Jednym ze szkodników, którego spotkać można w maju w ogrodzie jest chrząszcz o nazwie naliściak srebrnik. Ten niewielki zielony owad należący do rodziny ryjkowcowatych wyjada brzegi liści róż ale też innych roślin ozdobnych w ogrodzie i to jest pierwsze zauważalna oznaka jego obecności. Żery zatokowe – bo tak właśnie nazywają się te przeważnie okrągłe wygryzienia liści wpływają na estetykę wielu liściastych roślin ozdobnych w ogrodzie.
✅ Jak wygląda naliściak srebrnik?
Sam chrząszcz ze względu na zielony połyskujący kolor łusek oraz dość niewielkie rozmiary ( dochodzący do 6mm długości) jest dość trudny do zauważenia na liściach. Dodatkowo osobniki tego gatunku są dość płochliwe i jeśli wyczują najmniejsze drgania podłoża lub liści zazwyczaj odczepiają się od ich powierzchni i spadają na podłoże. Larwy tego chrząszcza są beznogie, posiadają brązową głowę i charakterystycznie wygięcie w kształcie litery „C”. Żerują głównie w korzeniach roślin w tym również drzew owocowych dlatego ich obecność jest niewskazana wszędzie tam, gdzie oprócz roślin ozdobnych rosną też drzewa jabłoni, gruszy oraz owoców pestkowych.
✅ Jak przebiega cykl rozwojowy naliściaka srebrnika?
Maj jest miesiącem aktywności dorosłych osobników tego gatunku, które właśnie w tym miesiącu rozpoczynają żerowanie na liściach roślin. W odróżnieniu do innych szkodników roślin liściastych naliściaki składają jaja nie na powierzchni liści roślin, a w podłożu. Przeważnie na głębokości do 2cm. Wylegające się z jaj larwy zagrzebują się jeszcze głębiej w podłożu ( do 25cm w głąb gleby) w poszukiwaniu głównie korzeni drzew owocowych. Warto też wspomnieć, że jedna samica naliściaka potrafi w sezonie złożyć do 400 jaj. Kolejne pokolenie naliściaka srebrnika widoczne będzie w kolejnym sezonie w maju zaraz po tym, jak w kwietniu żerujące w korzeniach roślin larwy ulegną przepoczwarzeniu.
✅ Zwalczanie naliściaka srebrnika
Żery zatokowe powstałe na skutek obecności tego chrząszcza na krzewach nie są jedynie problemem estetycznym. Należy pamiętać, że uszkodzenie powierzchni liści w dużej mierze wpływa na zaburzenie procesu fotosyntezy w roślinach, a przy zmasowanym ataku szkodników może prowadzić również do zamieranie całych pędów. Zaatakowane przez szkodnika liście są też bardziej podatne na choroby grzybowe. W przypadku naliściaka srebrnika problematyczna jest również obecność larw, które uszkadzają korzenie roślin, a w przypadku drzew owocowych może to wpłynąć na owocowanie. Zdecydowanie zaleca się ograniczać liczebność tego szkodnika poprzez stosowanie preparatów działających systemicznie na porażone rośliny. Wykonanie oprysku porażonych roślin w tym głównie krzaków róż pozwoli wyeliminować dorosłe osobniki, a tym samym przerwać cykl rozrodczy.