
Królowa jest tylko jedna... i w tym przypadku korona należy się niewątpliwie pelargonii angielskiej. Jej lekko pofalowane pierzaste liście w połączeniu z kwiatostanami, których średnica może sięgać nawet 7cm to kwintesencja majestatu, obfitości i piękna. Jak to się dzieje, że mimo wszystko to pelargonie rabatowe wiodą prym na naszych balkonach? Odpowiedź jest prosta - piękno ma swoją cenę, a w przypadku pelargonii angielskich są to specyficzne wymagania jakie trzeba zapewnić tej roślinie by chciała zdobić nasz taras. Kapryśność w uprawie sprawia, że pomimo mnogości kolorów, pięknie rozwijających się okazałych kwiatostanów roślina ta rzadko trafia do ogrodów. Nie zawsze dobrze czuje się na balkonie i nie wybacza błędów w pielęgnacji.
Pelargonia angielska sadzonki – jak wybierać?
Przy klasycznych pelargoniach tu i ówdzie przyschnięty listek w sadzonce nie robi większego znaczenia bo wychodzimy z założenia, że posadzona na właściwe stanowisko roślina pięknie się rozrośnie. Niestety w przypadku pelargonii angielskich przyżółcony liść świadczyć może o przesuszeniu sadzonki czego ta roślina nie wybacza. Nawet niewielkie pominięcie podlewania i przesuszenie podłoża w doniczce może i zazwyczaj kończy się utratą całego okazu. Piękno wymaga poświęceń - i jest to slogan, który doskonale pasuje do tej odmiany pelargonii. Trzeba poświęcić jej sporo czasu i uwagi, zapewnić żyzne podłoże, słonecznie ale osłonięte od deszczu i wiatru stanowisko, dobry drenaż doniczki i ze szwajcarską dokładnością pilnować podlewania. Pod żadnym pozorem nie wolno tej rośliny zraszać bo straci kwiaty, zżółknie i zgubi liście i na tym zakończy się jej urok.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wybierać należy tylko zdrowe, niepodbarwiane na liściach sadzonki. Podłoże w doniczce powinno być wilgotne, nieprzesuszone. Doniczka w której rośnie sadzonka powinna posiadać otwory drenażowe. Zastój wody jest równie szkodliwy co jej niedostatek. Roślina nie powinna mieć mokrych, zroszonych liści i kwiatostanów.
Gdzie uprawiać?
Pelargonie angielskie źle znoszą wahania temperatur dlatego na balkonie czy tarasie rośliny te mogą zagościć dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków, a temperatura nawet w nocy nie będzie spadać poniżej 10 stopni. Można je latem wystawiać do ogrodu choć niewiele osób decyduje się na taki ruch. Do uprawy zdecydowanie lepszy będzie słoneczny ciepły parapet, oranżeria, osłonięte patio czy szklarnia. Jeśli rośliny te mają cieszyć oczy na tarasie czy balkonie, to muszą mieć zapewnione specjalne warunki - widne, ciepłe i jednocześnie osłonięte od deszczu miejsce. Już nawet niewielki przejściowy opad deszczu wystarczy, by zaszkodzić roślinom.
Dlaczego pelargonia angielska nie kwitnie?
Najczęstszym powodem dla którego rośliny te nie kwitną jest niedostatek światła. Aby pojawiły się okazałe, pięknie wybarwione kwiatostany warto sadzonkom zapewnić widne miejsce uprawy najlepiej na południowym parapecie. Warto jednak zaznaczyć, że rośliny te źle znoszą bezpośrednią ekspozycję na słońce. Wystawione na ostre słońce często tracą kolor, na liściach pojawiają się plamy, a roślina widocznie traci wigor. Aby pelargonie długo i obficie kwitły warto je też regularnie nawozić. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów również powoduje, że roślina stale wytwarza nowe. Podlewanie Kluczowe w uprawie pelargonii angielskiej jest właściwe i regularne podlewanie. Roślina ta powinna być zawsze podlewana od dołu, tak by liście i kwiaty nie miały kontaktu z wodą. Najbezpieczniejsze jest uzupełnić podstawek porcją wody i poczekać, aż roślina sama nasiąknie wodą. Warto zaznaczyć, że pelargonie angielskie nie wybaczają przesuszenia podłoża, podobnie jak i zastoju wody w doniczce. Przelane lub przesuszone szybko zrzucają liście, żółkną i zamierają. Przelane okazy mają tendencję do zagniwania oraz rozwoju chorób grzybowych. Nawożenie pelargonii angielskiej Pelargonie niezależnie od odmiany to bardzo żarłoczne rośliny, które szybko wyjaławiają ziemię w którym rosną. Dlatego bardzo ważne jest, by rośliny sadzić w dedykowanym do ich uprawy, zasobnym podłożu. W okresie kwitnienia kluczowe jest też regularne nawożenie roślin. Stosować można zarówno nawozy naturalne jak i te mineralne dedykowane do roślin kwitnących. Regularnie odżywanie rośliny co kilka do kilkunastu dni szybko odwdzięczą się prawdziwą burzą kwiatów w doniczce i będą kwitły nieprzerwanie od maja nawet do października.
Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?
Podobnie jak odmiana rabatowa tak i pelargonie angielskie są roślinami wieloletnimi i z powodzeniem można je uprawiać przez cały sezon na domowym parapecie. Aby zapewnić roślinom czas zimowego spoczynku warto je trzymać w widnym ale chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni.

Nawóz do pelargonii kroplówka 100% nawóz organiczny 40 x 35 ml - Agrecol
Sprawdź naszą ofertę
Kroplówka do pelargonii 100% nawóz organiczny 35 ml - Agrecol Natura
Sprawdź naszą ofertę