Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,49 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g

48,95 zł

Cena regularna: 67,13 zł

Najniższa cena: 67,13 zł
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

8,49 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 7,98 zł
szt.
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze

11,95 zł

Cena regularna: 13,30 zł

Najniższa cena: 13,30 zł
szt.
Jak zwalczać przędziorki? 0
Jak zwalczać przędziorki?

Słoneczne i często suche lato, to sprzyjająca pogoda do rozwoju przędziorków w ogrodzie. Te prawie niewidoczne na roślinach pajęczaki potrafią w krótkim czasie oszpecić nie jedną roślinę. Są niebezpieczne ze względu na szybkość i liczebność populacji, niekontrolowane potrafią w jednym sezonie zaatakować zarówno warzywa jak i rośliny ozdobne uprawiane w szklarniach. Z łatwością przy sprzyjającej suchej pogodzie zagoszczą również w uprawach balkonowych i gruntowych.

✅ Po czym poznać atak przędziorków?

Przędziorki żerują na spodniej stronie liści roślin, mają rozmiar 0,4-0,6 mm więc nie zawsze można od razu wypatrzyć wroga. Zdecydowanie częściej na roślinach widać już efekty żerowanie szkodników. Liście zaczynają się przebarwiać i stopniowo rozjaśniać w miejscach ucztowania. W początkowej fazie te żółte, marmurkowe wzory na liściach mogą być mylnie odbierane za niedobory pokarmowe (szczególnie w przypadku pomidorów). Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzać czy na spodniej stronie blaszki liściowej nie ma tych żarłocznych roztoczy i drobnych pajęczynek. Często uszkodzenia powodują obumieranie liści i łodyg, zrzucanie przez rośliny zawiązków kwiatowych oraz słabsze kwitnienie i owocowanie. W naszym ogrodzie przędziorki w tym roku upodobały sobie róże i pomidory.

Jeśli szkodnik zaatakował róże to najpewniej jest to Przędziorek Owocowiec, który żeruje na jabłoniach, śliwach oraz właśnie różach. Ten gatunek przędziorka odpowiada, że oszpecenie liści drzew owocowych oraz zrzucanie zawiązek owoców.

Jeśli w ogrodzie posiadacie ozdobne iglaki, to warto sprawdzić czy w ich igliwiu nie ma śladów żerowanie Przędziorka Sosnowca, który chętnie ucztuje na świerkach pospolitych, sosnach, cyprysikach czy jodle koreańskiej. Szkodnik też powszechnie atakuje tuje. Efektem jest żółknięcie i opadanie igliwia oraz brązowienie pędów tuj. Cyprysiki natomiast często pokryte są pajęczynkami, oraz przebarwiają się na pomarańczowo.

Najpowszechniej występujący jest Przędziorek Chmielowiec, którego efekty bytowania dotykają 180 gatunków roślin w tym przeszło ponad 100 gatunków, to rośliny uprawne, miododajne i dziko rosnące. Przy sprzyjających warunkach pogodowych przędziorek z łatwością atakuje plantacje kukurydzy, buraka cukrowego. W ogrodzie żeruje na krzakach pomidorów, papryki oraz truskawek. Zdarza się na liściach fasoli i groszku oraz z tego co zauważyliśmy również na aksamitkach.

✅ Ekologiczne sposoby zwalczania przędziorków.

Sprawdzonym sposobem na zwalczanie tych roztoczy jest wykonanie oprysku na bazie mydła potasowego. Oczywiście im dokładniej wykonany zabieg tym lepiej, należy go również regularnie powtarzać. Z ekomikstur sprawdzą się doskonale napary na bazie czosnku i cebuli. Można też wykonać opryski olejem spożywczym, by utrudnić szkodnikom żerowanie na roślinach.

Z rozwiązań sklepowych dobrze sprawdzą się preparaty na bazie oleju rydzowego, którymi należy opryskać spodnie strony liści wszystkich zaatakowanych roślin. Dobrym rozwiązaniem będzie też sięgnięcie po preparaty na bazie olejku pomarańczowego. 

Agrocover

Agrocover spray zwalcza mszyce i przędziorki 750 ml - Target

Sprawdź naszą ofertę
limocide

Limocide zwalcza choroby, owady i przędziorki 100 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Polysect

Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 150 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę

W przypadku wzmożonego ataku szkodników na uprawy znacznie częściej stosuje się chemiczne preparaty. Dziej się tak w szczególności w przypadku roślin uprawianych w warunkach szklarniowych oraz w gruncie. 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem należy dokładnie przeczytać informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

polysect

Polysect 005 SL Ultra środek owadobójczy na warzywa i kwiaty 25ml - Substral

Preparat do zwalczania szkodników warzyw i kwiatów. Zapewnia efekt widoczny już w ciągu 24 h od zastosowania. Preparat długo działający systemiczne. Krąży w sokach rośliny i zapewnia ochronę nawet do 21 dni. Środek zwalcza insekty takie jak: mszyce, przędziorki, miseczniki, wełnowce, poskrzypki liliowe w uprawach pomidorów, ogórków, sałaty, innych warzyw, czy kwiatów.

Sprawdź naszą ofertę

Ortus 05 SC zwalcza przędziorki i szpeciele 20ml - Agrecol

ORTUS 05 SC jest środkiem przędziorkobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania przędziorków i szpecieli. Zwalcza wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków. Na roślinie działa powierzchniowo.

Sprawdź naszą ofertę
ortus

Zwalczanie przędziorków najlepiej przeprowadzić poprzez oprysk. Należy zwrócić szczególną uwagę by dysza opryskiwacza wytwarzała jak najdrobniejszy strumień. Tak drobny oprysk pozwala dokładnie pokryje cieczą roboczą bardzo małe szkodniki na całej powierzchni żerowania.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium