Początek marca to doskonały moment, by zabrać się za wysiew kwiatów. Aby ogród stał się pięknie ukwieconym rajem warto już na początku miesiąca wysiać ulubione kwiaty jednoroczne na rozsady. Niewątpliwym plusem przygotowywania rozsad kwiatowych jest fakt, że sadzonki z wyrośniętymi roślinami trafią do ogrodu już w maju, a co za tym idzie będą wcześniej kwitły. Kwiaty siane o tej porze rozpoczną kwitnienie już z początkiem czerwca i będą zdobiły ogród do późnej jesieni. Przygotowywanie własnych rozsad to również doskonały sposób na założenie i ukwiecenie rabat zwłaszcza, kiedy przestrzeń w ogrodzie jest spora, a zakup gotowych sadzonek byłby zbyt kosztowny. Kwiaty jednoroczne to doskonałe rozwiązanie, by ukwiecić również balkon czy taras.
Aby przygotowanie rozsad się powiodło warto sprawdzić przydatność nasion do kiełkowania i jeśli jest taka potrzeba dokupić świeże paczki nasion. Wysiew kwiatów na rozsady można prowadzić bezpośrednio do doniczek lub wielodoniczek. Doskonale sprawdzą się również opakowania po produktach spożywczych pod warunkiem, że będą dobrze umyte i z otworami odpływowymi odprowadzającymi nadmiar wilgoci z podłoża. Wysiew warto prowadzić w dedykowane do rozsad podłoże - czyli takie, które jest wolne od chwastów i patogenów. Trzeba też pamiętać, że większość wysiewanych roślin wymagać będzie pikowania, dlatego w produkcji rozsad warto zachować rozwagę. Młode rośliny wymagać będą również odpowiedniej ekspozycji świetlnej – czyli miejsca na ciepłym i widnym parapecie, z czym w marcu może być problem, zwłaszcza kiedy poza roślinami ozdobnymi przygotowywane są również rozsady warzyw, ziół i traw ozdobnych. Jeśli miejsca na parapecie brak zamiast produkcji rozsad kwity jednoroczne można też wysiewać bezpośrednio do gruntu w późniejszym terminie.
Jakie kwiaty wysiewamy w marcu na rozsady?
U nas trzy obowiązkowe pozycje, które ozdobią nasz ogród to: cynie w różnych odmianach, aksamitki również w kilku odmianach oraz lewkonie. Do roślin, które można wysiewać na rozsady w marcu zalicza się również takie gatunki jak: gazania, gaura, goździk brodaty, kobea pnąca, lobelia przylądkowa, kosmos podwójnie pierzasty, tytoń ozdobny, aster chiński, lwia paszcza, żeniszek, floks gwiaździsty, heliotrop, kleome ciernista czy niecierpek.
Aksamitki – proste w uprawie rośliny ozdobne, które kwitną cały sezon, zawsze się udają i pięknie wyglądają zarówno w gruncie, w pojemnikach jak i skrzynkach. Rośliny te zawsze siejemy rzutowo do większych pojemników. Nasiona lekko przysypujemy ziemią, a podłoże zraszamy wodą. Aksamitki kiełkują szybko dosłownie w ciągu kilku dni. Kiedy rośliny uzyskają liście właściwe można przepikować je do osobnych pojemników, żeby dobrze się ukorzeniały. Na słonecznych rabatach i w pojemnikach pięknie prezentować się będą odmiany: Bolero, Carmen, Champion, Flamenco, Gypsy Sunshine, Harvest Moon oraz kilka kolorów Aksamitki Wąskolistnej. Przydadzą się też w warzywniku jako rośliny odstraszające szkodniki. Tak naprawdę aksamitki na rozsady wysiewać można do kwietnia. Po tym terminie aksamitki również można wysiewać tyle, że już bezpośrednio do gruntu.
Cynie – rośliny idealne na słoneczne rabaty, dzięki mnogości odmian i kolorów doskonale urozmaicają każdą przestrzeń. Odmiany, które warto sadzić na rabatach to: Cynia Kobold – o kwiatostanach daliowych i boskich kolorach, Cynia Wytworna Skabiozowa – o budowie kwiatostanów podobnych do skabiozy, Cynia Daliowa – o prawdziwie pełnych kwiatach i długim okresie kwitnienia. Z miłości do tych wyjątkowych kwiatów w tym roku wysiejemy również odmianę Liliput, by tworzyła barwne kompozycje w donicach. Cynie warto wysiewać nie za gęsto rzutowo do doniczek lub pojedynczo do wielodoniczek. Nasiona należy lekko przysypać ziemią i podlać zraszając podłoże. Wschody pojawiają się średnio po 10-14 dnia od siewu.
Lewkonia – roślina, która jak żadna inna dodaje sielskości i uroku każdej słonecznej rabacie. Odmiany o kwiatach pełnych wyglądają szczególnie zjawiskowo. Aby wiedzieć, które z wysianych nasion będą miały kwiat pełny, po ich skiełkowaniu umieszcza się sadzonki w ciemnym pomieszczeniu o niższej temperaturze na cały dzień. Po tym czasie siewki w kolorze intensywnej zieleni będą miały kwiaty pełne. Sadzonki lewkonii powinny trafić do gruntu od kwietnia do maja. Decydując się na uprawę tych okazałych roślin warto wziąć pod uwagę, że dorastają do 50 - 65 cm. Doskonale komponować się będą z latriami kłosowymi, kosmosami, rudbekiami.
Początek marca, to czas w którym wysiać na rozsady można również: łubin letni, zatrwian wrębny czy rudbekie.
Łubin Letni - to naprawdę okazała i piękna roślina jednoroczna o grubych wzniesionych łodygach i różnokolorowych kwiatach zebranych w gęste długie kłosy. Doskonale wygląda na rabatach w kompozycji z innymi roślinami o podobnym pokroju. Łubin letni nadaje się na kwiat cięty, wysokie rabaty, kwietniki. W marcu można przygotować rozsady łubinu, by cieszyć się szybszym i bardziej obfitym kwitnieniem pamiętając przy tym, że łubin to niedotykalska roślina więc wysiewy najlepiej prowadzić do pojedynczych doniczek.
Zatrwian wrębny - bardzo modna niegdyś roślina jednoroczna, która od kilku sezonów przeżywa swój renesans. Z powodzeniem dorasta do wysokości 60-70 cm więc nadaje się na prawdziwie wysokie rabaty. Nasiona zatrwianu kupić można w poszczególnych odmianach kolorystycznych lub w miksie kolorów. Pięknie skupione kwiatostany wyglądają super nie tylko w ogrodzie ale również w domowych bukietach. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż wschody w temperaturze 16-20°C trwają 21-30 dni. Rozsady należy wysadzić do gruntu w maju w rozstawie 20-30 cm. Zatrwian wymaga gleby przepuszczalnej, zasobnej w wapno. Roślina wymaga słonecznego stanowiska uprawy. Kwitnie lipiec-październik.
Rudbekia - roślina jednoroczna o krzaczastym pokroju, która w zależności od odmiany może cieszyć oczy kwiatostanami w kolorze miodowej żółci, ciekawym wybarwieniem ombre płatków. Kwiaty dorastają do średnicy 12-15 cm. W ogrodzie rudbekie kwitną od lipca do października. Jednak aby tak było, to od marca do kwietnia należy startować z produkcją rozsad.