Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Pilśniowiec orzechowy (Aceria tristriatus) zwalczanie 0
Pilśniowiec orzechowy (Aceria tristriatus) zwalczanie

Tego, że orzech włoski został zaatakowany przez takiego szkodnika nie można nie zauważyć. O ile samo drzewo wyglądem nie odbiega od zdrowego okazu, o tyle liście zdecydowanie się różnią od tych nieobjętych atakiem. Efekty żerowanie pilśniowca orzechowego dostrzec można gołym okiem choć sam szkodnik pozostaje raczej nieuchwytny. Porażone liście mają charakterystyczne wypustki o falistej strukturze, które potrafią zajmować nawet ¾ powierzchni blaszki liściowej. Te mocno porażone często też masowo opadają już z początkiem czerwca. Wiosną szpecące wyrośla kolorystyką nie odbiegają od koloru liści jednak z czasem przebarwiają się tworząc ciemno-brunatne znamiona. 

Porażone liście często zwijają się i przybierają nietypowe kształty. Dzieje się tak za sprawą żerującego na nich roztocza z rodziny szpecielowatych. Szkodnik ten zwany szpecielem orzechowcem w dorosłej postaci ma wielkość 0,2 mm dlatego ciężko jest dostrzec go na liściach.

Pilśniowiec orzechowy jest prawdziwą zmorą i bardzo ciężko jest go zwalczać. Jego kilku sezonowe bytowanie na orzechu może doprowadzić do zamierania pędów i osłabienia owocowania rośliny. Dorosłe osobniki zaczynają spustoszenie wraz z nadejściem wiosny zaraz po tym jak tylko zaczynają pękać pąki liściowe. Do szybkiego namnażania się kolonii przysługuje się też ciepła i deszczowa pogoda.

✅ Co zrobić, gdy zauważymy szpecące zmiany na liściach?

Zdecydowanie porażone liście należy obrywać i usuwać. Przypominamy przy tej okazji, że liście orzecha włoskiego nie nadają się do kompostowania.

Porażonemu orzechowi na pewno nie zaszkodzi ochronny oprysk na bazie krwawnika. Taką #ekomiksturą wystarczy opryskać porażone liście, i choć szpecące wyrośla nie znikną, to taki zabieg pomoże ograniczyć ilość szkodliwych roztoczy.

ortus agrecol

Ortus 05 SC zwalcza przędziorki i szpeciele 20ml - Agrecol

ORTUS 05 SC jest środkiem przędziorkobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania przędziorków i szpecieli.

Sprawdź naszą ofertę

Można też wykonać oprysk chemiczny. W zwalczaniu pilśniowca pomocne będą akarycydy. Przy czym należy zaznaczyć, że zabiegi pielęgnacyjno-ochronne trzeba będzie powtórzyć nawet kilka razy w sezonie. Systematyczność jest kluczem do pozbycia się tego szkodnika. Co sezon warto dokładnie obserwować orzech włoski i sprawdzać czy na liściach nie pojawiają się deformacje.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium