Sierpień, to dobry moment, by powoli planować miejsce na rabatach pod ozdobnie wyglądające rośliny cebulowe sadzone jesienią w ogrodzie. Jako pierwsze do gruntu trafić mogą Korony Cesarskie. Te pięknie kwitnące i ozdobnie wyglądające rośliny z pewnością doskonale ukwiecą każdą rabatę, a raz wprowadzone do ogrodu zostaną w nim na dłużej.
Zdecydowanie szachownice cesarskie zaliczyć należy do roślin cebulowych, które warto posadzić w ogrodzie. Nie sposób przejść obojętnie obok gęstej rozety liściowej z której wyrasta sztywna łodyga zakończona dosłownie koroną kwiatową w pięknych intensywnych kolorach.
Nazwa tej ozdobnie kwitnącej rośliny wywodzi się właśnie od charakterystycznego ułożenia dzwonkowatych kwiatostanów, które na szczycie łodygi w pełnym rozkwicie tworzą okazałą koronę. Już jeden okaz wystarczy, by ozdobić słoneczną rabatę w ogrodzie.
Korony Cesarskie występują w wielu odmianach różniących się między sobą głównie wielkością roślin oraz kolorem kwiatów.
Do najchętniej uprawianych zaliczyć można:
- Korona Cesarska Aurora
- Korona Cesarska Lutea
- Korona Cesarska Rubra Maxima
Korona Cesarska Aurora - cechuje się okazałymi kwiatami w kolorze pomarańczowym, które podziwiać można już wczesną wiosną. Roślina doskonale sprawdzi się jako soliter, gdyż dorasta do 100 cm wysokości. Najczęściej sadzona po kilka do kilkunastu sztuk wraz z tulipanami oraz innymi ozdobnymi roślinami cebulowymi.
Korona Cesarska Lutea - to odmiana z kwiatami w kolorze żółtym, która kwitnienie rozpoczyna wraz z początkiem marca. Odmiana Lutea kwitnie długo i obficie, doskonale rozrasta się tworząc cebule przybyszowe. Warto ją sadzić w towarzystwie czosnków ozdobnych czy tulipanów. Dorasta do 100 cm wysokości.
Korona Cesarska Rubra Maxima - cechuje się okazałymi kwiatami w kolorze czerwonym. Głęboka czerwień kwiatostanów doskonale wybija się na tle soczystej zieloności liści. Roślina warta swojej uwagi ze względu na wyjątkowo efektowny wygląd. Kwitnienie rozpoczyna w marcu. Roślina doskonale sprawdzi się jako soliter, gdyż dorasta do 100 cm wysokości. Najczęściej sadzona w reprezentacyjnych częściach ogrodu na rabatach, skalniakach oraz w miejscach przeznaczonych do wypoczynku w ogrodzie (wokół altan czy tarasów).
Niezależnie od odmiany rośliny te będą pięknie wyglądały posadzona na rabacie, klombie, skalniaku czy w donicy. To jedne z tych roślin cebulowych, które pozwalają stworzyć przyciągającą wzrok kompozycję o eleganckim i nieco egzotycznym wyglądzie.
Decydując się na uprawę korony cesarskiej w ogrodzie warto roślinie tej zapewnić słoneczne lub lekko ocienione stanowisko uprawy o żyznym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Zasobność podłoża warunkuje obfite kwitnienie. Z sadzeniem cebul nie należy zwlekać. Optymalnym terminem wykonania nasadzeń jest właśnie miesiąc sierpień. Korony cesarskie sadzone jako jedne z pierwszych jesiennych roślin cebulowych potrzebują czasu, by dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy stąd tak "wczesny" termin sadzenia. Z powodzeniem rośliny te mogą pojawiać się na rabatach aż do września jednak im wcześniej posadzone tym większa gwarancja obfitego kwitnienia w sezonie.
Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z cebulami tych roślin ich wygląd może okazać się specyficzny. Szachownice cesarskie mają duże cebule z charakterystycznym otworem po środku. To jest miejsce z którego wyrastała łodyga w poprzednim sezonie. Otwór w cebuli jest czymś normalnym i właśnie tym otworem ku górze powinno się sadzić cebule tych wspaniałych roślin.
Szukacie sposobu by myszy i nornice trzymały się z dala od Waszych upraw? Dobrym rozwiązaniem może być właśnie założenie rabaty z szachownic cesarskich w ogrodzie. Rośliny te potrafią swoim zapachem odstraszać szkodniki. Kwiaty wydzielają ziemno-drzewne nuty zapachowe zniechęcające potencjalne gryzonie do buszowania po rabatach. Właśnie dlatego najczęściej szachownice cesarskie sadzi się w towarzystwie innych roślin cebulowych. Taka naturalna ochrona jest nie tylko skuteczna, ale też tworzy efekt Wow! w ogrodzie.
Aby stworzyć w ogrodzie okazałą egzotyczną rabatę warto korony cesarskie sadzić w skupiskach po kilka kilkanaście sztuk dbając o właściwy odstęp między poszczególnymi roślinami.
Warunki uprawy:
Właściwym stanowiskiem do uprawy szachownicy cesarskiej będzie dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione miejsce w ogrodzie z lekki, zasobnym, próchniczym podłożem. Warto też zwrócić uwagę na to, by ziemia była dobrze przepuszczalna, by posadzone cebule nie zagniwały.
Cebule na miejsce stałe należy sadzić od końca sierpnia do września (najlepszy termin to druga połowa sierpnia aż do początku września), by zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul.
Cebule powinno się sadzić do gruntu na głębokość 3 krotnej wielkości cebuli. Po posadzeniu glebę należy obficie podlać. Sadząc więcej niż jedną roślinę warto zachować odstęp między okazami 15-20 cm. Korona cesarska rośnie na jednym stanowisku przez kilka lat wytwarzając w tym czasie cebule przybyszowe dlatego tak ważny jest właściwy odstęp między roślinami.
Rośliny warto sadzić w miejscach reprezentacyjnych w ogrodzie w towarzystwie innych roślin cebulowych na przykład tulipanów.
Posadzone cebule warto jest zasilać rozsypując w miejscu nasadzeń kompost. Dobrze jest też zwłaszcza przy mroźnych zimach okrywać rabaty z szachownicami ściółką lub gałązkami by mróz nie uszkodził młodych pędów.
Na jednym stanowisku rośliny mogą rosnąć przez 5 lat, po tym czasie cebule można rozsadzać. Mogą być ponownie sadzone w tym samym miejscu pod warunkiem, że zostanie ono uzupełnione świeżym zasobnym podłożem.