Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak zwalczać gąsienice bielinka w ogrodzie? 0
Jak zwalczać gąsienice bielinka w ogrodzie?

Środek lata to idealna pora kiedy ogród kwitnie i plonuje najobficiej. Na rabatach widać dywany kwiatów, a na grządkach widać już efekty warzywnych nasadzeń. Niestety wraz z dorodnymi plonami pojawiają się też szkodniki, a jednym z nich są gąsienice bielinka. Zanim przeobrażą się w cudowne motyle o kremowych skrzydłach potrafią siać spustoszenie wśród roślin. Te zielone gąsienice z charakterystycznym czarnym wzorem z chęcią pożywią się nie tylko liśćmi kapusty w warzywniku ale również liśćmi roślin ozdobnych. W naszym ogrodzie pojawiły się na nasturcji, powojnikach oraz szałwii błyszczącej. Nie jest to jednak jedyne menu tych szkodników efekt ich żarłocznej natury zauważyć można również na grządkach, gdzie uprawiane są takie warzywa jak: kapusta pekińska, brokuł, kalafior, jarmuż czy kalarepa. Efekty żerowanie to zjedzone w całości lub podziurawione liście. Gąsienice mają naprawdę duży apetyt i w krótkim czasie potrafią ogołocić z masy zielonej nie jedną piękną sadzonkę. Pozostawione gołożery nie wyglądają efektownie, a objedzona z liści roślina najczęściej traci swój wigor i marnieje. Niestety jeśli szkodniki te pojawiają się na roślinach ozdobnych, to w krótkim czasie pokażą się również w warzywniku.

Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie roślin oraz ciągłe sprawdzanie liści i łodyg, gdy tylko zauważymy ślady wczesnego żerowania. Wiadomo nie po to sadzimy i siejemy rośliny, by stały się posiłkiem dla szkodników – dlatego dziś podpowiemy jak zwalczać gąsienice niszczące uprawy. Zwalczanie tych szkodników jest tak istotne ze względu na szybkość z jaką się rozmnażają. Wystarczy tydzień, by ze złożonych jaj wylęgła się cała kolonia żarłocznych gąsienic.

✅ Jak ograniczyć liczebność gąsienic?

Systematyczne odchwaszczanie grządek i rabat kwiatowych przyczynia się do redukcji pierwszego pokolenia tych szkodników, które chętniej pożywia się chwastami niż roślinami uprawnymi. Dlatego regularne pielenie i przekopywanie grządek już wczesną wiosną jest tak istotne.

Warto również obsadzać zarówno warzywnik jak i grządki kwiatowe ziołami, których obecności nie lubią gąsienice. W roli naturalnych odstraszaczy doskonale sprawdzą się takie zioła jak: mięta, lawenda, hyzop czy tymianek.

Naturalnym roślinnym sprzymierzeńcem chroniącym uprawy będzie też aksamitka o charakterystycznym silnym zapachu. Odstraszy ona nie tylko nicienie glebowe ale również nieproszonych gości z liści i łodyg roślin warzywnych i kwiatów.

W roli rośliny przywabiającej, która pozwala monitorować stan upraw doskonale sprawdzi się nasturcja. Jest przysmakiem zarówno gąsienic jak i mszyć, a skupiając uwagę szkodników na swoich liściach i łodygach w naturalny sposób zabezpiecza inne rośliny. Niestety minus tego rozwiązania polega na tym, że rzadko kiedy nasturcja wychodzi z takiego ataku „obronną ręką”.

Mięta Długolistna nasiona 0,1g

Mięta Długolistna nasiona 0,1g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
Nasturcja Karłowa niska mieszanka kolorów 5g

Nasturcja Karłowa niska mieszanka kolorów 5g - WegAna

Sprawdź naszą ofertę
Mieszanka ziół Pachnąca kuchnia 1g

Mieszanka ziół Pachnąca kuchnia 1g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę

✅ Ekomikstury do oprysku.

Zanim przejdziemy do bardziej radykalnych rozwiązań warto sprawdzić skuteczność domowych eko mikstur z których sporządzać można ekologiczne opryski. W tej roli doskonale sprawdzą się takie rośliny jak: krwawnik, wrotycz czy cebula. Dokładne przepisy jak przygotować takie ekologiczne eliksiry na szkodniki znajdziecie na naszym profilu na Fb. W cyklu #ekomikstury polecamy napary, wywary i gnojówki, których skuteczność działania sprawdziliśmy we własnym ogrodzie. Jak zawsze podkreślamy, że skuteczność domowych mikstur wymaga po pierwsze czasu, a po drugie regularności w ich użyciu. Dlatego jeśli decydujecie się na tą formę zwalczania szkodników to na efekty będziecie musieli poczekać nieco dłużej.

✅Co zrobić, gdy szkodników jest naprawdę dużo?

Kiedy ilość gąsienic z kilku zamieni się na kilkanaście na jednej roślinie to warto zastosować nieco bardziej radykalne rozwiązania. Taka ilość szkodników uznawana jest za granicę, po przekroczeniu której zagrożone są uprawy. W sytuacji prawdziwej inwazji szkodników na nasz warzywnik czy kwietnik warto sięgnąć po preparaty działające kompleksowo.

W tej roli doskonale sprawdzi się Lepinox Plus – który zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis. Bakterie te wytwarzają krystaliczne białka, które aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Z czasem kurczą się i czarnieją. Lepinox Plus stosuje się głównie do zwalczanie ćmy bukszpanowej, ale doskonale sprawdza się również w redukcji innych gąsienic. Warto też wspomnieć, że jego użycie dozwolone jest w rolnictwie ekologicznym i nie jest on szkodliwy dla zapylaczy.

Kolejnym skutecznym preparatem jest NeemAzal – T/S Produkt w formie koncentratu o szerokim spektrum działania, którego substancja aktywna jest pochodzenia naturalnego. Na roślinie wykazuje działanie wgłębne, a na zwalczanych organizmach żołądkowe. Preparat do stosowania w formie oprysku nalistnego. Ogranicza żarłoczność larw i postaci dorosłych (również chrząszczy) oraz ogranicza płodność szkodników. Aktywność szkodnika ustaje już po kilku godzinach od spożycia. Formy larwalne zaprzestają żerowania i zatrzymuje się ich rozwój. Co ostatecznie po kilku dniach prowadzi do ich unicestwienia. Może być stosowany do ochrony upraw: ziemniaków, roślin kapustnych, drzew owocowych, wybranych warzyw i ziół.

Kolejnym preparatem skutecznie zwalczającym szkodniki w tym gąsienice bielinka jest insektycyd Karate Zeon 050 CS. Środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych. Produkt w formie zawiesiny kapsuł w cieczy do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących w roślinach rolniczych, sadowniczych i warzywnych. Na roślinie działa powierzchniowo. Środek działa skuteczniej w temperaturze poniżej 20C. W temperaturze wyższej zabieg wykonać pod koniec dnia.

NeemAzal

NeemAzal - T/S

Sprawdź naszą ofertę
Karate Zeon 050 CS

Karate Zeon 050 CS

Sprawdź naszą ofertę

Przypominamy również, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informację zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium