Kwiecień plecień bo przeplata… Kwiecień, to zdecydowanie jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Dlatego, by o niczym nie zapomnieć dobrze jest przygotować sobie plan działania. W ferworze wysiewów warzyw, ziół i kwiatów, porządków w ogrodzie oraz nasadzania roślin czy wyznaczania nowych rabat łatwo jest stracić rachubę co już zostało zrobione/wysiane, a co jeszcze wymaga uwagi. Tak wygląda póki co nasz plan działania na pierwszą połowę miesiąca. Podpowiadamy jakie rośliny można wysiewać? Jakie rośliny można sadzić? Jakie prace ogrodnicze warto wykonać w tym miesiącu? Dobry plan działania przyda się każdemu ogrodnikowi.
Kwietniowa pogoda bywa jeszcze dość nieprzewidywalna dlatego...
✅ Dlatego cały czas warto sprawdzać temperaturę na najbliższe dni i jeśli zapowiadane są gruntowe przymrozki zabezpieczać rośliny ozdobne zarówno w gruncie jaki i na balkonach białą agrowłókniną. Warto wspomnieć, że w sklepach ogrodniczych kupić już można sadzonki kwiatów ozdobnych i ziół. Należy jednak pamiętać, że rośliny te hodowane były w warunkach szklarniowych i utrzymujące się w nocy temperatury poniżej zera mogą skutecznie przemrozić sadzonki. W przypadku znacznego ochłodzenia rośliny w miarę możliwości należy okryć lub przenieść do ciepłego pomieszczenia. Osłaniać przed przymrozkami zaleca się również warzywa wysiane do gruntu i na podwyższanych grządkach.
✅ Miesiąc kwiecień jest zdecydowanie miesiącem wysiewów. W miesiącu tym kontynuować można wysiew nasion jednorocznych roślin ozdobnych takich jak: aksamitka, nagietek czy kosmosy. Sadzić można nasiona groszków ozdobnych, lędźwianu szerokolistnego, złotokwiatu, goździka kropkowanego, szarłatu trójbarwnego i innych odmian, maciejki, dziewanny, jeżówek czy rudbekii. Z powodzeniem bezpośrednio do gruntu wsiewać można: żmijowiec zwyczajny, ubiorek, nachyłek letni i dwubarwny, kladantus, gipsówkę wytworną, godecję, złocień właściwy, mak lekarski, chaber bławatek i chaber piżmoway, len wielkokwiatowy, porceankę, dzierotkę czy laję. Nasiona warto wysiewać tam, gdzie mamy przekopane i odchwaszczone podłoże oraz spora ilość światła. Niektórzy wysiewają również cynie, jednak my nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych przygotowujemy rozsady tych roślin w naszej szklarni.
✅ Jeśli zdążyliście już zrobić zakupy w sklepie ogrodniczym i do domu razem z Wami wróciły sadzonki wieloletnich bylin, to teraz jest ten moment, by znaleźć im miejsce w ogrodzie. Jeśli nie ma zapowiadanych przymrozków można sadzić. Nasz ogród w tym roku wzbogaci się o kolejną sadzonkę lawendy, kilka odmian róż, hortensję, żurawki i liliowce – z czego te ostatnie już są posadzone.
✅ W waszym ogrodzie królują trawy ozdobne? Teraz jest dobry czas by podzielić karpy i wzbogacić kolejny zakątek ogrodu o te ozdobne rośliny. Dzielić można również sadzonki żurawek i żuraweczek. Dosadzać można hosty, rozchodniki i inne byliny.
✅ Zanim radośnie zabierzecie się za przedziabywanie rabat wróćcie pamięcią do poprzedniego sezonu i dobrze przyjrzyjcie się ziemi. Niektóre rośliny ozdobne same się wysiewają, a ich siewki właśnie ruszyły spod ziemi – dlatego jeśli na waszych rabatach rosły dziewanny, dzwonki ogrodowe, nagietki, malwy czy niezapominajki to sprawdźcie czy rośliny nie zafundowały wam niespodzianki pod postacią nieoczekiwanych acz licznych wschodów. Bacznie obserwujcie czy przypadkiem to, czego jest nagle dużo na rabacie na pewno jest chwastem, a nie samosiejką.
✅ Kwiecień to również czas sadzenia zawilców wieńcowych, które pięknie kwitną zachwycają kolorami, a ich okazałe kwiatostany będą ozdobą każdego słonecznego zakątka ogrodu. O tym jak sadzić by pięknie rosły i obficie kwitły zrobimy osobny wpis.
✅ Jeśli nie zdążyliście w marcu, to teraz jest dobry moment by sprawdzić kompostwniki i nieco przemieszać zawartość. Jeśli pryzma kompostowa budowana była właściwie, a do tego podsypywana pożytecznymi bakteriami, to kompost powinien być gotowy. Złoto ogrodników przyda się do podsypywania rabat, wzbogacania warzywnika oraz doniczek z kwiatami. Dobrze jest go przesiać by pozbyć się jeszcze nie przetworzonych frakcji oraz pędraków, które chętnie zasiedlają kompost. O ile w kompostowej pryzmie przyspieszają one proces rozkładu materii organicznej o tyle na warzywnych czy kwiatowych grządkach uszkadzać mogą korzenie młodych siewek warzyw i kwiatów.
✅ Chcielibyście cieszyć się smakiem owoców z własnego ogrodu? Teraz jest dobry moment by posadzić do gruntu zdrewniałe sadzonki ulubionych odmian porzeczek i winorośli. O ile na porzeczki zawsze znajdzie kawałek słonecznej przestrzeni w ogrodzie o tyle miejsce pod winorośl warto dobrze zaplanować i przemyśleć.
✅ W kwietniu również sadzonkom truskawek należy się nieco uwagi. Warto oczyścić rośliny ze starych liści i suchych łodyg, odchwaścić zagony, spulchnić ziemię i podsypać kompostem. Takie kwietniowe zabiegi pielęgnacyjne poprawią zdrowotność, rozrost, kwitnienie oraz owocowanie truskawek.
✅ Pogodowa przeplatanka z dodatnią temperaturą i opadami sprawiła, że źdźbła na trawnikach zaczęły się zielenić i miejscami pokładać. Jeśli tak jest i u Was to czas na pierwsze koszenie trawnika. Pamiętajcie jednak by nie było zbyt niskie, wysokość 4cm to optymalna długość darni. Tak przycięte źdźbła będą się lepiej zagęszczać i ukorzeniać. Trawniki można też jeszcze zasilać zwłaszcza jeśli nie zdążyliście zrobić tego w marcu. U nas tam, gdzie dzieciaki rozwijały się twórczo w zimie szalejąc na śniegu – przyda się naszemu trawnikowi wspomaganie pod postacią pożytecznych bakterii.
✅ W miesiącu kwietniu można również sadzić w ogrodzie róże. To wdzięczne choć wymagające uwago rośliny. Decydując się na ich zakup warto wymierać dobrze ukorzenione sadzonki bez oznak porażenia chorobami grzybowymi czy oznak żerowania szkodników. Im zdrowsza i lepiej wykształcona sadzonka tym większa pewność, że przyjmie się ona w ogrodzie i będzie pięknie kwitła.
✅ W ogrodzie warto zwrócić uwagę również na clematisy. Rosnące w zarówno w gruncie jak i w donicach rośliny warto regularnie zasilać dedykowanymi nawozami. Zabieg ten regularnie powtarzać. Roślina szybko odwdzięczy się bujnym rozrostem łodyg oraz obfitym kwitnieniem.
Obornik koński w płynie 1L - Agrecol
Sprawdź naszą ofertęClematis krystaliczny nawóz do clematisów i powojników 350g - Agrecol
Sprawdź naszą ofertęWrotycz ekstrakt 250 ml - SUMIN
Sprawdź naszą ofertę✅ Jeśli wysiewaliście na rozsady wczesne odmiany sałat i kalarepy to w kwietniu już z powodzeniem mogą one trafić na stałe miejsce uprawy podobnie jak rozsady pora czy cebuli. Wysiewać też można wczesne odmiany marchwi, pietruszkę korzeniową i naciową, pasternak oraz koper. Bezpośrednio do gruntu wysiewać można również nasiona buraka ćwikłowego.
✅ Regularnie zasilamy rozsady zarówno roślin ozdobnych jak i młode sadzonki warzyw, które jeszcze nie trafiły do gruntu. Aby skutecznie nawozić rośliny bez obawy o przenawożenie watro sięgać po gnojówki z pokrzywy, biohumus i dostępny od niedawna bezwonny obornik w płynie. U nas od lat duet, który sprawdza się idealnie to pokrzywa + biohumus. Efekt jest taki, że nasze wybudzone pelargonie mają liście wielkości dłoni. Sadzonki pomidorów i papryk są zdrowe i bez znak chlorozy. Gotowe podłoże do wysiewu to dobry start dla roślin, jednaj w późniejszych etapach przygotowywania sadzonek warto wspomagać się preparatami bogatymi w cenne składniki odżywcze.
✅ W kwietniu warto też obserwować bukszpany jeśli macie je w swoim ogrodzie. Dokładnie sprawdźcie listki i gałązki czy nie pojawiły się suche miejsca, pajęczynki i bezlistne łodygi. Taki efekt daje żerowanie ćmy bukszpanowej, która potrafi ogołocić cały bukszpan i doprowadzić do unicestwienia rośliny. Dlatego kontrolujcie czy w waszym krzaczku nie zagnieździło się przypadkiem bogate życie wewnętrzne. Są sposoby, by skutecznie zwalczać tego szkodnika - warto zrobić oprysk.
✅ Codziennie zaglądamy do sadzonek w szklarniach, tunelach foliowych czy inspektach. Rośliny wymagają regularnego podlewania, doglądania i świeżej porcji tlenu. Dlatego codziennie wietrzymy naszą szklarnię, gdyż temperatura potrafi w niej podskoczyć do 35 stopni. Zaraz po przesadzeniu do nowych pojemników oraz przestawieniu z domu do szklarni zafundowaliśmy roślinom wzmocnienie. Wyciągi z alg chronią sadzonki przed zimnem i skokami temperatur, zapewniają lepszy rozrost korzeni, lepszy rozrost bulw na przykład ziemniaka i części nadziemnej oraz chronią przed suchą zgnilizną wierzchołków, która pojawia się na pomidorach czy paprykach. Rośliny stają się ogólnie bardziej odporne na patogeny, a my spokojniejsi, że kwietniowa pogodowa obfitość nie położy nam upraw.