Czosnek ozimy, to doskonała propozycja do posadzenia jesienią w ogrodzie kiedy to grządki zaczynają powoli świecić pustkami i widać już pierwsze oznaki jesieni. Naprawdę warto pokusić się o posadzenie własnego czosnku ponieważ tak jak w przypadku innych własnoręcznie uprawianych warzyw tak i czosnek zachwyca smakiem, aromatem oraz wielkością główek – kiedy pochodzi z własnego ogrodu. Zachęcamy do uprawy tym bardziej, że nie jest ona ani pracochłonna, ani trudna – za to bardzo opłacalna. Dziś podpowiemy jak sadzić czosnek ozimy jesienią tak, by mieć jak najlepszy, udany plon.
✅ Jaki jest najlepszy czosnek zimowy?
Najlepszy czosnek to taki, który został zebrany z własnego ogrodu. Ale gdybyśmy mieli zacząć od początku, to zdecydowanie liczy się główka. Aby mieć w ogrodzie pokaźne zbiory czosnku również materiał do sadzenia powinien być wysokiej jakości. Decydując się na uprawę czosnku ozimego warto wybierać główki zwarte, o dobrze przylegających licznych ząbkach czosnku. Ważne jest aby ząbki były jednolite kolorystycznie, dobrze ukształtowane i najlepiej jak największe. Im większe ząbki tym większe przyszłe główki czosnku ozimego. Główki powinny być wolne od uszkodzeń mechanicznych, śladów obecności szkodników oraz chorób grzybowych. Jeśli czosnek w warzywniku uprawiać będziecie po raz pierwszy, to polecamy zakup więcej niż jednej odmiany i wypróbowanie, która najlepiej plonuje i smakuje.
✅ Kiedy najlepiej sadzić czosnek na zimę?
Czosnek ozimy należy do odmian, które sadzi się jesienią aby zdążył się dobrze ukorzenić w gruncie jeszcze przed nadejściem zimy. Nie warto się jednak spieszyć z sadzeniem, gdyż w przypadku bardzo wysokich jesiennych temperatur oraz mocno wygrzanej gleby jest duże prawdopodobieństwo, że ząbki zamiast się ukorzeniać pójdą w szczypior. Czosnek ozimy zaleca się sadzić od września do października – jest to oczywiście termin orientacyjny. Decydując się na uprawę warto poczekać na obniżenie się temperatury, a najlepiej dobrze obserwować prognozę pogody.
✅ Jak przygotować czosnek do sadzenia?
Przed sadzeniem warto jest czosnek przygotować, a przygotowanie to w dużej mierze polega na podziale główek na pojedyncze ząbki. Warto też tak przygotowane ząbki pozostawić do delikatnego przeschnięcia w przewiewnym i suchym miejscu, by ewentualne uszkodzenia i rysy wynikające z podziału główek na ząbki zdążyły się zabliźnić.
✅ W czym zaprawić czosnek przed sadzeniem?
Wielu ogrodników decydując się na uprawę czosnku zaprawia ząbki przed sadzeniem by były mniej podatne na choroby grzybowe oraz ataki szkodników. Naturalnym sposobem stosowanym od lat jest obtaczanie ząbków w popiele drzewnym lub wsypywanie w redliny cienkiej warstwy popiołu przed posadzeniem ząbków. Popiół nie tylko zabezpiecza przed chorobami grzybowymi ale również zmienia ph podłoża, a jak wiadomo czosnek najlepiej plonuje na glebach o zasadowym odczynie. Można też moczyć ząbki w specjalnych roztworach preparatów do zaprawiania cebul. Preparaty te ochronią ząbki przed chorobami i szkodnikami.
Czosnek Ozimy Harnaś 10 szt.
Sprawdź naszą ofertęCzosnek zimowy Germidour 250g - W. Legutko
Sprawdź naszą ofertęCzosnek zimowy Messidrome 250g - W. Legutko
Sprawdź naszą ofertę✅ Co zrobić żeby główki czosnku były duże?
Kluczowa jest jakość podłoża. Czosnek ozimy jest rośliną uprawianą po plonach głównych, dlatego bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża przed posadzeniem ząbków czosnku. Jak już wspominaliśmy czosnek najlepiej plonuje na glebach niezakwaszonych. Warto zatem w miejscu wyznaczonym pod uprawę przeprowadzić test pH podłoża. Jeśli jest taka potrzeba glebę można wywapnować. Podłoże pod uprawę czosnku powinno być wolne od chwastów i zanieczyszczeń. Dobrze przekopane, zasobne i bogate w próchnicę. Im twardsze podłoże tym mniejsze prawdopodobieństwo na udany plon. Nie powinien być też uprawiany na terenach podmokłych, gdzie woda ma tendencje do zastoin.
Czosnek obficie plonuje na glebach zasilanych obornikiem (w drugim roku od nawożenia). Najbezpieczniej jest glebę pod uprawę czosnku wzbogacić kompostem i przekopać na głębokość szpadla. Warto również wiedzieć, że sadzony jesienią czosnek ozimy główki zaczyna tworzyć późną wiosną. W tym czasie kluczowe dla jakości zbiorów jest podlewanie upraw zwłaszcza, przy tzw. suchej zimie (bez okrywy śnieżnej). Aby czosnek wytworzył pokaźne ząbki warto też usunąć pęd kwiatostanowy zaraz po jego ukazaniu się. W ten sposób roślina przestanie inwestować siły i energię w produkcję nasion, a właściwie rozbuduje ząbki czosnku w główce.
✅ Jak sadzić czosnek do gruntu?
Bardzo istotne jest przy sadzeniu czosnku ozimego właściwa głębokość na jakiej umieszcza się ząbki w glebie. Warto pamiętać, że czosnek ozimy zimuje w gruncie i choć roślina dobrze znosi mrozy to warto ząbki sadzić głębiej niż ma to miejsce w przypadku odmian sadzonych wiosną. Przyjmuje się że im większy ząbek tym głębiej może zostać posadzony (średnio na głębokość od 5 do 8cm). Ząbki umieszcza się w gruncie pionowo tak zwaną piętką do dołu, choć oczywiście jeśli jakimś cudem pomylimy kierunki sadzenia to roślina i tak znajdzie sposób by wyrosnąć zielonym do góry. Przy sadzeniu czosnku warto też pamiętać, że roślina ta tworzy główki więc między jedną sadzonką, a drugą dobrze jest zachować odstęp około 10 cm, by główka mogła się swobodnie wytworzyć. Odległość rzędowa sadzania powinna wynosić do 20 cm. Po posadzeniu warto miejsce uprawy czosnku obficie podlać. Czosnek ozimy nie wymaga ściółkowania. Podlewanie warto kontynuować również wczesną wiosną.
✅ Czym zasilić czosnek zimowy?
Również wiosną po ukazaniu się szczypioru można, a nawet trzeba pokusić się o nawożenie najlepiej nawozami bogatymi w azot. Doskonale sprawdzą się tu eko-nawozy, gnojówki oraz nawozy mineralne. Z powodzeniem i bez obaw o przenawożenie można stosować też biohumus i kwasy humusowe.
✅ Po czym sadzić czosnek ozimy?
Płodozmian w warzywniku ma ogromne znacznie nie tylko do zachowania bioróżnorodności w ogrodzie ale przede wszystkim do kontrolowania i ograniczania chorób oraz rozwoju szkodników. Nawet przy niewielkim zakresie upraw warto stosować płodozmian dla zdrowia i dobrej kondycji plonów. Nie należy sadzić czosnku ozimego na miejscu, gdzie wcześniej uprawiane były warzywa cebulowe. Dobrym przedplonem pod uprawę czosnku ozimego będą za to grządki po uprawie: ogórków, kapusty, sałaty, kalafiora czy warzyw korzeniowych (po uprzednim zasileniu gleby).
✅ Gdzie nie sadzić czosnku?
Uprawa czosnku nie uda się na glebach kwaśnych, mało zasobnych, słabo przepuszczalnych oraz bardzo zwięzłych – mocno gliniastych. Czosnku ozimego nie powinno się sadzić również na terenach podmokłych lub takich z częstym zastojem wody. W taki podłożu ząbki będą najpewniej zagniwały.
✅ Czy czosnek można sadzić w tym samym miejscu?
Czosnek nie powinien rosnąć tam, gdzie w poprzednich sezonach prowadzona była jego uprawa. Sadzenie czosnku rok po roku w tym samym miejscu nie jest korzystne dla jakości upraw i może spowodować pojawienie się chorób grzybowych.
✅ Kiedy zbierać czosnek ozimy?
Zbiory czosnku przypadają zazwyczaj w lipcu. To, że czosnek ozimy jest gotowy do zbioru można poznać po częściowym zasychaniu jego szczypioru. Zbiorów nie warto opóźniać by główki były silnie zwarte i powtórnie się nie korzeniły. Wyjęty z ziemi czosnek najlepiej jest pozostawić w całości do obeschnięcia nie usuwając szczypioru. Z powodzeniem taki czosnek można zaplatać w warkocze i powiesić na dosuszenie w przewiewnym i suchym miejscu. Czosnek ozimy przechowuje się nieco gorzej od gatunków jarych dlatego warto go jak najczęściej dodawać do potraw i przetworów.