Naparstnica Purpurowa w ogrodzie - wysiew, uprawa, odmiany, rozmnażanie 0
Naparstnica Purpurowa w ogrodzie - wysiew, uprawa, odmiany, rozmnażanie

Kiedy pada słowo ogród zawsze przed oczami pojawia nam się ten babciny, sielski, pełen przeróżnych kwiatów, krzewów i ziół. Ogród w którym nie brakowało kolorów, zapachów i odmian roślin. Ogród w którym majestatycznie kołysały się wysokie łodygi naparstnic przywabiając liczne pożyteczne zapylacze. Z sentymentu do tych wspaniałych roślin oraz chcąc cieszyć oczy ich pięknem co roku dosiewamy nowe odmiany w naszym przydomowym raju.

✅ Naparstnice w ogrodzie

Naparstnice, to doskonałe rośliny do ogrodu zresztą jedne z naszych ulubionych. Dobrze poradzą sobie zarówno na naprawdę słonecznych rabatach jak i w półcieniu. Nie są trudne w uprawie i co ważne można je z powiedzeniem wysiewać z nasion. Raz zaproszone w Wasze kwiatowe grządki będą się rozsiewały samoistnie co sezon zdobiąc ogród. Wysokie smukłe łodygi ozdobione urokliwie przebarwiającymi się kielichami kwiatowymi z pewnością dodadzą sielskości oraz lekkości każdej kwiatowej rabacie. Różnorodność odmian pozwala tworzyć ciekawe kolorystycznie kompozycje.

naparstnica purpurowa w ogrodzie

Warto podkreślić, że niewątpliwą zaletą naparstnic jest ich wytrzymałość na zmienne nie zawsze dogodne warunki atmosferyczne, duża odporność na choroby i szkodniki. Są to kwiaty kochane przez zapylacze, głównie trzmiele, gdyż w swych głębokich kwiatostanach kryją sporo nektaru. Dostępnych jest wiele ciekawych odmian różniących się między sobą nie tylko kolorem i wybarwieniem kwiatostanów ale również docelową wysokością roślin.

Niektóre z nich to rośliny jednoroczne, a inne dwuletnie. Jeśli tak jak my jesteście zachwycenie urokiem naparstnic ale nie bardzo wiecie w kompozycji z jakimi roślinami będą się prezentowały najokazalej, to już podpowiadamy. Jako, że są to wysokie rośliny dobrze jest je sadzić w kompozycjach z innymi gatunkami o podobnym pokroju i tu doskonałymi towarzyszami rabat będą:

  • kocimiętki,
  • dziewanny,
  • liliowce,
  • róże rabatowe,
  • szałwia omszona,
  • kosmosy,
  • nachyłki,
  • trawy ozdobne

Wysokie odmiany naparstnic będą się idealnie prezentowały w ogrodach o naturalistycznym wyglądzie, przy pergolach, płotkach, pod ścianami budynków czy na klombach kwiatowych. Zawsze najpiękniej wyglądają posadzone w sporych grupach najlepiej po kilka roślin z różnych odmian.

✅ Wysiew naparstnic z nasion

Odmianę jednoroczną wysiewa się z nasion w marcu do doniczek produkcyjnych lub wielodoniczek nasiona delikatnie przysypując podłożem. Rozsady pikuje się na docelowe miejsce w ogrodzie od kwietnia do maja. Rośliny kwitną od lipca do września. Dorastają do 100cm wysokości. Zachwycają różnorodnością kolorów i są chętnie uprawianymi roślinami z przeznaczeniem na kwiat cięty do bukietów i wazonów.

Na kwitnienie odmian dwuletnich trzeba poczekać jeden sezon od wysiewu, gdyż w pierwszym roku rośliny wytwarzają wyłącznie rozety liściowe. Dopiero w drugim roku kwitną obficie od czerwca do sierpnia. Nasiona odmian dwuletnich wysiewa się od maja do czerwca pod osłonami lub bezpośrednio do gruntu. Z powiedzeniem można też przygotować rozsady w doniczkach produkcyjnych. Sadzonki wymagają pikowania. Rośliny dorastają do 120cm wysokości, poradzą sobie zarówno w miejscu słonecznym jak i lekko ocienionym. Sadzone w grupach będą stanowiły doskonałe kolorowe tło dla roślin o niższym pokroju.

naparstnica purpurowa

✅ Warunki uprawy naparstnicy purpurowej

Jak już jesteśmy przy sadzeniu to warto wspomnieć, że nie są to jakoś szczególnie wybredne czy wymagające rośliny. Aby jednak dobrze rosły i pięknie kwitły należy zapewnić im dobrze przepuszczalne podłoże. Gleby zasadowe lub lekko kwaśne doskonale się sprawdzę pod uprawę naparstnic.

Jeśli po okwitnięciu pozwolicie roślinom zawiązać nasiona, to możecie być pewni, że pięknie się rozsieją (nie wszystkie odmiany zawiązują nasiona). Jeszcze w tym samym sezonie wytworzą pokaźne rozety liści.

Naparstnice to przeważnie rośliny dwuletnie, które po wytworzeniu nasion zamierają. Aby ponownie cieszyć się ich obecnością w ogrodzie warto pozostawić młode sadzonki, a za ich ewentualne przesadzanie na docelowe już stanowiska zabrać się na wiosnę. Wiosenne pikowanie nie szkodzi młodym roślinom dlatego śmiało znajdujcie im dogodne miejsca w kolejnych częściach ogrodu. U nas co sezon rośliny te wędrują i powiększają grono. Polegamy na mocy natury cierpliwie czekając, aż zamieszkujące nasz ogród okazy same się wysieją, ale też co roku testujemy kolejne odmiany bo, w przypadku tych wyjątkowych roślin więcej znaczy piękniej.

Naparstnica purpurowa Foxy nasiona 0,5g - W. Legutko

Naparstnica purpurowa Foxy nasiona 0,5g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
Naparstnica purpurowa mieszanka dwuletnia nasiona 0,5g - W. Legutko

Naparstnica purpurowa mieszanka dwuletnia nasiona 0,5g - W. Legutko

Sprawdź naszą ofertę
Naparstnica purpurowa biała nasiona 0,2g - TORAF

Naparstnica purpurowa biała nasiona 0,2g - TORAF

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium