Blog kategorie
Promocje
Owies Wielkanocny nasiona 30g - TORAF
Owies Wielkanocny nasiona 30g - TORAF

1,48 zł

Cena regularna: 1,85 zł

Najniższa cena: 1,85 zł
szt.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? 0
Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Jeśli chcecie zapewnić roślinom naturalny i ekologiczny nawóz zasilający do warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych, to dobrym patentem będzie własnoręczne przygotowanie odpowiednich mikstur z rosnących w ogrodzie pokrzyw. Maj to doskonały moment na pierwsze zbiory tych roślin, warto się jednak uzbroić w rękawice ochronne i szpadel, gdyż rozbudowany system korzeniowy wcale nie tak łatwo jest wykopać, a łodygi pokryte licznymi włoskami podrażniają skórę podczas dotyku powodując uczucie pieczenia. My w swoim ogrodzie mamy od lat zostawione miejsce w którym rośną pokrzywy właśnie po to, by w sezonie regularnie przycinać ich łodygi i liście i sporządzać z nich eliksiry wspomagające wzrost i rozwój roślin. Wyciągi z pokrzywy to doskonałe, tanie i ekologiczne panaceum również na szkodniki bytujące na uprawach. Rośliny regularnie zasilane eliksirami z pokrzyw nie tylko pięknie rozbudowują masę zieloną i ulistnienie, ale też system korzeniowy. Najpopularniejszą miksturą jaką sporządza się z pokrzyw jest gnojówka choć oczywiście można też wywary i napary. Dziś podpowiemy jak przygotować dobroczynne eliksiry z pokrzyw – bo nie będzie to tylko gnojówka - które pozytywnie wpłyną na wasze rośliny i nie zniszczą relacji sąsiedzkich.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Żeby uzyskać skuteczny roztwór, którym będzie można zasilić rośliny w ogrodzie warto zebrać około 0,5kg młodych pokrzyw (mogą być tylko pędy wierzchołkowe, lub całe nadziemna część rośliny). Warto łodygi pociąć na mniejsze kawałki i włożyć do wysokiego wiadra lub beczki. Czyste wiaderka po farbach akrylowych, pojemniki po kapuście też spokojnie można zagospodarować na gnojówkę. Należy jednak pamiętać, że pojemniki te po przygotowaniu w nich gnojówki nie będą się już nadawały do użytku - nie da się z nich później w 100 % usunąć zapachu gnojówki. Dlatego polecamy wybrać taki pojemnik, który będzie tylko z przeznaczeniem na mikstury z pokrzyw. Całość zalewamy wodą najlepiej deszczówką tak, by przykryła pokrzywy (optymalnie około 5l wody na tą ilość pokrzyw). Tak przygotowaną miksturę wzbogacamy garścią gliniastej ziemi (głównie po to, by zredukować nieprzyjemny zapach). Odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce, w mniej używaną część ogrodu. Co ważne mikstura wymaga dopływu tlenu więc nie zakrywamy jej szczelnie wieczkiem, tylko przykrywamy folią spożywczą robiąc małe otwory, w tej roli sprawdzi się też kawałek moskitiery lub gazy. Codziennie eliksir trzeba przemieszać by całość fermentował w jednakowym tempie.

Po czym poznać, że gnojówka jest gotowa?

Po pierwsze po zapachu, a po drugie kiedy na powierzchni nie ma już piany fermentacyjnej (czyli po około 5-10 dniach). Dobrze przefermentowana gnojówka będzie miała zielono-brunatny kolor i bardzo charakterystyczny zapach. Po tym czasie dobrze jest odcedzić zawartość i gotowe. Gnojówkę z pokrzyw należy stosować po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1l eliksiru na 10l konewkę wody (1:10). Warto też pamiętać, że przefermentowane resztki pokrzyw doskonale nadają się do kompostowana, a zawarte w nich składniki jeszcze przyspieszą ten proces.

Co daje podlewanie gnojówką?

Gnojówka z pokrzyw, to prawdziwa skarbnica azotu, potasu, kwasu krzemowego i innych składników mineralnych. Regularnie zasilane w ten sposób rośliny mają zdecydowanie większy wigor, szybciej rosną i są odporniejsze na ataki szkodników. Rozwijają większą ilość liści, mocniejsze łodygi oraz system korzeniowy. 

Gnojówka z pokrzyw jako oprysk na szkodniki?

Gnojówka z pokrzyw z powodzeniem może być stosowana również jako ekologiczny oprysk. W tym celu należy przygotować roztwór w znacznym rozcieńczeniu ( 1:20 ) i przelać do zraszacza, a następnie wykonać oprysk ochronny. Sprawdzi się on zarówno prewencyjnie jak i w przypadku upraw już zaatakowanych przez szkodniki. Oprysk gnojówką z pokrzyw wykonywać można zarówno na rabatach kwiatowych jak i w warzywniku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku stosowania ekologicznych sposobów walki ze szkodnikami liczy się systematyczność wykonywania naturalnych oprysków.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Warto zauważyć, że nie wszystkie rośliny powinno się podlewać gnojówką z pokrzyw. W trakcie zasilania roślin roztworem lepiej omijać uprawy takich gatunków jak: fasola, groch, groszek cukrowy, czosnek, cebula. Nie powinno się też zasilać gnojówką gatunków przeznaczonych na wczesny zbiór jak: sałat, rzodkiewka czy szpinak. Źle na nawożenie gnojówką z pokrzyw zareagować też mogą rośliny, które preferują kwaśne podłoże: hortensje, rododendrony, wrzosy i wrzośce oraz na przykład borówki amerykańskie.

napar z pokrzyw

Jakie jeszcze mikstury można przygotowywać z pokrzyw?

Nie tylko gnojówka z pokrzyw ma dobroczynne działanie na rośliny – chcąc przygotować łagodniejszy w doznaniach percepcyjnych preparat możecie zrobić trzy rzeczy: zimny wyciąg, wywar albo napar.

Zimny wyciąg z pokrzyw to eliksir przez wielu ogrodników nazywany gnojówką bez zapachu. Początek jest taki sam jak przy sporządzaniu gnojówki. Pokrzywy należy pociapać na w miarę równe kawałki, a następnie zalać deszczówką lub przefiltrowaną miękką wodą. Miksturę zostawiamy do naciągnięcia na minimum 24h (optymalnie do 3 dni) i odcedzamy. Taki eliksir ma tą zaletę, że jego zapach nie rzuca na kolana. W przypadku zimnego wyciągu nie trzeba też stosować rozcieńczania. Tak przygotowanym preparatem można bez obaw podlewać rośliny lub wykonać oprysk ochronny. Nieprzefermentowane resztki pokrzyw można kompostować.

Jak zrobić wywar z pokrzyw?

Pokrzywy na wywar moczymy w wodzie przed 24h. Następnie całość przelewamy do garnka i gotujemy. Miksturę należy doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 30 minut. Następnie pozostawiamy do wystygnięcia. Wyciąg z pokrzyw stosować można bez wcześniejszego rozcieńczania do podlewania roślin i oprysków ochronnych.

Jak zrobić pokrzywowy napar?

Wystarczy zebrane, rozdrobnione pokrzywy (łodygi i liście) zalać wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem by to, co dobre z roślin trafiło do wody. Tak przygotowany, ostudzony płyn może być używany do podlewania roślin lub do oprysków przeciw szkodnikom. Nie trzeba go rozcieńczać przed użyciem. Czasem wyciągi i napary przygotowuje się nie tylko z samych pokrzyw ale w kompozycji z wywarem z czosnku lub cebuli by spotęgować moc obronną mikstury. Same gnojówki można przygotowywać również z innych gatunków niż tylko pokrzywa. Jest wiele roślin z których można z powodzeniem przerobić na porcję zdrowia dla waszych kwiatów, krzewów czy warzyw i z pewnością o nich również napiszemy.

Pokrzywa stymulator wzrostu roślin koncentrat 500ml - Agrecol Natura

Pokrzywa stymulator wzrostu roślin koncentrat 500ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Pokrzywa Zwyczajna nasiona 0,1g - W. Legutko

Pokrzywa Zwyczajna nasiona 0,1g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
Pokrzywa stymulator wzrostu koncentrat 1L - Target

Pokrzywa stymulator wzrostu koncentrat 1L - Target

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium