Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Naliściak srebrnik - chrząszcz żerujący na liściach róż w ogrodzie 0
Naliściak srebrnik - chrząszcz żerujący na liściach róż w ogrodzie

Jednym ze szkodników, którego spotkać można w maju w ogrodzie jest chrząszcz o nazwie naliściak srebrnik. Ten niewielki zielony owad należący do rodziny ryjkowcowatych wyjada brzegi liści róż ale też innych roślin ozdobnych w ogrodzie i to jest pierwsze zauważalna oznaka jego obecności. Żery zatokowe – bo tak właśnie nazywają się te przeważnie okrągłe wygryzienia liści wpływają na estetykę wielu liściastych roślin ozdobnych w ogrodzie.

naliściak na różach blog rajogrodnika

Jak wygląda naliściak srebrnik?

Sam chrząszcz ze względu na zielony połyskujący kolor łusek oraz dość niewielkie rozmiary ( dochodzący do 6mm długości) jest dość trudny do zauważenia na liściach. Dodatkowo osobniki tego gatunku są dość płochliwe i jeśli wyczują najmniejsze drgania podłoża lub liści zazwyczaj odczepiają się od ich powierzchni i spadają na podłoże. Larwy tego chrząszcza są beznogie, posiadają brązową głowę i charakterystycznie wygięcie w kształcie litery „C”. Żerują głównie w korzeniach roślin w tym również drzew owocowych dlatego ich obecność jest niewskazana wszędzie tam, gdzie oprócz roślin ozdobnych rosną też drzewa jabłoni, gruszy oraz owoców pestkowych.

Naliściak srebrnik w ogrodzie blog rajogrodnika

Jak przebiega cykl rozwojowy naliściaka srebrnika?

Maj jest miesiącem aktywności dorosłych osobników tego gatunku, które właśnie w tym miesiącu rozpoczynają żerowanie na liściach roślin. W odróżnieniu do innych szkodników roślin liściastych naliściaki składają jaja nie na powierzchni liści roślin, a w podłożu. Przeważnie na głębokości do 2cm. Wylegające się z jaj larwy zagrzebują się jeszcze głębiej w podłożu ( do 25cm w głąb gleby) w poszukiwaniu głównie korzeni drzew owocowych. Warto też wspomnieć, że jedna samica naliściaka potrafi w sezonie złożyć do 400 jaj. Kolejne pokolenie naliściaka srebrnika widoczne będzie w kolejnym sezonie w maju zaraz po tym, jak w kwietniu żerujące w korzeniach roślin larwy ulegną przepoczwarzeniu.

Zwalczanie naliściaka srebrnika blog Raj Ogrodnika

Zwalczanie naliściaka srebrnika

Żery zatokowe powstałe na skutek obecności tego chrząszcza na krzewach nie są jedynie problemem estetycznym. Należy pamiętać, że uszkodzenie powierzchni liści w dużej mierze wpływa na zaburzenie procesu fotosyntezy w roślinach, a przy zmasowanym ataku szkodników może prowadzić również do zamieranie całych pędów. Zaatakowane przez szkodnika liście są też bardziej podatne na choroby grzybowe. W przypadku naliściaka srebrnika problematyczna jest również obecność larw, które uszkadzają korzenie roślin, a w przypadku drzew owocowych może to wpłynąć na owocowanie. Zdecydowanie zaleca się ograniczać liczebność tego szkodnika poprzez stosowanie preparatów działających systemicznie na porażone rośliny. Wykonanie oprysku porażonych roślin w tym głównie krzaków róż pozwoli wyeliminować dorosłe osobniki, a tym samym przerwać cykl rozrodczy.

Oprysk na Ćmę bukszpanową 20g - Agrecol

Mospilan 20 SP Oprysk na Ćmę bukszpanową 20g - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
NeemAzal -T/S mszyce i inne szkodniki 30ml - Biocont

NeemAzal -T/S mszyce i inne szkodniki 30ml - Biocont

Sprawdź naszą ofertę
Karate Spray RTU zwalcza gąsienice, mszyce, wciornastki, miseczniki, 500ml - SUMIN

Karate Spray RTU zwalcza gąsienice, mszyce, wciornastki, miseczniki, 500ml - SUMIN

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium