Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak zwalczać zielone gąsienice na różach? 0
Jak zwalczać zielone gąsienice na różach?

Początek sierpnia, to dobry czas by wykonać interwencyjny przegląd róż. Warto to robić zwłaszcza jeśli w ogrodzie oprócz róż rosną również drzewa owocowe. Sierpień to czas w którym cudownie kwitnące i pachnące krzaki mogą mieć niechciane wielogatunkowe towarzystwo. Pierwsze oznaki inwazji szkodników zauważyć można już w czerwcu. Zaczyna się niewinnie od zwiniętych w łódeczki kilku lisków, gdzieniegdzie pojawiających się uszkodzeń liści. Później na najmłodszych liściach zaczynają się licznie pojawiać zielone gąsienice. Szkodniki potrafią w naprawdę krótkim czasie opanować całe łodygi, a przez dużą liczebność również ogołocić rośliny z liści pozostawiając liczne gołożery. Atakowane są zarówno dzikie odmiany róż jak i te ozdobne, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu rośli, zaglądanie pod liście i monitorowanie stanu ulistnienia. Tylko szybka interwencja może uchronić róże od totalnego ogołocenia pędów i łodyg.

obnażacz kopciuszek 

Zielone gąsienice na różach

To jedno z największych zagrożeń dla tych wspaniałych roślin. Co sezon na roślinach pojawić się mogą licznie zielone gąsienice, które wygryzają dziury w liściach, a przy dużej liczebności mogą również ogołocić z ulistnienia całą roślinę.

Do najczęściej występujących zaliczamy takie gatunki jak:

  • psowacz różany
  • obnażacz kopciuszek 
  • obnażacz różówka

Psowacz różany – gąsienice tego gatunku dorastają do 15mm długości, są jasnozielone z żółtą głową i licznymi delikatnymi białymi kropeczkami. Gąsienice potrafią żerować nie tylko na różach ale również na poziomkach i truskawkach. Szybko ogałacają liście. Gatunek aktywny od maja do sierpnia. Dorosłe osobniki osiągają do 10mm mają wydłużone ciało, przezroczyste skrzydła, biały pręg na odwłoku występujący tylko u samic tego gatunku. Cechą charakterystyczną jest biała trójkątna plamka widoczna w górnej części odwłoka. Gatunek powszechnie występujący w ogrodach, zaroślach, na skrajach lasów oraz w parkach.

szkodniki róż

Obnażacz kopciuszek – gatunek aktywny od początku kwietnia, aż do września. Larwy zielone z licznymi czarnymi kropkami, żerują na różach ozdobnych i dzikich. Wybarwienie larw zależy w dużej mierze od fazy rozwojowej. Początkowo larwy są zielone i mają czarną głowę. W późniejszym stadium larwy są większe zyskują jaśniejszy kolor i mają żółtą głowę. Powszechnie występują w ogrodach, parkach oraz na terenach łąkowych. Gąsienice żerują licznie unosząc swoje ciało w literę „J”. W sezonie mogą pojawić się więcej niż dwa pokolenia tego szkodnika. Dorosłe osobniki mają czarny tułów i skrzydła z wyraźnie zaznaczonym żółtym odwłokiem. Długość do 10mm.

Obnażacz różówka – larwy tego gatunku mają wyraźnie odcinającą się żółtą smugę na wierzchu oraz liczne czarne kropki. Cechą charakterystyczną jest duża żółta głowa. Gatunek występuje licznie w parkach i ogrodach w trakcie sezonu posiadając do 2 pokoleń. Okres aktywności przypada od maja do sierpnia. Larwy ogałacają liście róż pozostawiając tylko żyłkę nerwu głównego. Osobniki dorosłe latające, mają czarną głowę, boki tułowia oraz odwłok w kolorze pomarańczowym. Owady osiągają do 10mm wielkości. Skrzydła lekko żółtawe.

obnażacz na róży

Zwalczanie zielonych gąsienic na liściach róż.

Zwalczanie szkodników na różach nie jest trudne. Larwy wykryte na pojedynczych pędach można usuwać ręcznie przycinając uszkodzone liście i gołożery. Ponieważ szkodniki zimują w podłożu często dobrym sposobem na uniknięcie inwazji żarłocznych gąsienic jest przesadzenie krzaków róż w inną część ogrodu i głębokie przekopanie stanowiska na którym rosły róże. Oczywiście jest to rozwiązanie dobre tylko wtedy, gdy roślina nie jest rozrośnięta i może być przesadzona bez większych uszkodzeń.

Warto również ograniczać w ogrodach okazy róż dzikich znacznie częściej atakowanych przez szkodniki na rzecz odmian szlachetnych. Przy zwiększonej liczebności szkodników warto wykonać oprysk wybranym preparatem ochrony roślin o szerokim spektrum działania z przeznaczeniem do roślin ozdobnych.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informację zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.

Karate Zeon Oprysk na mszyce stonkę gąsienice 050 CS 5ml - Agrecol

Karate Zeon Oprysk na mszyce stonkę gąsienice 050 CS 5ml - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Karate Spray (AE) zwalcza mszyce, wciornastki, przędziorki, gąsienice motyli 300ml - SUMIN

Karate Spray (AE) zwalcza mszyce, wciornastki, przędziorki, gąsienice motyli 300ml - SUMIN

Sprawdź naszą ofertę
NeemAzal -T/S ćma bukszpanowa i inne szkodniki 30ml - Biocont

NeemAzal -T/S ćma bukszpanowa i inne szkodniki 30ml - Biocont

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium