Blog kategorie
Jak siać groszki pachnące? 1
Jak siać groszki pachnące?

Groszki w ogrodzie to rośliny, które doskonale sprawdzą się jako kwiatowy element dekoracyjny na rabatach, przy altanach i podporach. Świetnie poradzą sobie siane w słonecznym miejscu przy siatkach, płotkach i pergolach.

Groszki pachnące, to piękne jednoroczne rośliny pnące, które obficie kwitną i cudownie pachną. Od lat zdobią ogrody, balkony i tarasy. Rośliny te można sadzić zarówno w gruncie jak i w donicach. Występują w wielu ciekawych odmianach można też kupić nasiona w miksach kolorystycznych. Aby groszki zdobiły ogród kaskadą kwiatów warto już teraz pokusić się o ich wysiew na rozsady. 

groszek1

Groszek pachnący Kenneth nasiona 3g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
groszek2

Groszek Pachnący pnący mieszanka kolorów 2g - WegAna

Sprawdź naszą ofertę
groszek3

Groszek pachnący Pink Cupid nasiona 1g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę

Groszki z marcowych rozsad nie tylko pięknie się ukorzenią ale również zdecydowanie obficiej kwitną, a rośliny dorastają nawet do 2,5m wysokości. Aby jednak tak było warto pamiętać o kilku kwestiach. 

✅ Jak wysiewać groszek?

Groszek pachnący należy do roślin strączkowych dlatego podobnie jak w przypadku wysiewu grochu jadalnego jego nasiona warto namoczyć przed wysiewem. Nasiona, które po kilku godzinach moczenia będą unosiły się swobodnie na powierzchni wody należy wyłowić i wyrzucić, gdyż nie nadają się do wysiewu. Warto też usunąć nasiona puste, popękane czy uszkodzone. Namoczenie nasion przyspiesza ich kiełkowanie.

Groszki pachnące należy od samego początku sadzić w wysokich doniczkach najlepiej p7 lub od razu p9. Niskie wielkodoniczki zupełnie się nie sprawdzą, sadzonki będą w nich miały po prostu za mało miejsca. Do wysiewu groszków warto korzystać podłoże do rozsad, gdyż jest ono wolne od chwastów i czynników chorobotwórczych. Ziemię rozsadową dobrze jest też wymieszać z perlitem, by była mniej zbita w strukturze, a młode siewki mogły prawidłowo rozwinąć system korzeniowy.

W wypełnionych podłożem doniczkach robi się pikownikiem otwory na głębokość 1 - 1,5 cm i pojedynczo umieszcza w nich groszki. W jednej doniczce p9 można wysiać optymalnie do 5 nasion. Nasiona przysypuje się ziemią. Po wysiewie doniczki dobrze jest umieścić na tacy rozsadowej z wodą tak, by podłoże samo wchłonęło odpowiednią ilość wody. Wierzchnią warstwę podłoża można zwilżyć za pomocą spryskiwacza. 

Groszki do wschodów potrzebują 3 rzeczy:

- wilgotnego nieprzelanego podłoża (dlatego nie należy podlewać doniczek od góry, tylko postawić na tacy z wodą, aż podłoże samo naciągnie wodę i zawsze jest to woda miękka)

- czasu – w zależności od odmiany wschody mogą pojawić się w ciągu kilku dni lub nawet po 2 tygodniach (jeśli po 14 dniach wschody się nie pojawią to nasiona utraciły zdolność kiełkowania i należy wysiać nowe)

- ciepła – doniczki z posianymi nasionami groszku muszą stać w cieple ale tylko do wschodów, widny parapet będzie dobrym miejscem uprawy



✅ Groszki nieśmiało kiełkują i co dalej?

Kiedy siewki zaczną już nieśmiało wyglądać z doniczek, a ich łodyżki będą miały od 2-3,5 cm to trzeba im zapewnić chłodniejsze miejsce. Parapety nawet takie pod którymi zakręcono ogrzewanie, to nie są dobre miejsca do uprawy tych roślin. Po wykiełkowaniu watro sadzonki przenieść w miejsce z temperaturą od 8 do 10 stopni i dużą ilością światła. Groszki pachnące poradzą sobie spokojnie wstawione do nieogrzewanego tunelu foliowego. Można je również wystawić na balkon do mini szklarni. Doniczki poradzą sobie również w inspekcie. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia sadzonkom "szklarniowych warunków" chroniących rozsady przed mrozem, to zawsze można jedynie dotleniać groszki wystawiając doniczki w dzień na balkon czy taras, a na noc wstawiać do domu.

✅ Gdzie sadzić/wysiewać groszki?

Zarówno pod rozsady jak i nasiona warto wybierać gleby żyzne, wapienne, o dobrej przepuszczalności podłoża. Groszki poradzą sobie na każdej glebie ale najpiękniej i najobficiej będą kwitły, kiedy zadbamy o jakość podłoża. Warto wybierać miejsca słoneczne. Przydadzą się też wszelkie podpory w postaci tyczek bambusowych, drabinek, kratek czy płotków. Groszki dorastają do 2 m wysokości w zależności od odmiany, co warto wziąć pod uwagę wybierając stanowisko uprawy.

✅ Jak dbać o groszki pachnące, by pięknie kwitły?

Rośliny te kwitną od czerwca do września choć przy ciepłej końcówce sezonu potrafią zachwycać kwiatami i do pierwszych przymrozków. Warto przycinać kwiaty do wazonów i bukietów, dzięki czemu roślina nie zawiązuje nasion tylko regularnie wytwarza nowe kwiatostany. Poza regularnym podlewaniem warto też zadbać o nawożenie najlepiej nawozami do roślin kwitnących o naturalnym składzie. Dodatek biohumusu przy podlewaniu zdecydowanie poprawi kwitnienie. 

Komentarze do wpisu (1)

1 lutego 2024

Dziękuję za szeroki opis i dużą wiedzę o groszkach ,bardzo to ciekawe

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium