też tendencję do "utraty koloru" - przebarwiania się z soczystej zieleni w kolor jasnozielony lub jasnożółty. Aby temu zapobiegać warto doświetlać wcześnie wysiane sadzonki lampami typu Grow Led, które skutecznie zniwelują niedobory światła. Dobrze ustawione lampy i długi czasem nawet kilkunastogodzinny czas naświetlania sprawiają, że pomidory zamiast nadmiernie rozbudowywać długość łodygi, mocniej rozwijają liście właściwe.

pomidor tomfal

Pomidor Tomfal 0,3g - WegAna

Sprawdź naszą ofertę
pomidor blackball

Pomidor Blackball nasiona 0,3g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
pomidor perun

Pomidor koktajlowy Perun 0,5g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę

W przypadku pomidorów wysiewanych z końcem lutego lub od połowy marca (będą to głównie odmiany przeznaczone do uprawy w gruncie)  problem niedoświetlenia sadzonek jest już zdecydowanie mniej widoczny. Stopniowo wydłużający się dzień zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość pomidorowych upraw. 

✅ Jak wysiewać pomidory?

Otrzymanie zdrowych pomidorowych rozsad nie jest trudne, ale wymaga nieco pracy, czasu i miejsca. Warto zdecydować się wysiew kilku odmian tak, by cieszyć się pomidorową różnorodnością, a zdecydowanie jest z czego wybierać.

Jeśli nasiona pomidora zakupione były kilka sezonów temu, to przed wysiewem warto zrobić test kiełkowalności nasion. Pozwoli to sprawdzić ich dalszą przydatność do siewu. Test najlepiej wykonać na kawałku zwilżonego ręcznika papierowego. Należy na nim umieścić kilka nasion, przykryć kolejną warstwą zwilżonego ręcznika, wsadzić do torebki strunowej i umieścić na kaloryferze lub w innym ciepłym miejscu wraz z karteczką określającą datę i nazwą odmiany. Takie "szklarniowe" warunki powinny dać efekt w zaledwie kilka dni od siewu. Jeśli po 7 - 10 dniach nie będzie widać na nasionkach zalążków kiełków to znaczy, że nasiona straciły swoją moc i trzeba kupić świeże.  

Zawsze należy wysiewać z umiarem. Świeże nasiona pomidorów (czyli z dobrą datą to wysiewu) mają bardzo dobrą zdolność kiełkowania. Zawsze warto określić ile dokładnie pomidorowych sadzonek z danej odmiany będzie potrzebne by dobrze je później spożytkować. Choć od przybytku głowa nie boli, to pamiętać należy, że parapety nie są z gumy. Każda z siewek będzie potrzebować właściwego miejsca uprawy, a docelowo własnej doniczki oraz dostępu do światła dziennego. 

Nasiona pomidora wysiewać można do klasycznych doniczek, wielodoniczek, pojemników oraz opakowań po produktach spożywczych oczywiście pod warunkiem, że będą one czyste i dokładnie umyte. Decydując się na produkcję rozsad warto zainwestować w dobre podłoże do wysiewu oraz perlit lub wermikulit. Dobre podłoże to takie, które jest wolne od patogenów i chwastów, jest sypkie, często z domieszką włókna kokosowego. Dodatek perlitu i wermikulitu ma znaczenie dla zachowania właściwej struktury podłoża, odpowiedniej wilgotności oraz co najważniejsze pomaga się sadzonkom dobrze ukorzeniać. 

Na początkowym etapie wysiewu w doniczkach z podłożem należy umieścić po kilka pomidorowych nasion ( w zależności od wielkości pojemników do wysiewu ). Pomidory są roślinami, które i tak trzeba pikować więc nie wymagają pojedynczego siewu. Nie warto jednak przesadzać z ilością nasion i umieszczać je w podłożu w równych odstępach, by sadzonki miały możliwość rozwinąć system korzeniowy i aby ich późniejsze przesadzanie było prostsze i nie skutkowało uszkodzeniami siewek. 

Do produkcji zdrowych rozsad wymagana jest temperatura do 25*C i widne miejsce uprawy. Oczywiście jeśli nie macie miejsca z odpowiednią słoneczną ekspozycją, to młode rośliny można doświetlać specjalnymi lampami LED.

Kluczem do sukcesu w wysiewie pomidorów jest też regularne zraszanie podłoża w doniczkach. Podłoże cały czas powinno być lekko wilgotne, co ułatwi kiełkowanie nasion.

Kiedy pomidorowe siewki zaczną mieć po parze liści właściwych można rozpocząć pikowanie do osobnych pojemników, pamiętając o tym, by wyciągnięte siewki osadzić w podłożu nieco głębiej niż rosły do tej pory.

Pierwsze liście zwane liścieniami mają tendencję do przebarwiania się na żółto i odpadania - jest to jak najbardziej naturalny proces. Czasem liścienie usuwa się podczas pikowania by pomidorowa sadzonka mogła trafić głębiej do gruntu.

Podczas pikowania sadzonek zawsze najpierw łyżeczką lub pikownikiem należy podważyć sadzonkę, a następnie trzymając za liście właściwe umieścić w nowym miejscu. Pomidorowe łodygi są bardzo delikatne, a ich uszkodzenie skutkować będzie obumarciem sadzonki. 

Pomidory na każdym etapie uprawy bardzo szybko wyjaławiają podłoże dlatego warto je zasilać. Kiedy pomidorowa sadzonka jest już podrośnięta ma 2 pary liści właściwych można zacząć dodawać do wody biohumus lub kwasy humusowe. Taki zabieg pozwoli na uzupełnienie niedoborów pokarmowych oraz przyspieszy ukorzenianie.  

Zanim pomidorowe krzaczki trafią do ogrodu wymagać też będą hartowania czyli stopniowego oswajania z warunkami zewnętrznymi.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium