Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Marzec w ogrodzie 1
Marzec w ogrodzie

Marzec to pracowity miesiąc dla każdego ogrodnika. Parapety, regały, szklarnie i foliaki powoli zapełniają się rozsadami, a i w ogrodzie pracy nie brakuje. Jeśli tylko pogoda na to pozwala warto rozplanować sobie czas na ogrodnicze prace, by wszystko szło szybko i sprawnie. Klasycznie podpowiadamy jakie prace pielęgnacyjne warto przeprowadzić właśnie w miesiącu marcu, by właściwie przygotować ogród do wiosny.

✅ Tulipany, hiacynty i żonkile zaczynają już nieśmiało pokazywać się na grządkach. Jeśli przed jesiennym posadzeniem cebul nie zdążyliście wzbogaciliście podłoża choćby kompostem czy obornikiem, to w marcu zanim rośliny zaczną kwitnąć warto podarować im porcję składników odżywczych nawożąc glebę. Warto sięgać po nawozy organiczno-mineralne, które będą się stopniowo uwalniały skutecznie zasilając rośliny. Najlepiej używać nawozów, które można rozkładać na powierzchni gleby dedykowanych do roślin cebulowych – zdecydowanie odradzamy przekopywanie rabat i tzw. głębokie nawożenie, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia cebul. Nawożenie warto przeprowadzić po ustaniu silnych mrozów, kiedy rośliny uzyskają około 2/3 swojej docelowej wysokości (przed kwitnieniem). Nawożenie wzmocni intensywność i wydłuży czas kwitnienia roślin. 

W tym roku marzec nie rozpieszcza temperaturą i w wielu regionach kraju utrzymuje się silny mróz. Przy temperaturach poniżej -5 warto osłonić białą agrowłókniną poletka na których rosną rośliny cebulowe, by mróz nie uszkodził liści i pąków kwiatowych.

✅ W marcu również drzewka owocowe wymagają uwagi. Na brzoskwiniach, śliwach i jabłoniach wykonuje się prewencyjny oprysk żeby wyeliminować choroby grzybowe i bakteryjne w tym parcha jabłoni i gruszy, zarazę ogniową, raka bakteryjnego drzew pestkowych oraz kędzierzawość liści brzoskwini. Opryski przeprowadzać należy przy utrzymujących się dodatnich temperaturach oraz bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.

Można też prowadzić cięcia pielęgnacyjne drzew owocowych pamiętając przy tym o używaniu czystych i ostrych sekatorów i pił oraz, by zabezpieczyć miejsca cięcia maścią ogrodniczą. 

✅ Marzec to miesiąc w którym przeprowadza się pielęgnacyjne cięcia bylin i krzewów kwitnących w okresie letnim. Przeprowadzamy cięcia hortensji, lawendy, tawuły japońskiej oraz budlei. W przypadku dwóch ostatnich cięcia należy przeprowadzać pod koniec miesiąca. Przymrozki w marcu potrafią być jeszcze bardzo dotkliwe dla roślin, a przemrożone przycięte pędy będą wolniej odbijały i później kwitły. Dobrze jest też uzupełnić ściółkę lub korę pod roślinami ozdobnymi. 

✅ Warto też zajrzeć w korony bukszpanów zwłaszcza jeśli w poprzednich sezonach były one atakowane przez ćmą bukszpanową. Szkodnik ten uaktywnia się już na początku sezonu.

✅ Marzec to jest też dobry czas na przycięcie winorośli oraz wykonanie oprysków prewencyjnych miedzianem. Marcowe cięcie zanim jeszcze soki w roślinie zaczną swobodnie krążyć pomaga ograniczyć tzw. "płacz łozy".

✅ Jeśli pogoda na to pozwala należy zabrać się za oczyszczanie trawnika po zimie. Należy pozbierać zalegające gałęzie, resztki zeszłorocznych liści oraz sprawdzić darń zwłaszcza w miejscach, gdzie zalegała spora warstwa śniegu. Warto dokładnie sprawdzić murawę czy nie wdała się pleść pośniegowa. Tak przygotowaną darń można w marcu poddać aeracji i wertykulacji. 

✅ Marzec to dobry moment, by wyznaczyć miejsca w ogrodzie na łąki kwietne. Takie kwieciste oazy będą doskonałym urozmaiceniem terenu z pożytkiem dla odwiedzających ogród zapylaczy. Ponadto łąki zapobiegają powietrznej erozji gruntów i poprawiają mikroflorę podłoża. Teren pod łąkę warto oczyścić z chwastów, wygrabić i nawieźć. W marcu można też pokusić się o wysiew maków i chabrów wprost do gruntu. 

✅ Miejsca obsiane żytem ozimym na poplon należy w marcu przekopać, by materia organiczna zdążyła się rozłożyć przed wysiewem lub obsadzeniem terenu. 

✅ Wiosenne porządki czas zacząć również w stawach i oczkach wodnych od usunięcia wszelkich zbutwiałych liści irysa wodnego, oczyszczenia powierzchni wody z liści oraz przycięcia roślin rosnących przy brzegu. Do oczyszczenia z linii brzegowej są też uschnięte lub zdrewniałe pędy roślin.

✅ Końcówka marca to dobry czas na podział kęp przebiśniegów, które należy rozdzielać i przesadzać dopiero po okwitnięciu kwiatów. 

✅ Gdy ziemia w ogrodzie jest rozmarznięta, a pogoda sprzyjająca można się pokusić o dosadzenie nowych sadzonek róż i rośli ozdobnych pamiętając przy tym, że bardziej wrażliwe na spadki temperatur gatunki należy okryć białą agrowłókniną. 

✅ Planując wysiewy, a tych w marcu jest sporo warto poświęcić chwilę na przygotowanie tac, doniczek i wielodoniczek. Umycie ich mydłem ogrodniczym pozwala zapobiegać przenoszeniu chorób na nowo wysiane rośliny. Warto dokupić też dedykowane do siewu podłoże, uzupełnić zapas perlitu i wermikulitu oraz zaopatrzyć się w znaczniki. 

✅ Marzec to dobry czas by podpędzić karpy dalii i kanny. W donicach szkółkarskich lub innych pojemnikach robi się wstępne nasadzenia karp, żeby sprawdzić siłę kiełkowania bulw i przyspieszyć wzrost tych ozdobnych roślin oraz by już na początku sezonu mieć wyrośnięte ulistnione sadzonki w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (1)

25 marca 2024

Dziękuję za porady i przypomnienia o marcowych pracach ogrodowych . Ja juz znaczna część zdań wykonałam, ale mój ogródek jest mały . Pozdrawiam serdecznie z Podkarpacia

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium