Marzec, to dobry czas na założenie zielnika i przygotowanie rozsad ulubionych ziół. Zioła wysiane tak licznie będą doskonałą ozdobą ogrodu, z powodzeniem można je również uprawiać w donicach i skrzynkach na balkonie czy tarasie. Większość gatunków, to również uznane rośliny miododajne, dlatego watro je sadzić w warzywniku, by przywabiać zapylacze. Zioła wysiane na rozsady będą smacznym i leczniczym dodatkiem do wielu dań i potraw. Niektóre gatunki, to rośliny wieloletnie, raz wprowadzone do ogrodu zostaną w nim na dłużej.
Jakie gatunki ziół wysiewamy w marcu na rozsady?
Już z początkiem miesiąca można wysiewać do pojemników, doniczek i wielodoniczek takie zioła jak: melisa, trawa cytrynowa, majeranek, pietruszka naciowa, bazylia w wielu odmianach, szczypiorek zwykły i czosnkowy, lubczyk, oregano oraz mięta pieprzowa. Można się również pokusić o wysiew kopru na wcześniejszy zbiór.
Majeranek Ogrodowy 0,5g - WegAna
Roślina jednoroczna dorasta do 30–40 cm. Zakwita w czerwcu i kwitnie do pierwszych przymrozków. Do celów przyprawowych zbiera się całe pędy majeranku wraz z liśćmi i pąkami kwiatowymi. Ziele majeranku może być stosowane także w postaci naparu, wewnętrznie, dla poprawy trawienia, apetytu i w kolce jelitowej.
Pietruszka naciowa Festival 68 5g - WegAna
Odmiana pietruszki naciowej o liściach gładkich, z charakterystycznym aromatem. Liście regenerują się bardzo szybko i zbiór można przeprowadzać wielokrotnie. Okres wegetacji w przypadku siewu wiosną i latem wynosi 75-85 dni, w przypadku siewu jesiennego 140-170 dni.
Sprawdź naszą ofertęJak wysiewać zioła?
Wysiew ziół nie jest trudny i nie odbiega znacząco od wysiewu warzyw czy roślin ozdobnych. Zioła na rozsady należy wysiewać w podłoże dedykowane do siewu by mieć pewność, że będzie ono wolne od chwastów i patogenów. Jeśli podłoże przechowywane było w szklarni, garażu lub na dworze należy poczekać aż osiągnie temperaturę pokojową. Dodatek perlitu lub wermikulitu zapewni właściwą strukturę oraz nasiąkliwość podłoża.
Pojemnikami doskonałymi do wysiewu ziół będą doniczki, wiedodoniczki oraz plastikowe opakowania po owocach, jogurtach oraz serkach. Warto jednak pamiętać, że muszą być czyste i z otworami odprowadzającymi wodę.
Przed wysiewem warto za pomocą zraszacza zwilżyć podłoże w doniczkach tak, by później nie wypłukać nasion przy podlewaniu. Wysiew prowadzi się rzutowo bezpośrednio na podłoże. Nasiona zwłaszcza mięty, oregano i majeranku są bardzo drobne dlatego nie przykrywa się ich podłożem tylko delikatnie dociska po wysiewie. Nasiona bazylii również można jedynie docisnąć do podłoża, choć oczywiście można też delikatnie przysypać podłożem lub wermikulitem. Wysiane pojemniki lub doniczki można dla szybszego kiełkowania nasion przykryć folią pamiętając o tym by codziennie do nich zaglądać i wietrzyć około 20 minut. W ten sposób nasiona będą miały iście szklarniowe warunki uprawy, a jednocześnie nie będą zagniwały od nadmiaru wilgotności podłoża. Pierwsze siewki powinny się pojawić już po około 7 – 10 dniach od wysiewu. Należy też pamiętać, że nasiona nieprzykryte podłożem szybciej wysychają więc należy codziennie sprawdzać czy podłoże ma odpowiednią wilgotność i jeśli trzeba delikatnie zraszać spryskiwaczem.