Roślinami ozdobnymi, których nie może zabraknąć w naszym ogrodzie są nasturcje. Łatwe w uprawie i do tego pięknie i obficie kwitnące rośliny, które będą ozdobą każdej rabaty, skalniaka oraz warzywnika. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach i doniczkach na balkonie czy tarasie. Nasturcje poza ozdobnym wyglądem pełnią w ogrodzie ważną funkcją i dziś podpowiemy dlaczego warto je siać. Nasturcje to prawdziwi roślinni sprzymierzeńcy każdego ogrodnika. Dostępne są w wersji pnącej o łodygach osiągających długość do 2 m oraz w bardziej kompaktowej wersji o niższych pędach dorastających zaledwie do 20 - 40 cm. Odmiany wysokie doskonale ozdobią kwietniki, altany, siatki, płotki, kratki oraz ścianę tarasu. Odmiany niskie sprawdzą się doskonale w ogrodzie na rabacie kwiatowej, w warzywniku oraz w donicach na balkonie czy tarasie.
Kwiatostany nasturcji ożywią każdy słoneczny zakątek ogrodu feerią barw od pastelowej brzoskwini przez intensywną żółć, aż do pomarańczu, różu i czerwieni. Warto dodać, że odmiany różnią się od siebie nie tylko długością pędów i wybarwieniem kwiatów, ale też kolorem i wybarwieniem samych łodyg.
Ozdobne mogą być również liście nasturcji, które w odmianie Empress of India cechują się ciemniejszym zielono-szarym kolorem. Odmiana Alaska posiada za to zarówno na liściach jak i na łodygach białe cętki.
Nasiona sprzedawane są zarówno w rozdziale na poszczególne kolory jak i w miksach kolorystycznych, warto w ogrodzie wysiać więcej niż jeden gatunek, by cieszyć oczy kolorową różnorodnością i samemu sprawdzić, która odmiana skradnie w tym sezonie Wasze serce.
Nasturcje jako rośliny doskonale wpisują się zarówno w ogrody o naturalistycznym wiejskim charakterze jak również te w nowoczesnym stylu. Niskie wymagania, co do warunków uprawy sprawiają, że nasturcje to jedna z najchętniej kupowanych roślin pnących/płożących.
Nasturcje nie są wymagającymi roślinami jednak by dobrze i obficie kwitła wymagają słonecznego stanowiska uprawy. Podobnie jak pomidory, tak i nasturcje najlepiej rosną tam, gdzie ekspozycja na słońce wynosi do 6h dziennie.
W przypadku tych roślin naprawdę mniej znaczy więcej i to bardzo dosłownie. Nasturcje źle znoszą nadmiar troski i opieki ogrodnika. Nawożone często i obficie prawie wcale nie kwitną całą swoją energię kierując w rozbudowę ulistnienia. Preferują podłoże lekkie, dobrze zdrenowane i ubogie w składniki odżywcze. Także aby cieszyć się zwartym pokrojem sadzonek i cudownymi kwitnącymi kaskadami kwiatów warto ograniczyć "ogrodniczą troskę" do absolutnego minimum.
Jeśli chodzi o wilgotność podłoża, to powinna być ona stale na umiarkowanym poziomie. Nasturcje nie lubią zastoju wody w doniczce, wtedy szybko żółkną i zrzucają kwiaty. Dobrze rosną zarówno w gruncie jak i w pojemnikach czy skrzynkach. Siane i sadzone w warzywnikach są doskonałymi roślinami towarzyszącymi, przywabiającymi zapylacze oraz wabiącymi mszyce zagrażające uprawom. Działają na szkodniki jak magnes skutecznie odciągając je od głównych upraw. W sezonie warto sprawdzać łodygi i spodnie strony liści nasturcji, bo jeśli w warzywniku pojawią się gąsienice, mszyce czy mączliki, to w pierwszej kolejności rozpoczną ucztowanie właśnie na nasturcjach.
Kiedy siać nasturcje?
Już na początku kwietnia warto przygotować sobie ulubione odmiany na wysiew o ile zależy nam na przygotowaniu sadzonek nasturcji. Można też pokusić się o wysiew nasion w maju wprost do gruntu. My, co roku przygotowujemy rozsady, by już w maju obsadzać nimi skrzynki, pojemniki i rabaty. Sadzimy też nasturcje w naszym warzywniku. Podczas wysiewu warto się też kierować prognozami pogody i wytycznymi producentów zamieszczonymi na torebkach z nasionami.
Jak siać nasturcje?
Nasturcje na rozsady siać można rzutowo w pojemnikach i opakowaniach po produktach spożywczych pod warunkiem, że są one czyste. Wysiew prowadzić można również w doniczkach pamiętając przy tym, by nasiona zagłębiać w podłożu na 3 do 4 cm. Ziemia w doniczkach i pojemnikach powinna być lekka, wolna od chwastów i zanieczyszczeń - najlepiej taka dedykowana do wysiewów. Po posianiu doniczki i pojemniki należy podlać i postawić w ciepłym słonecznym miejscu. Nasturcje kiełkują dość wolno, dopiero po 14 dniach powinno być widać pierwsze wschody. Rośliny siane zbiorczo (gniazdowo) dobrze się korzenią i mocno rozbudowują ulistnienie. Zaleca się wysiew od 2 do 3 nasion na doniczkę p9. Sadzonki nasturcji podobnie jak pomidorowe krzaki można hartować - stopniowo przyzwyczajając do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Do ogrodu mogą trafić dopiero w maju, kiedy minie już ryzyko gruntowych przymrozków.
Kiedy kwitną nasturcje?
Nasturcje zaczynają kwitnąć już w lipcu i zachwycają burzą kwiatów do października, a przy ciepłej końcówce sezonu czasem i do pierwszych mrozów.
Warto też wspomnieć, że nasturcje są roślinami jadalnymi. Do sałatek można dokładać ich kolorowe kwiatostany, młode liście i owoce nazywane też polskimi kaparami. Doskonale pasować będzie również jako dodatek do dań z jajek i twarogu. Lekko pikantny smak doda wyrazu również daniom z ryżu, warzyw czy ziemniaków. Smak nasturcji porównać można do rukwi wodnej z lekko cebulową nutą. Zarówno kwiaty, liście i owoce to prawdziwa skarbnica związków mineralnych, które korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
Ewa
Właśnie dziś posiadam do donicy i do gruntu. Zobaczymy jakie urosną. Uwielbiam te kwiaty i zawsze mam je w ogrodzie