Blog kategorie
Maj w ogrodzie 0
Maj w ogrodzie

Na ten czas w sezonie czekają chyba wszyscy ogrodnicy. Maj to bardzo pracowity miesiąc w ogrodzie. To czas w którym sadzi się wiele roślin, przygotowuje rozsady kolejnych oraz dba o te, które już rosną na grządkach. Jedyne co teraz może popsuć ogrodowe plany i zagrozić uprawom, to gwałtowne burze z gradem i ulewne deszcze. Lista ogrodowych obowiązków zdaje się nie mieć końca, dlatego warto dobrze zaplanować maj w ogrodzie. Dziś postaramy się przedstawić najważniejsze prace, które warto wykonać w tym miesiącu, by ogród stał się prawdziwym rajem pełnym warzyw, ziół i kwiatów. 

Już na początku maja warto zadbać o wysiane we wcześniejszych miesiącach rośliny. Zarówno kwiaty jak i warzywa wymagają regularnego podlewania, opielania oraz przerywki jeśli zostały zbyt gęsto wysiane. 

Na początku miesiąca warto przyciąć okwitnięte pędy forsycji, by pięknie kwitła również w kolejnych sezonach. Warto też zabrać się za formowanie bukszpanów przycinając silnie zielone przyrosty. Jeśli rośliny w latach wcześniejszych były atakowane przez ćmę bukszpanową - warto dokładnie obejrzeć krzewy i sprawdzić czy nie ma na ich łodygach i liściach śladów obecności szkodników. Ćma bukszpanowa rozpoczyna żerowanie wraz z nadejściem wiosny dlatego warto regularnie kontrolować stan bukszpanów.

maj w ogrodzie

Maj to czas pojawiania się pierwszych pędów, kwiatów i liści na drzewkach owocowych. Warto sprawdzać ich stan i wykonać opryski ochronne przeciwko mączniakowi czy parchowi. 

Tulipanowa rabata przekwitła więc nadszedł czas na ogławianie cebulowych. Warto zadbać o usunięcie okwitłych kwiatostanów, by rośliny nie traciły czasu na wytwarzanie nasion. Ponieważ ogłowione tulipany nie wyglądają okazale my nasze okazy sadzone w koszykach wykopujemy i przenosimy w mniej reprezentacyjną część ogrodu. Tymczasem rabata po tulipanach zostanie ponownie przekopana, odchwaszczona i obsadzona nowymi roślinami, które będą cieszyć oczy przez całe lato aż do jesieni. 

Usuwamy też przekwitłe kwiatostany szafirków na których zaczynają się już zawiązywać nasiona. Chcemy aby rośliny skupiły swoje siły witalne na wzmocnienie cebulek i rozwój nowych cebul przybyszowych. Nasze szafirki ogłowione w maju będą kwitły ponownie pod koniec sierpnia. 

W naszym ogrodzie wystartowały już hosty, a co za tym idzie można je z powodzeniem rozmnażać przez podział karpy. Tyczy się to głównie kilkuletnich dobrze rozrośniętych okazów. Ponieważ u nas hosty rosną tam, gdzie nic innego by się nie uchowało - pod drzewami iglastymi, dlatego ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Okopujemy delikatnie rośliny robiąc niecki w których będzie się zbierała woda z podlewania i opadów, odchwaszczamy też rośliny, a tam gdzie widzimy, że sadzonki ze względu na zbitą poprzerastaną strukturę podłoża nie mają szans na swobodny rozwój - wykopujemy całe karpy, sadzimy do dużych donic szkółkarskich i ponownie zakopujemy.

Stopniowo wystawiamy rośliny na taras przyzwyczajając je do zewnętrznych warunków pogodowych. W ten sposób hartujemy wszystkie nasze wysiane warzywa, kwiaty oraz zioła i rośliny ozdobne, które docelowo będą rosły w ogrodzie. 

maj w ogrodzie

Robimy też pierwsze nasadzenia petunii, surfinii, supertunii oraz pelargonii uważając, by od razu nie wystawiać roślin na mocno słoneczne warunki. Na początkowej fazie rozwoju jeszcze przed kwitnienie lepiej zapewnić im półcień i bardziej osłonięte stanowisko uprawy. Warto je też zasilać dedykowanym nawozem.

Na pikowanie do gruntu czekają już tace z aksamitkami, sadzonki szałwii błyszczącej oraz słoneczników i bratków. Oczywiście wszystko siane z nasion. Sadzonki są już na tyle duże, że spokojnie poradzą sobie z urokami zmiennej aury. 

Zadołowane w donicach karpy kanny puszczają już pierwsze liście więc czas najwyższy zrobić z nich piękne aranżacje w dużych donicach i posadzić je również w gruncie. To samo tyczy się też dali, które rosną w oczach. Wybieramy obu roślinom słoneczne stanowisko uprawy z żyznym zasobnym podłożem o dobrzej przepuszczalności. Nic tak nie zdobi ogrodu jak roślinne kompozycje w wysokich donicach dlatego kanny sadzimy razem z ipomeą, koleusami, szałwią błyszczącą, stokrotkami afrykańskimi, plektrantusem i nasturcją.

W maju można również sadzić cebule gladioli zwanych też mieczykami. Rośliny te mogą być z powodzeniem sadzone bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Warto zadbać o właściwą głębokość sadzenia, dobrze przepuszczalne zasobne podłoże oraz podpory, bo mieczyki mają tendencję do pokładania się.

Druga połowa miesiąca to dobry czas, by pierwsze sadzonki warzyw na stałe zagościły na naszym tarasie. W tym sezonie w donicach będą rosły zahartowane wcześniej pomidory w kilku ulubionych odmianach, papryki, kilka odmian sałat oraz zioła.

 maj w ogrodzie

Po 15 maja można wysiewać dynie, cukinie i ogórki. Można też z powodzeniem sadzić w ogrodzie wcześniej przygotowane rozsady tych warzyw. Do gruntu mogą też trafić rozsady pomidorów i papryk.

W maju zarówno w podłożu na rabatach, na trawnikach czy w donicach można szczepić pożyteczne kultury bakterii, które wspomogą rozbudowę systemu korzeniowego roślin i odporność na zmienne nie zawsze optymalne warunki pogodowe.

Warto też oczyścić oczka i zbiorniki wodne z obumarłych roślin, przyciąć rosnące w wodzie rośliny oraz zadbać o te zdobiące linie brzegową. 

Cały czas można prowadzić wysiew kwiatów jednorocznych, które latem będą zdobiły rabaty. Do roślin tych zaliczamy: kosmosy, nagietki, nasturcje, maciejki, aksamitki oraz groszki pachnące. Jeśli ogród ma być prawdziwą kwiatową oazą warto wysiać na rozsady nasiona kwiatów dwuletnich: bratków, malw oraz dzwonków. Warto też pokusić się o wysiew roślin wieloletnich. 

W maju rozpocząć można zbiór szczawiu, rabarbaru, szpinaku oraz szparagów. 

Jak co roku gromadzimy też cały zestaw preparatów do ogarniania inwazji mszyc, które już sporadycznie zaczynają się pojawiać na młodych pędach roślin. Póki co są to głównie ekologiczne, naturalne metody, ale jak tylko okaże się, że grupa szkodników przybiera na sile to trzeba będzie przejść do bardziej konkretnych działań.

Wymieniamy taśmy lepowe na drzewach, arkusze lepowe w szklarniach i sprawdzamy, stan i kondycję naszych roślin. Ponieważ maj, to moment w którym wiele drzew i krzewów pięknie kwitnie - nie używamy w tym czasie żadnych środków ochrony roślin czy nawet oprysków nawozowych działających dolistnie. To jest czas dla pożytecznych zapylaczy jeśli obawiacie się o kondycję drzew owocowych, to polecamy monitoring poprze montowanie taśm lepowych.

Regularnie odchwaszczamy i podlewamy nasze rabaty kwiatowe, klomby, skalniaki. Pamiętamy też o podlewaniu donic z kwiatami, roślin w szklarni oraz tych wystawionych na hartowanie. Od maja staramy się zadbać również o kondycję trawnika i regularnie co dwa tygodnie przycinać darń.

Wysiane pnącza wymagają podpór dlatego tam, gdzie jest to konieczne wspieramy rośliny na tyczkach, kratkach oraz podwiązujemy pędy sznurkami. 

Zabieramy się też za pierwsze ekologiczne opryski przeciw komarom i kleszczom. 

maj w ogrodzie

Przerywamy na bieżąco liczne i gęste wschody buraka ćwikłowego, sałat, marchwi czy pietruszki. 

W maju temperatura w szklarniach i tunelach foliowych może być bardzo wysoka zwłaszcza w słoneczne dni. Dobrze jest regularnie wietrzyć rośliny, by ich nie przegrzać .

Sprawdzamy stan róż, opielamy w miarę potrzeb te pięknie kwitnące krzewy, a roślinom rosnącym w donicach uzupełniamy podłoże. 

W maju pogoda jest zmienna, a zwłaszcza w deszczowe dni nasilać się mogą ataki ślimaków. Warto zadbać o ochronę grządek i rabat przed tymi szkodnikami, by ich obecność w ogrodzie nie zniweczyła upraw zarówno warzyw jak i kwiatów czy ziół. 

W maju dobrze jest zadbać o stan drewnianej architektury ogrodowej. Regularne zabezpieczanie bejcą lub lakierobejcą wszelkich drewnianych elementów dekoracyjno-wypoczynkowych w naszym ogrodzie wydłuża ich żywotność. 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium