Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Koleusy w ogrodzie - Kiedy siać? Gdzie sadzić? Jak zimować? 0
Koleusy w ogrodzie - Kiedy siać? Gdzie sadzić? Jak zimować?

Tworząc piękne kwiatowe kompozycje na balkonie, tarasie czy w ogrodzie warto nie zapominać o roślinach ozdobnych z liści. Wspaniałym dopełnieniem kwietników, rabat czy donic będą proste w uprawie za to bardzo zjawiskowo wyglądające koleusy. Każdy ogrodnik, który choć raz miał w ogrodzie te wspaniałe rośliny ten wie, że nie wymagają zbyt wiele uwagi, cieszą się dużą odpornością na ataki szkodników, a regularnie podlewane tworzą prawdziwy gąszcz barwnych liści pasujący idealnie do każdej kwitowej kompozycji. Warto też dodać, że koleusy świetnie sprawdzą się również sadzone bezpośrednio w gruncie. Jednak decydując się na gruntową uprawę dobrze jest zapewnić im słoneczne lub lekko ocienione stanowisko i dobrze przepuszczalne, w miarę żyzne podłoże. Szybko odwdzięczą się niesamowitą feerią barw i spektakularną wielkością liści. Sadzone w donicach doskonale komponować się będą z daliami, kanną, szałwią błyszczącą czy stokrotkami afrykańskimi. Sprawdzą się też znakomicie jako dopełnienie już istniejących rabat bylinowych z funkiami, trawami oraz kwitnącymi latem roślinami.

koleusy uprawa odmiany blog rajogrodnika

W trakcie sezonu warto je też regularnie uszczykiwać i obrywać zwiędnięte dolne liście – takie zabiegi powodują, że koleusy jeszcze mocniej i pokaźniej się rozrastają tworząc boczne łodygi i kolejne liście. Te barwne pokrzywy – bo ze względu na swój wygląd często przez ogrodników są właśnie tak nazywane mogą być z powodzeniem formowane, przycinane i zimowane.

Różnorodność kolorów, faktur oraz kształtów liści sprawiają, że nie sposób przejść obojętnie obok tych wspaniałych roślin. My co sezon od wielu wielu lat wysiewamy po kilka opakowań nasion, by móc ubarwić dosłownie każdą wolną przestrzeń w naszym ogrodzie.

Jak i kiedy wysiewać koleusy?

Duża popularność tych cudownie wybarwionych roślin sprawiła, że są one łatwo dostępne w wielu ciekawych kolorach i odmianach. Gotowe sadzonki można kupić w większości centrów ogrodniczych. Jednak jeśli zależy nam na dużej ilości i różnorodności kolorów, to warto pokusić się o samodzielny wysiew.

Nasiona koleusów sprzedawane są w miksach kolorystycznych, a każda paczka skrywa niepowtarzalną kompozycję. Dostępne obecnie są dwa odmiany: Koleus Blumego oraz Koleus Blumego Rokoko. Różnią się między sobą wielkością, kolorem i kształtem liści. Odmiana Rokoko tworzy mniejsze sadzonki o bardziej poskręcanych, pofalowanych liściach w jeszcze ciekawszym i oryginalniejszym wybarwieniu.

Uprawa od nasionka nie jest trudna i powiedzie się każdemu. Aby cieszyć się kolorowymi liśćmi koleusów w ogrodzie za wysiew tych roślin należy się zabrać dość wcześnie bo już w lutym. Tak wczesny termin siewu sprawia, że z początkiem maja koleusy są już dobrze ukształtowanymi sadzonkami, które z powodzeniem mogą trafić zarówno do donic i pojemników jak i do gruntu. 

koleusy w ogrodzie gatunki blog rajogrodnika

Nasiona koleusów są drobne, wielkością przypominające ziarenka maku. Wysiew prowadzi się do doniczek, wielodoniczek lub na krążki kokosowe. Nasiona wysiewać można rzutowo lekko dociskając je do podłoża. Można też przykryć je ziemią lub wermikulitem. Ważne aby górna warstwa podłoża nie była zbyt gruba, gdyż utrudni to kiełkowanie nasion. Podłoże należy regularnie zwilżać, a doniczki ustawić w widnym i ciepłym miejscu. Pierwsze wschody pojawiają się już po kilku - kilkunastu dniach od wysiewu. Warto też zaznaczyć, że odmiana Rokoko kiełkuje bardziej opornie i wschodzi dłużej. 

Aby przekonać się o różnorodności kolorystycznej wysianych odmian trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż nie od razu koleusy ukazują swoje naturalne piękno, dopiero na etapie kilku liści właściwych. 

Rośliny rosnące zbyt gęsto można z powodzeniem przesadzać, koleusy dobrze to znoszą na każdym etapie rozwoju. Szybko rozbudowują system korzeniowy dlatego sadzonki rosnące w multiplatach trzeba przesadzić do większych doniczek czasami nawet dwukrotnie. 

Koleus Rainbow Mixture 0,3g - TORAF

Koleus Rainbow Mixture 0,3g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
Koleus Blumego Rokoko mieszanka nasiona 0,02g - W. Legutko

Koleus Blumego Rokoko mieszanka nasiona 0,02g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
Koleus Pokrzywka MIX nasiona 0,1g - TORSEED

Koleus Pokrzywka MIX nasiona 0,1g - TORSEED

Sprawdź naszą ofertę

Czy koleus jest rośliną wieloletnią?

W naszym klimacie zazwyczaj traktuje się te rośliny jako jednoroczne, gdyż nie są mrozoodporne. Jednak w rodzimym klimacie Australii i Azji bez problemu rosną na tym samym stanowisku przez wiele lat tworząc przy tym naprawdę pokaźne sadzonki często przewyższające 1m wysokości.

Gdzie sadzić koleusy? Czy koleusy lubią słońce?

Koleusy w naturze rosną w tropikalnym klimacie dlatego w naszych ogrodach z powodzeniem mogą być sadzone w pełnym słońcu na bardzo jasnych i dobrze doświetlonych stanowiskach. Poradzą sobie również w lekkim półcieniu jednak dla bardziej spektakularnego wybarwienia liści oraz prawidłowego wzrostu sadzonek warto wybierać im słoneczne stanowisko. Mogą być z powodzeniem sadzone w donicach i pojemnikach oraz uprawiane w gruncie. Decydując się na uprawę pojemnikową warto wybierać donice powyżej 20l dla koleusów Blumego i do 20l dla odmiany Rokoko. Podłoże powinno być żyzne, zasobne i dobrze przepuszczalne najlepiej wzbogacone prelitem lub wermikulitem. Koleusy najlepiej rosną w podłożu o pH w zakresie 5,8 – 6,0.

koleus uprawa od nasionka blog rajogrodnika

Czy koleusy należy zasilać nawozami?

Koleusy nie są wymagającymi roślinami jeśli chodzi o zasobność podłoża choć jak w przypadku większości roślin ozdobnych z liści nie zaszkodzi im dawka nawozu do roślin. Podlewane biohumusem, kwasami humusowymi czy nawozami mineralnymi tworzą jeszcze bardziej okazałe sadzonki o pokaźniejszych liściach.

Czy koleusy się przycina?

Koleusy są roślinami podatnymi na uszczykiwanie i formowanie. Im częściej są obrywane z przysuszonych liści tym gęściej ulistnione stają się ich łodygi. Z miejsca po każdym usuniętym listku wyrasta zazwyczaj kolejna para liści lub łodyżka przybyszowa. Koleusy można przycinać bez większej szkody dla rośliny matecznej, niektórzy ogrodnicy formują je tak, by sadzonki wyglądały jak takie sadzone na pniu.

Obornik koński w płynie 1L - Agrecol

Obornik koński w płynie 1L - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Biohumus Extra Uniwersalny 1L + 20% - EKODARPOL

Biohumus Extra Uniwersalny 1L + 20% - EKODARPOL

Sprawdź naszą ofertę
Planton Cote nawóz do roślin balkonowych i ogrodowych 200g - Plantpol

Planton Cote nawóz do roślin balkonowych i ogrodowych 200g - Plantpol Zaborze

Sprawdź naszą ofertę

Czy obcinać kwiaty Koleusa?

Koleusy są roślinami kwitnącymi, których kwiaty doskonale przywabiają do ogrodu pożyteczne zapylacze. Dla dłuższego dobrostanu sadzonek większość ogrodników przycina pojawiające się łodyżki kwiatowe zanim jeszcze zdążą zakwitnąć. Wtedy roślina nie traci sił na zawiązywanie nasion tylko nieprzerwanie wytwarza kolorowe liście. Pozostawienie kwiatostanów na koleusach sprzyja drewnieniu sadzonek i osłabia wigor roślin. I choć długie kłosy drobnych kwiatków prezentują się pięknie w gąszczu kolorowych liści, to naprawdę wato je usuwać. Kwiatostany pozostawia się na roślinach wyłączne w celu późniejszego pozyskania nasion.

koleus uprawa blog rajogrodnika

Czy koleusy można przezimować?

Aby cieszyć się ozdobnymi liśćmi również w kolejnym sezonie można przezimować całą roślinę poprzez przeniesienie jej na zimę z balkonu, tarasu czy ogrodu do domu. Można też uszczykiwać pędy wierzchołkowe i z powodzeniem ukorzeniać je w wodzie. Koleusy to naprawdę wdzięczne w uprawie rośliny i doskonale przetrwają zimę w domowym zaciszu pozostawione w ciepłym i widnym pomieszczeniu. Ucięte pędy wierzchołkowe ukorzeniają się już w zaledwie kilka dni bez większego problemu. Kiedy sadzonki rozwiną pokaźny system korzeniowy można je sadzić w stałym podłożu i uprawiać na widnym i ciepłym parapecie. Przed posadzeniem koleusów w ogrodzie warto sadzonki zahartować. Na stałe miejsce uprawy mogą trafić już w połowie maja kiedy minie ryzyko gruntowych przymrozków.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium