Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak uprawiać melony w ogrodzie? 0
Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Jeśli zastanawialiście się co jeszcze warto wysiać w waszej owocowo-warzywnej oazie, to odpowiedź jest jedna… melony. My naszą przygodę z tymi roślinami zaczęliśmy jak tylko pierwsze nasiona pojawiły się w ofercie naszego sklepu. Uprawę melonów polecamy również tym, którzy nieszczególnie przepadają za ich smakiem, bo mogą się naprawdę mile zaskoczyć. Własnoręcznie wyhodowane melony pachną i smakują zdecydowanie inaczej niż ich sklepowe odpowiedniki. Dlatego naprawdę warto spróbować wysiać choć jedną odmianę. Jeśli do tej pory nie przepadaliście za melonami, bo w smaku bliżej im było do surowych lekko słodkich ziemniaków, to możemy Was zapewnić, że te Wasze z własnej uprawy smakować będą bez porównania lepiej. Soczyste, sycące, słodkie i pachnące - będą doskonałą przekąską w upalne popołudnie. Sprawdzą się idealnie do deserów, słodkich smoothie oraz do sałatki z szynką parmeńską i rukolą. Zanim jednak trafią do deserów i na talerze podpowiemy jak je uprawiać we własnym ogrodzie.

Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Melony, to rośliny ciepłolubne i wymagają nieprzerwanie temperatury powyżej 20*C więc ich uprawa w gruncie nie zawsze się udaje, zwłaszcza jeśli traficie na chłodne przekropne lato, a temperatura wahać się będzie poniżej 15*C. Najbezpieczniej i najpewniej jest uprawę prowadzić w szklarni lub tunelu foliowym lub mini szklarni. Aby cieszyć się słodkim smakiem melonów należy zadbać o zdrowe dorodne sadzonki. Warto w tym celu doniczkę wypełnić dobrej jakości przepuszczalnym i zasobnym podłożem (najlepiej takim dedykowanym do wysiewów - wolnym od nasion chwastów i patogenów), umieścić w niej nasiona i lekko przysypać ziemią. Do prawidłowego skiełkowania nasion potrzebne są właściwe warunki czyli temperatura 18 - 20*C oraz stale wilgotne podłoże. Warto pamiętać, że melony to niedotykalskie rośliny więc najlepiej wysiew prowadzić od razu w większej i obszerniejszej doniczce o średnicy co najmniej 12 cm. Do doniczki zawsze wysiewa się maksymalnie po 2 nasionka. Z tego zostawiamy docelowo tylko jedną najdorodniejszą sadzonkę. Doniczki powinny stać w miejscu widnym i słonecznym, wtedy siewki rosnąć będą najlepiej. I tak w ciepełku i odpowiednim doświetleniu melonowa sadzonka powinna być gotowa do pikowania już w ciągu 3 tygodni od wschodów. Po 15 maja melony siać można bezpośrednio do gruntu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że te uprawiane z rozsad rosną i owocują obficiej dlatego co roku przygotowujemy sadzonki ulubionych odmian.

Przesadzanie melonów na stałe miejsce uprawy.

Po czym poznać, że sadzonka melona jest gotowa do przesadzenia na stałe miejsce uprawy? Otóż dobrze jeśli jest ładnie wzniesiona i ma rozbudowane przynajmniej 4 liście oraz dorodny system korzeniowy.  Zazwyczaj melonowe sadzonki z doniczek do ziemi trafić mogą już pod koniec kwietnia jednak warto dobrze obserwować pogodę i dojrzałość roślin, by wybrać najbardziej optymalny moment. Ziemia w miejscu sadzenia powinna być dobrze nawieziona, odchwaszczona i zasobna. Sadzonkę zagłębiamy na tą samą wysokość na której rosła w doniczce. Warto wybierać słoneczne i najbardziej widne miejsce uprawy dobrze by było ono również osłonięte od wiatru. Ważne by sadzonek nie sadzić tam, gdzie wcześniej rosły dyniowate (dynie, cukinie, kabaczki, patisony).

Są dwie szkoły prowadzenia melonowych upraw i tak naprawdę wszystko zależy od tego ile macie miejsca w szklarni. Można dać roślinom się naturalnie płożyć lub podpalikować, by pięły się w górę. Melony swoje ważą dlatego w pogotowiu trzeba mieć solidne palisady, sznurki lub druciki do podwiązywania, czasami też warto odciążyć same rośliny i zadbać o to, by właściwie podeprzeć same owoce.

Formowanie i przycinanie sadzonek jest kluczowe przy uprawie pionowej, zasada jest taka, że rośliny ciapiemy zawsze za 3 liściem i tak usuwamy wszystkie przyrosty na których nie widać by zawiązały się owoce. W ten sposób roślina skupi się na pielęgnowaniu tych już zawiązanych zamiast tracić wigor na krzewienie się.

Melon Ananas nasiona 1g - TORAF

Melon Ananas nasiona 1g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
Melon Cukrowy Charentais 3g - TORAF

Melon Cukrowy Charentais 3g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
Melon Hale’s best Jumbo nasiona 1g - TORAF

Melon Hale’s best Jumbo nasiona 1g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę

Ile zawiązków owocowych warto zostawić na roślinie?

My co roku zostawiamy nie więcej niż 5. Wtedy nasze melony dobrze się rozwijają i ładnie owocują. Jeśli chodzi o pielęgnację w trakcie uprawy, to melony należy regularnie odchwaszczać, są to też rośliny, które warto nawozić na zasadzie podobnej do pomidorów. Najpierw nawóz bogaty w azot, by sadzonki strzeliły zielonością liści, jak tylko pojawią się kwiatostany to wjeżdża nawóz z przewagą potasu. Nie warto też szaleć z ilością nawozów azotowych, by nie opóźnić kwitnienia. Najbezpieczniej jest właściwie przygotować podłoże stosując przerobiony obornik, kompost lub mineralne nawozy wieloskładnikowe.

Uprawa melonów w donicach.

Melonowe sadzonki z powodzeniem sadzić też można nie w gruncie, a w donicach pamiętając, by nie były one mniejszej pojemności niż 10 litrów. Ta opcja sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy bardzo bardzo chcecie mieć własne melony, ale miejsca w szklarni nie jest zbyt dużo. Im wyższy pojemnik tym lepiej, do tego dobre zasobne podłoże i solidna kratka podporowa i możecie szaleć. Warto przy tym pamiętać o regularnym nawożeniu i przede wszystkim o podlewaniu bo ziemia w donicach przesycha szybciej niż w gruncie. 

Zapylanie melonów.

Warunki szklarniowe to jedynie 50% sukcesu w uprawie melonów. Aby doczekać się słodkich, soczystych kul warto regularnie zapylać pojawiające się kwiaty, przenosząc pędzelkiem pyłek z kwiatka na kwiatek. W przyrodzie robią to owady jednak w hermetycznej szklarni ta czynność przypadnie w udziale ogrodnikom. Bez tego rośliny nie będą owocowały. 

jak uprawiać melony w ogrodzie

Kiedy zrywać melony?

Zawsze warto posiłkować się informacjami zawartymi na opakowaniu danej odmiany. My jednak kierujemy się zasadą, że jak melon jest miękki przy szypułce, to już jest ten właściwy moment na zbiór. Zbieramy tylko tyle owoców ile jesteśmy w stanie zjeść, bo nie należy ich długo przechowywać.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium