Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak skutecznie zwalczać inwazję mszyc? 0
Jak skutecznie zwalczać inwazję mszyc?

O tym jak szkodliwa dla upraw i roślin ozdobnych może być inwazja mszyc wie każdy, kto choć raz widział taki zmasowany atak. Najgorsze jest to, że prawie każda roślina jest dla mszyc atrakcyjnym kąskiem, a walka z tymi szkodnikami nie ogranicza się wyłącznie do kilku wybranych gatunków roślin ozdobnych czy warzyw. Najważniejsze jest szybkie reagowanie i niedopuszczanie do rozrastania się kolonii oraz działania prewencyjne.

Jak rozpoznać atak mszyc?

Czasami nie jest to takie oczywiste jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza kiedy na pędach nie pojawiają się jeszcze dorosłe osobniki. Rośliny przede wszystkim trzeba starannie oglądać zwłaszcza, kiedy dotychczas piękna okazała sadzonka zaczyna zwijać liście lub ich powierzchnia zaczyna być pomarszczona. To jest pierwszy niekoniecznie bardzo oczywisty znak pojawienia się mszyc. Widząc takie, a nie inne zachowanie sadzonek warto poszukać niechcianych lokatorów na spodniej warstwie liści.

Na tym etapie rozwoju kolonii wystarczy pokonać małego wroga opryskiem z czosnku, rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy, roztworem na bazie szarego mydła czy oleju rydzowego. Ważne by oprysk wykonać bardzo dokładnie, gdyż wszystkie wyżej wymienione preparaty działają kontaktowo bezpośrednio na mszyce. Aby nie dopuścić do nawrotu inwazji opryski eko należy powtarzać. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od dokładności użycia i cierpliwości.

Czy opryski eko pomagają?

Oczywiście, ale warto zaznaczyć, że w przypadku naturalnych preparatów walka z mszycami to maraton, a nie sprint dlatego, czasem na pierwsze pozytywne efekty trzeba trochę poczekać. Środki te wykazują również dużą skuteczność w przypadku bardziej licznych kolonii mszyc. Preparaty tego typu warto stosować zarówno na roślinach domowych, szklarniowych oraz w ogrodzie.

 

E! Mszyca płyn na mszyce 250 ml - Bros

E! Mszyca płyn na mszyce 250ml - Bros

Sprawdź naszą ofertę
Emulpar 940 EC preparat na mszyce 30ml - Target 

Emulpar 940 EC preparat na mszyce 30ml - Target 

Sprawdź naszą ofertę
Płyn na mszyce 500 ml - Agrecol Natura

Płyn na mszyce 500 ml - Agrecol Natura 

Sprawdź naszą ofertę

Naturalna ochrona w ogrodzie.

Jest cała lista roślin, które z powodzeniem odstraszają mszyce. Można je sadzić razem z uprawami lub robić z nich napary i odwary by wykonać eko oprysk. Do roślinnych sprzymierzeńców których warto mieć w ogrodzie zaliczamy: czosnek, aksamitkę, rabarbar, paproć, piołun, miętę czy wrotycz.

czosnek

Czosnek 

Tam, gdzie wiemy, że na naszych uprawach czy roślinach ozdobnych pojawią się mali niszczycieli sadzimy do gruntu po kilka ząbków czosnku między roślinami. Takie same odstraszające właściwości mają czosnki ozdobne Allium sphaerocephalon. kwiatowych. Czosnek będzie doskonałym ochronnych towarzyszem dla floksów, róż, winorośli, sałaty, nasturcji, piwonii i szałwii błyszczącej.

Sprawdź naszą ofertę

Aksamitka

Z racji jej niezastąpionych odstraszających właściwości często sadzi się ją w warzywnikach, na obwódkach rabat kwiatowych czy w kompozycjach z innymi roślinami podatnymi na ataki mszyc. Z kwiatów aksamitki można też przygotować napar ochronny przeciw szkodnikom. Aksamitka jest tak silnie pachnącą rośliną, że poprzez własny system korzeniowy odstrasza również nicienie glebowe.

Sprawdź naszą ofertę
Aksamitka
 
rabarbar

Rabarbar

Zjadamy głównie jego soczyste kwaśne łodygi obrywając i wyrzucając liście. Niewiele osób wie, że to właśnie z liści tej rośliny wykonać można eko oprysk przeciwko mszycom. Proporcje to 1kg liści na 10 litrów wody. Rabarbarowa gnojówka pomaga w walce nie tylko z mszycami ale i ze śmietką cebulanką. Zabieg oprysku należy powtórzyć trzykrotnie. Płyn zastosowany w rozcieńczeniu 1:5 ochroni warzywa i rośliny ozdobne również przed gąsienicami.

Mięta

Tam, gdzie między kolorowymi sadzonkami kwiatów pojawiły się łodygi mięty ataki mszyc zdarzają się rzadziej. Dlatego w naszym ogrodzie praktycznie w każdym zakątku co roku dosadzamy nowe odmiany mięty. Mięta jest gatunkiem silnie rozrastającym się więc nie trudno o nowe sadzonki. Łatwo się ukorzenia i szybko rośnie nawet na bardzo ubogim podłożu.

Sprawdź naszą ofertę
mięta
 

Z paproci, piołunu i wrotyczu również z powodzeniem tworzyć można wywary, napary i gnojówki ochronne jednak o tym powstanie osobny wpis na blogu, gdyż w przypadku tej grupy roślin wymagane jest zachowanie ostrożności i zdecydowanie większe zagłębienie w temat.

Naturalni wrogowie mszyc.

Najbardziej popularne są biedronki choć i azjatyckiej odmianie nie można odmówić skuteczności w działaniu. W walce z inwazją pomogą również złotooki czy bzygi. Warto jednak ograniczać ilość mrówek zwłaszcza kiedy problem mszyc dotyka drzew owocowych. Mrówki dbają o to by populacja mszyc nie słabła, gdyż smakuje im wydzielana przez mszyce spadź. Skutecznie odstraszą też biedronki od niszczycielskiej kolonii mszyc dlatego w przypadku zainfekowania drzew owocowych poza opryskami stosuje się też taśmy lepowe na pniach.

Kiedy stosować mocniejsze środki w walce z mszycami?

Dla nas insektycydy to absolutna ostateczność, gdyż jak wiadomo przy okazji unicestwienia mszyc ograniczeniu ulega również populacja naturalnych sprzymierzeńców. Kiedy jednak zagrożona jest spora część upraw, a rośliny ozdobne marnieją w oczach należy rozważyć zastosowanie silniejszego oprysku. Ze środków tego typu zawsze należy korzystać rozważnie, dokładnie czytać ulotki i etykiety, przestrzegać zaleceń i ostrzeżeń oraz właściwych proporcji. 

Afizol AE preparat zwalczający mszyce 300 ml - Agrecol Natura

Afizol AE preparat zwalczający mszyce 300 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Nem

Oprysk na Mszycę Stonki Ziemiórki NeemAzal 20ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
sil

Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 10 ml - Agrecol Natura 

Sprawdź naszą ofertę

Stymulatory wzrostu

Warto też wspomnieć o tej grupie preparatów, gdyż stosowane prewencyjnie będą doskonale wzmacniały rośliny zarówno ich masę korzeniową jak i warstwę nadziemną, a jak wiadomo zdrowe mocne sadzonki zdecydowanie łagodniej przetrwają inwazję mszyc.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium