Dziś wpis o wyjątkowych roślinach, które są ozdobą wielu rabat bylinowych, skalniaków oraz terenów pod koronami drzew. Mowa oczywiście o konwaliach. Zachwycają soczystą zielonością liści, uroczymi kwiatami oraz cudownym niepowtarzalnym zapachem. Pojawiające się licznie drobne najczęściej białe kwiatki wyróżniają się idealnie na zielonym tle. Zielone mięsiste liście, smukłe lekko wygięte łodyżki i całe mnóstwo małych, białych, przepięknie pachnących dzwoneczków. Zdecydowanie nie można odmówić im uroku. Bywają też w odmianie o różowych kwiatkach i na tą właśnie odmianę polujemy.
✅ Czego symbolem są konwalie?
Wydawać by się mogło, że te niepozorne kwiatki sadzone są tylko i wyłącznie po to, by cieszyć oczy. Symbolika konwalii jest jednak zdecydowanie bardziej obszerna. Rośliny te uznawane są za symbol szczęścia, pomyślności ale też skromności, delikatności i młodości. Z takim też optymistycznym przesłaniem sadzone są w ogrodach po dziś dzień. Warto mieć je w swoim prywatnym roślinnym raju, by pomyślność i szczęście nie opuszczała Waszych kwiatowych oaz.
✅ Gdzie sadzić konwalie?
Te majowe cudeńka doskonale sprawdzą się w zacienionych częściach ogrodu, na przykład pod koronami drzew lub na skalniakach w towarzystwie paprotników i wyższych host. Urosną prawie wszędzie byle w cieniu. Zdecydowanie dobrze rozwijają się na glebach mniej urodzajnych, lekkich, niezbyt kwaśnych i dobrze odprowadzających wilgoć. W fazie wzrostu liści warto je też nawozić podsypując kompostem lub nawozem w granulacie.
✅ Czy konwalie są roślinami ekspansywnymi?
Zdecydowanie tak! Decydując się na ich uprawę w ogrodzie warto mieć to na uwadze. Szybko się rozmnażają i już z zaledwie kilku sadzonek po sezonie można mieć małe poletko. Rozmnażają się za pomocą podziemnych kłączy co warto mieć to na uwadze, by nie zdominowały terenu. Niepilnowane szybko przeniosą się na pobliski trawnik czy rabatę kwiatową. Skutecznie ominą obrzeża, płotki czy kamienie, by zakwitnąć często w najmniej sprzyjającym do tego miejscu. Osobiście zadziwia nas siła i moc tych roślin bo w naszym ogrodzie poradziły sobie z zadomowieniem tam, gdzie nawet podłoża nie dało się dobrze szpadlem przekopać. Z konwaliami jest trochę tak jak z miętą (są bardzo ekspansywne), nie wolno ich zostawiać samym sobie.
✅ Czy konwalie zimują w ogrodzie?
Jak najbardziej! Poradzą sobie doskonale nawet przy bardzo silnych mrozach. Doskonale zimują w naszym klimacie, a w następnych latach od posadzenia byliny te rozrastają się w jeszcze pokaźniejszy kwiatowy dywan. Jedynie świeżo co posadzone sadzonki warto osłaniać przed silnymi spadkami temperatury układając na rabatach gałązki z drzew iglastych. Taki naturalny namiot będzie doskonałą ochroną przez mrozem.
✅ Kiedy sadzi się konwalie?
Jeśli jeszcze ich nie posiadacie, a chcielibyście mieć to najlepiej sadzić je jesienią. Już niewielkie kłącze potrafi pokazać co potrafi majową porą. Rośliny te pięknie wyglądają w ogrodzie. Są chętnie zapraszane na grządki i rabaty ze względu na swoją odporność na szkodniki i choroby. Często nazywane są wręcz "żelaznymi kwiatami" gdyż tak dobrze radzą sobie w ogrodach. Po przekwitnięciu również mają swój urok. Ich liście przebarwiają się i zasuszają, a w miejscu białych dzwoneczków pojawiają się czerwone owoce. Nawet w tej formie prezentują się okazale, a dzięki kielichowym rozłożystym liściom oraz mocy zadarniania doskonale utrzymują właściwą wilgotność podłoża dla sąsiadujących z nimi roślin.
✅ Czy rabata konwaliowa wymaga pielęgnacji?
Jedyne co warto robić by potęgować kwitnienie tych cudownych kwiatów to regularnie podsypywać kompostem lub nawozem. Poza ujarzmianiem szybko rosnących kłączy konwalie nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich przycinać czy usuwać liści na zimę. Rośliny same doskonale zadbają o swój dobrostan.
✅ Czy konwalie można sadzić w pojemnikach?
Oczywiście rośliny te nadają się do pojemnikowej uprawy, warto jednak zaznaczyć, że w pojemnikach i doniczkach są bardziej narażone na przemarzanie i warto je dodatkowo zabezpieczyć na zimę.
✅ Czy konwalie są trujące?
Rośliny te pięknie wyglądają w ogrodzie, a jeszcze cudowniej w wazonach w domu. Warto pamiętać jednak o tym, że konwalie są trujące i nie powinny ich zrywać dzieci. Nawet z wodą w której stał konwaliowy bukiet, trzeba postępować ostrożnie. Sadząc, przycinając czy zrywając kwiaty konwalii należy robić to w rękawiczkach ochronnych, gdyż cała roślina jest trująca. Po kwitnieniu zawiązują czerwone owoce, które są równie trujące jak i cała roślina. Osobiście uwielbiamy, ale ostrożnie i z daleka. Wszystkie prace pielęgnacyjne wokół tych roślin wykonujemy w rękawiczkach pamiętając, by po pieleniu dokładnie umyć ręce.