Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Rdza malwy jak zwalczać 1
Rdza malwy

Malwy, to jedne z tych roślin, które w przydomowych ogrodach występowały od pokoleń. Rozety zaokrąglonych liści zebranych w pokaźnej wielkości kępy, a do tego wysokie wyciągnięte łodygi z charakterystycznie wyglądającymi kwiatami majestatycznie poruszającymi się na wietrze. Malwy dodają uroku i sielskości i mimo upływu lat nadal są chętnie siane i sadzone w ogrodach.

Nie są wymagającymi roślinami, sprawdzą się na każdej nawet mniej zasobnej glebie. Raz posadzone w ogrodzie zostaną w nim na dłużej, gdyż doskonale same się wysiewają. Samosiejki można przesadzać na nowe stanowiska uprawy. Warto jednak pamiętać, że zakwitną one dopiero w drugim roku uprawy. Występują w odmianach o kwiatach pełnych i klasycznie ułożonych.

Doskonale zdobią skalniaki, kwietniki i przydomowe obejścia. Przywabiają pożyteczne zapylacze, a przy dobrej pogodzie zdobią ogród prze cały sezon. Niestety zdarza się i tak, że są atakowane przez choroby grzybowe. Jedną z najpoważniejszych i trudnych do zwalczenia jest rdza malwy.

rdza malwy

Co to jest rdza malwy?

Jest to choroba grzybowa wywoływana przez grzyby Puccinia malvacearum. Łatwo ją zauważyć, gdyż na początku tworzy ona drobne ale bardzo liczne żółte plamki widoczne na wierzchniej stronie liści i łodyg. Plamy te stopniowo zyskują rdzawo-pomarańczowy kolor i zajmują coraz to większy obszar na liściach.

W trakcie trwania choroby na spodniej stronie liści zauważyć można charakterystyczne wypukłe zgrubienia – jest to nic innego jak zarodniki grzybni. Porażone liście mają zahamowany proces fotosyntezy, a co za tym idzie szybko żółkną i obumierają. Choroba bardzo bardzo łatwo przenosi się z wiatrem na kolejne okazy, dlatego jeśli malwy są posadzone w kilku miejscach w ogrodzie, to warto obserwować ulistnienie wszystkich okazów.

rdza malwy

Rdza malwy jest chorobą trudną do zwalczenia, a w przypadku mocno zainfekowanych okazów często jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest usunięcie całej rośliny. Nieleczona rdza atakuje nie tylko liście i łodygi ale również przedostaje się do wytwarzanych przez malwę nasion. Dlatego z zainfekowanych roślin nie należy ich zbierać.

Jak zwalczać rdzę malwy?

Już we wczesnych stadiach porażenia malw przez Puccinia malvacearum warto usuwać zainfekowane liście poprzez ich wycinanie czystym i zdezynfekowanym sekatorem. Po takim zabiegu ostrza należy ponownie zdezynfekować, aby wtórnie nie porażać roślin w ogrodzie. Cięcie pielęgnacyjne malwy pomaga ograniczyć rozrost grzybni na spodniej stronie liści jednak nie powoduje usunięcia choroby. Aby pozbyć się ognisk rdzy malwy warto zastosować działający wgłębnie i systemicznie fungicyd.

Scorpion 325 SC

Scorpion 325 SC zwalcza choroby grzybowe warzyw i ziół 10ml - Agrecol

Scorpion 325 SC to skuteczny w działaniu fungicyd, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu wgłębnym i układowym, stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie w zwalczaniu chorób powodowanych przez grzyby.

Sprawdź naszą ofertę

Limocide zwalcza choroby, owady i przędziorki 50 ml - Agrecol Natura

Insektycyd, akarycyd oraz fungicyd w formie mikroemulsji (ME) gotowej do użycia, o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zwalczania szkodników o miękkiej budowie. Preparat 3 w 1 do zwalczania szkodników: przędziorków oraz drobnych owadów (m.in. mączlików, skoczków, miodówek, wciornastków), a także chorób grzybowych.

Sprawdź naszą ofertę
Limocide na rdzę malwy

Warto też wspomnieć, że na jednym oprysku rośliny się nie skończy. Zazwyczaj preparaty grzybobójcze stosuje się w równych odstępach czasu do kilku razy w sezonie, a następnie zapobiegawczo i interwencyjnie w sezonach kolejnych.

Można też stosować preparaty na bazie olejku pomarańczowego choć oczywiście przy użyciu preparatów o naturalnym składzie opryski trzeba będzie wykonywać zdecydowanie częściej. Ważne, by każdorazowo roztwór do oprysków wykonywać zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniach i w kartach charakterystyki produktów.

Warto też zadbać o naturalne wsparcie dla roślin stosując profilaktycznie naturalne opryski na bazie gnojówki ze skrzypu, wrotycza oraz pokrzywy. Ta ostatnia nie działa przeciwgrzybiczo, ale doskonale stymuluje roślinę do wzrostu i odnowy ulistnienia. Jeśli chorobę uda się zwalczyć, to i tak w pierwszym sezonie nie zaleca się zbioru nasion z wcześniej porażonych roślin. Na koniec sezonu należy usunąć liście i okwitłe obumarłe łodygi wraz z nasionami. Z nadejściem wiosny zaleca się ponowne wykonanie oprysku fungicydem nawet jeśli na roślinie nie widać oznak rdzy malwy.

Komentarze do wpisu (1)

12 października 2023

Jaki konkretnie preparat zastosować na rdzę malwy?

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium