Blog kategorie
Promocje
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

159,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

158,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Jak zwalczyć miniarki w ogrodzie? 0
Jak zwalczyć miniarki w ogrodzie?

Często w trakcie sezonu zarówno na roślinach ozdobnych jak i w zielniku czy warzywniku zobaczyć można bardzo charakterystyczne uszkodzenie liści. Pojawiające się na wielu gatunkach roślin szaro-beżowe szlaczki to sygnał alarmowy, że rośliny zostały zaatakowane przez miniarki.

Efekty żerowania tych szkodników zobaczyć można na blaszkach liściowych drzew owocowych, krzewów ozdobnych, warzyw kapustnych, ogórków, pomidorów, słoneczników oraz wielu bylin i ziół.

Pojawiające się od kwietnia do września mniej lub bardziej rozbudowane szlaczki to nic innego jak korytarze wygryzione w liściach przez larwy miniarek. Ich obecność na roślinach powoduje trwałe uszkodzenie całych pędów i zahamowanie wzrostu. Porażone szkodnikami liście przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję, co często przekłada się na jakość plonowanie oraz zwiększoną podatność roślin na choroby.

Obecność fantazyjnych wzorów na liściach zawdzięczamy miniarkom. Te niewielkich rozmiarów muchówki w formie dorosłych osobników dorastają do zaledwie 3 mm wielkości ale mogą spowodować spore spustoszenie w uprawach. Są owadami minującymi, gdyż samice tego gatunku każdorazowo nakłuwają liście i w zagłębieniach w blaszce umieszczają po jednym jajku. Proces ten zaczyna się już od kwietnia i trwa aż do września.

Żarłoczne rozwijające się z jaj larwy, początkowo są przezroczyste praktycznie nie do zauważenia na roślinach. Widoczny jest jedynie stopniowy efekt wyjadania przez nie miąższu liści. Ciepłe słoneczne lato z temperaturą 25 stopni, to wymarzony klimat dla tych szkodników.

Dopiero poczwarki można zauważyć gołym okiem zaglądając na spodnią stronę zaatakowanych liści z widocznymi korytarzami. Poczwarki są pomarańczowo-brunatne, a ich wielkość nie przekracza 3 mm. Warto zauważyć, że minarki w sezonie nie próżnują i przy sprzyjających warunkach pogodowych można doczekać się, aż 3 pokoleń tych szkodników. Warto też wspomnieć, że jeśli w porę problem obecności tych szkodników nie zostanie zauważony, to zdążą one opuścić miejsce żerowania i przezimować w podłożu, ściółce, korze czy pozostałościach roślinnych.

✅ Jak skutecznie zwalczać miniarki?

1. Ponieważ zazwyczaj pierwszą oznaką ataku szkodnika są charakterystyczne ślady na liściach, to porażone liście, należy usuwać. W przypadku ziół i uprawianych roślin liściastych czasem należy pozbyć się całych zainfekowanych sadzonek, by szkodniki nie miały okazji zagościć w glebie i zaatakować reszty roślin.

2. Na drzewach i krzewach owocowych skuteczne w walce ze szkodnikiem okazuje się montowanie taśm lepowych, które pomagają odłowić zarówno dorosłe osobniki jak i opuszczające miejsce żeru poczwarki.

3. Inwazja miniarek występująca na jednym gatunku roślin w krótkim czasie może rozprzestrzenić się po całym ogrodzie, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów chemicznych do zwalczania szkodników. Doskonale sprawdzą się tu środki działające systemicznie czyli krążące w sokach opryskanych roślin. Jest to szybki i prosty sposób by przerwać cykl życiowy tych szkodników. W przypadku stosowania oprysków na roślinach jadalnych należy przestrzegać okresów karencji.

4. Jeśli w danym sezonie wystąpił problem miniarek w warzywniku czy na rabatach kwiatowych, to po zbiorze plonów warto dokładnie oczyścić miejsca uprawy z roślinnych pozostałości, tak by szkodniki nie miały możliwości przezimowania w resztkach.

5. Warto też zauważyć, że szkodniki te mogą się pojawić na liściach roślin uprawianych na balkonach czy tarasach. Zakładane latem zielniki często po sezonie trafiają na domowy parapet, a razem z nimi ukryte w podłożu szkodniki. Dlatego jeśli rośliny były zaatakowane, to warto przeprowadzić na nich oprysk prewencyjny zanim zaczną cieszyć oczy w domowym zaciszu. To samo tyczy się roślin, które na czas zimy trafiają z dworu do ciepłej szklarni czy oranżerii. Czasami warto przed zimowaniem pokusić się o przesadzenie roślin w nowe podłoże.

Neemazal

NeemAzal -T/S mszyce i inne szkodniki 30ml - Biocont

Sprawdź naszą ofertę
Mospilan

Mospilan 20 SP na ćmę bukszpanową i inne szkodniki 2,5g - Substral

Sprawdź naszą ofertę
Tablice Lepowe

Żółte Tablice Lepowe na ziemiórki i mszyce 10 szt. - Vigonez

Sprawdź naszą ofertę

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem należy dokładnie przeczytać informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium