Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

7,98 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 10,24 zł
szt.
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg

94,90 zł

Cena regularna: 96,90 zł

Najniższa cena: 96,90 zł
szt.
Gryka na poplon nasiona 25kg
Gryka na poplon nasiona 25kg

165,00 zł

Cena regularna: 185,32 zł

Najniższa cena: 185,32 zł
szt.
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg

119,00 zł

Cena regularna: 237,09 zł

Najniższa cena: 237,09 zł
szt.
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg

169,00 zł

Cena regularna: 243,30 zł

Najniższa cena: 243,30 zł
szt.
Miodówka bukszpanowa - wygląd, zapobieganie i zwalczanie 0
Miodówka bukszpanowa - wygląd, zapobieganie i zwalczanie

Jednym z częściej występujących szkodników na bukszpanie jest miodówka bukszpanowa. Zaraz obok ćmy bukszpanowej jest jednym z liczniej atakujących bukszpan szkodników, którego obecności nie da się przeoczyć. Co prawda miodówka bukszpanowa nie czyni na zielonych krzakach takiego spustoszenia jak wcześniej wspomniana ćma, ale chętnie zasiedla młode przyrosty na bukszpanie deformując liście lub pędy.

Ten powszechnie występujący i blisko spokrewniony z mszycami szkodnik Psylla buxi pojawia się już w maju tworząc zwinięte niby „różyczki” lub „kapustki” na szczytach młodych pędów bukszpanu. Ten charakterystyczny sposób deformacji, to pierwsza oznaka pojawienia się szkodnika. Kolejną rzeczą jaką można zauważyć jest charakterystyczna rosa na liściach i pozwijane licznie występujące pyłki, które masowo odrywają się od liści bukszpanu przy najmniejszym dotknięciu krzewu.

Miodówka bukszpanowa zwalczanie blog raj ogrodnika

Jak wygląda miodówka bukszpanowa?

Larwy miodówki, które odpowiadają za deformację liści oraz charakterystyczny biały nalot są niewielkie bo zaledwie 0,5mm, co czyni je praktycznie niewidocznymi w gąszczu pozwijanych liści. Zdecydowanie bardziej rzucająca się w oczy i wyraźnie widoczna jest forma dorosła, którą na krzakach można spotkać już w czerwcu. Po przepoczwarzeniu licznie pojawiają się owady o zielonej lub zielono-żółtej barwie i długości zaledwie 5mm. Cechą charakterystyczną dorosłych osobników są masywne skrzydła zdecydowanie dłuższe niż sam tułów szkodnika.

miodówka bukszpanowa zwalczanie blog rajogrodnika

Jak pozbyć się miodówki bukszpanowej?

Miodówka bukszpanowa w trakcie sezonu wydaje tylko jedno pokolenie, co zdecydowanie ułatwia walkę z tym szkodnikiem. Kulminacyjnym momentem decydującym o tym, czy w kolejnym sezonie larwy miodówki licznie zasiedlą bukszpan jest miesiąc lipiec. To właśnie z nadejściem lipca dorosłe osobniki składają jaja w młodych przyrostach bukszpanu, z których na wiosnę rozwijają się larwy. Choć atak miodówki bukszpanowej jest mniej dotkliwy dla rośliny niż wcześniej wspomniana inwazja ćmy bukszpanowej i bardziej wpływa na estetykę samej rośliny niż na jej zdrowotność i żywotność, to i tak warto dbać o to, by szkodnik ten nie pojawiał się na roślinie. Inwazja miodówki bukszpanowej może prowadzić do deformacji i zamierania pędów oraz chorób grzybowych. Warto też pamiętać, że osłabiona roślina będzie bardziej podatna na inne szkodniki.

Pozbycie się miodówki bukszpanowej składa się zasadniczo z dwóch procesów. Z oprysku przeciwko szkodnikowi oraz prawidłowemu przycinaniu młodych przyrostów na roślinie. Co sezonowe formowanie bukszpanowych krzaków nie tylko pozytywnie wpływa nie zagęszczanie się samych roślin ale też pozwala ograniczyć ilość pędów ze złożonymi jajkami, a tym samym wiosenną inwazję larw.  

miodówka bukszpanowa na bukszpanie blog raj ogrodnika

Jaki oprysk na miodówkę bukszpanową?

Do walki z tym szkodnikiem należy się zabrać odpowiednio wcześnie w sezonie, a mianowicie już od połowy marca oczywiście przy sprzyjającej temperaturze otoczenia. Aby zwalczyć pojawiające się larwy wystarczą preparaty na bazie olejowej, które skutecznie ograniczą możliwość żerowania. Na przełomie marca i kwietnia warto wykonać cięcie pielęgnacyjne bukszpanu. Jeśli zabieg ten nie da pożądanego rezultatu, a na roślinie nadal widoczne będą ślady żerowanie szkodników można pokusić się o oprysk preparatem NeemAzal lub wykonać oprysk z Mospilanu. Te dwa ostatnie preparaty będą skuteczne nie tylko na miodówkę bukszpanową, ale pomogą też w walce z ćmą bukszpanową.  

Olej Neem z miodoli indyjskiej 50ml - Etja

Olej Neem z miodoli indyjskiej 50ml - Etja

Sprawdź naszą ofertę
Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 10 ml - Agrecol Natura

Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 10 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Mospilan 20 SP Oprysk na Ćmę bukszpanową 20g - Agrecol

Mospilan 20 SP Oprysk na Ćmę bukszpanową 20g - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium