Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Sadzenie pomidorów do gruntu i w doniczkach 0
Sadzenie pomidorów do gruntu i w doniczkach

Już po 15 maja kiedy minie ryzyko przymrozków z powodzeniem sadzić można do gruntu zahartowane wcześniej sadzonki pomidorów. Dziś wpis o tym, jak to zrobić by rośliny zdrowo rosły zarówno te sadzone w warzywniku jak i te, które trafią do pojemników i donic na balkonie czy tarasie. Pomidory, to bez wątpienia najchętniej sadzone warzywa, a smak tych dojrzewających na słońcu, własnoręcznie podlewanych i pielęgnowanych jest o niebo lepszy od sklepowych odpowiedników. Kto choć raz spróbował swoich siła w uprawie od nasionka i doczekał się obfitych pomidorowych plonów, ten co roku będzie szykował miejsce w ogrodzie ma kilka pomidorowych sadzonek. Obfitość odmian, kolorów, rozmiarów i smaków sprawia, że już nawet na niewielkiej przestrzeni w zaciszu balkonowej oazy pozwolić sobie można na małą pomidorową sadzonkę, która w sezonie będzie nie tylko pięknie wyglądała pośród ziół i kwiatów, ale też obficie owocowała ciesząc podniebienie prawdziwym pomidorowym smakiem.

Ten, kto w marcu wysiewał z nasion ulubione odmiany pomidorów, ten już w maju powinien mieć okazałe sadzonki, które po wcześniejszym zahartowaniu mogą trafić na docelowe miejsce uprawy. Jeśli nie zdążyliście w tym roku przygotować własnych rozsad, to w lokalnych marketach oraz na targowiskach i centrach ogrodniczych dostać można już gotowe dobrze ukorzenione sadzonki. Warto zadbać o ich hartowanie, gdyż rośliny te uprawiane były w szklarniach przemysłowych i zanim trafią do gruntu powinny przyzwyczaić się do zewnętrznych zmiennych warunków pogodowych.

sadzenie pomidorów

Gdzie sadzić pomidory?

Wybierając pomidorom miejsce uprawy warto pamiętać, że są to rośliny, które do plonowania potrzebują od 6 do 8 godzin nieprzerwanej ekspozycji na słońce. Dlatego słoneczna grządka lub osłonięte od wiatru miejsce na balkonie czy tarasie będą idealne.

Pomidory, to żarłoczne rośliny, które bardzo szybko bo już na przestrzeni 2 tygodni potrafią wyjałowić podłoże w którym rosną. Dlatego przy ich sadzeniu do gruntu lub donic warto zadbać o porcję składników odżywczych w postaci kompostu, obornika lub dedykowanego podłoża z nawozem, by rośliny prawidłowo się rozwijały. Nawożenie „pod korzeń” podczas sadzenia, to dobre rozwiązanie, które potęguje lepsze ukorzenianie się sadzonek oraz szybszy wzrost i rozbudowę ulistnienia.

Jeśli pomidorowe sadzonki mają trafić do donic i pojemników, to warto zadbać o to, by miały one otwory umożliwiające odpływ wody. Zastój wody w doniczkach sprzyja zamieraniu pomidorowych pędów oraz sprawia, że są one bardziej podatne na choroby. Warto też pamiętać, że pojemniki do uprawy muszą być co najmniej 10 litrowe w przypadku karłowych odmian pomidorów i minimum 15 litrowe dla odmian wysokich. Pomidory muszą mieć miejsce na rozbudowę systemu korzeniowego, potrzebują też odpowiedniej ilości podłoża, by stabilnie w nim rosnąć.

Organiczny nawóz do pomidorów papryki 1,5 kg - Agrecol Natura

Organiczny nawóz do pomidorów papryki 1,5 kg - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Zestaw do pielęgnacji pomidorów Obfite Zbiory - Agrecol

Zestaw do pielęgnacji pomidorów Obfite Zbiory - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Pokrzywa Bio stymulator wzrostu 1L - Substral

Pokrzywa Bio stymulator wzrostu 1L - Substral

Sprawdź naszą ofertę

Choć wysokich ozdobnych donic w wielu kolorach i kształtach nie brakuje, do uprawy pomidorów warto wybierać te w ciemniejszych kolorach. Pomidory lubią ciepłą glebę, a ta będzie się szybciej nagrzewać dzięki czarnej lub szarej doniczce. Jeśli decydujecie się na wysokie odmiany pomidorów warto zaopatrzyć się w tyczki, podpory i klipsy, którymi będzie można stabilizować pomidorowe łodygi. Warto, to robić również w przypadku samokończących się odmian koktajlowych zwłaszcza jeśli sadzonki mają dużo owoców.

Warto pamiętać, że pomidory potrzebują miejsca i zarówno te sadzone do gruntu jak i te w donicach powinny rosnąć w lekkim oddaleniu od siebie. O tym ile miejsca odstępu między roślinami należy zostawić znajdziecie na opakowaniu każdej z odmian. Wszystko zależy od gatunku i docelowej wielkości roślin.

Dedykowane podłoże do uprawy pomidorów będzie dobrym rozwiązaniem dla pomidorów uprawianych w donicach. Ograniczy to rozwój chwastów i zapewni optymalne warunki dla wzrostu sadzonek. Można pokusić się o dodatkową porcję perlitu, który nie tylko poprawi strukturę podłoża ale ułatwi rozbudowę systemu korzeniowego.

Jak sadzić pomidory?

Przed posadzeniem warto sadzonki podlać od dołu tak, by bez uszkodzenia kruchych jeszcze łodyg można je było wyjąć z doniczek. Warto pomidorowe sadzonki wstawić do tacy z wodą i poczekać, aż podłoże dobrze nasiąknie. Decydując się na uprawę pomidorów w gruncie i na podwyższanych grządkach należy zadbać, by stanowisko pod uprawę było odchwaszczone, ziemia pozbawiona kamieni i przekopana. Pod każdą pomidorową sadzonkę należy wykopać dołek tak duży by zmieściła się w nim cała bryła korzeniowo z kawałkiem łodygi. Pomidory można sadzić do gruntu głębiej niż rosły w doniczkach, co sprzyja większej stabilności sadzonek oraz determinuje lepsze korzenienie. Do dołków należy wyspać dedykowane do uprawy pomidorów podłoże, porcję kompostu lub ziemię wymieszaną z kompostem granulowanym lub nawozem mineralnym. Warto przy tej czynności dobrze sprawdzić jaka będzie optymalna zalecana przez producenta dawka nawozu.

upraw pomidorów w donicach

Jeśli rosnące do tej pory na domowym parapecie sadzonki pomidorów wyciągnęły się zbytnio na łodygach można je sadzić lekko przyginając łodygi na kształt litery J. W ten sposób dołując większą część łodygi pomidorowe sadzonki będą stabilniejsze. Jest to doskonała technika umożliwiające prawidłowy wzrost nawet bardzo wybujałym pomidorom. Pomidorowe sadzonki dobrze znoszą głębsze sadzenie pod warunkiem, że jest ono robione ostrożnie i z wyczuciem tak, by nie złamać i nie uszkodzić przy tym głównego pędu.

Następnie dołek z pomidorową sadzonką należy zasypać podłożem i lekko ugnieść tak, by sadzonka rosła stabilnie w podłożu. Świeżo posadzone pomidory mimo, iż wcześniej były już podlewane należy ponownie podlać uważając, by przy tym nie zraszać liści. Po posadzeniu normalną rzeczą jest, że sadzonki mogą nieco stracić na wigorze i chwilowo owiędnąć. Dodatkowa porcja wody po posadzeniu powinna pomóc przywrócić roślinom zdrowy wygląd. W taki sam sposób nasadza się rozsady pomidorów do uprawy w doniczkach. Jeśli pomidory sadzone były do donic w ciepły i słoneczny dzień, to warto również pod koniec dnia sprawdzić poziom nawilżenia doniczek. W niewielkich pojemnikach wystawionych na działanie słońca woda odparowuje zdecydowanie szybciej niż z gruntu. Aby nieco spowolnić ten proces warto doniczkowe pomidory mulczować słomą lub specjalną naturalną biotkaniną.

osłona do pomidorów

Osłona Ogrodowa Uniwersalna 40 cm 3 szt. - EKODARPOL

Sprawdź naszą ofertę
biohumus do pomidorów

Biohumus Extra Pomidor 1L - EKODARPOL

Sprawdź naszą ofertę
Zapinka biodegradowalna do roślin 23mm 50szt. - SUMIN

Zapinka biodegradowalna do roślin 23mm 50szt. - SUMIN

Sprawdź naszą ofertę

Po posadzeniu na miejsce docelowej uprawy warto regularnie doglądać pomidorowych sadzonek i regularnie je zasilać gnojówkami lub kwasami humusowymi. Należy przy tym wspomnieć, że chcąc zebrać obfity pomidorowy plon najpierw w fazie rozwoju roślin nawozy powinny być bogate w azot, a jak tylko pomidory zaczną kwitnąc warto zasilać je nawozami o większej zawartości potasu. W celu ułatwienia zawiązywania się owoców można też stosować preparaty przyspieszające zapylanie kwiatów.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium