Mikrokoniczyna to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć funkcjonalny trawnik rekreacyjny bez konieczności częstego nawożenia, nawadniania i koszenia. Roślina do tej pory ceniona przez rolników i pszczelarzy, służąca głównie do obsiewania pastwisk i pożytków dla pszczół – teraz szturmem zdobywa serca ogrodników i coraz chętniej wysiewana jest w ogrodach zamiast klasycznej murawy lub jako dodatek do niej. Zakładając trawnik warto rozważyć opcję zamiany tradycyjnej darni na miękki, żywozielony dywan z mikrokoniczyny z kilku powodów.
Mikrokoniczyna nasiona
Mikrokoniczyna w odróżnieniu od tradycyjnych odmian koniczyny cechuje się bardzo drobnym ulistnieniem, równym choć wolnym wzrostem, tendencją do zadarniania obszarów na których ciężko byłoby uzyskać pięknie wyglądającą murawę. Roślina tworzy niskie 10 cm kępy i kwitnie zdecydowanie mniej obficie od klasycznych gatunków. Pozostawiona do kwitnięcia stanowi doskonały wabik dla zapylaczy oraz samoistnie się rozsiewa. Zachwyca soczyście zielonym kolorem przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych. Jest odporna na przejściowy niedostatek wody, mocne słońce oraz znaczne zacienienie – co czyni ją rośliną idealną.
Koniczyna Mikrokoniczyna biała drobnolistna roślina miododajna 1 kg
Koniczyna Biała drobnolistna to odmiana wieloletnia, odporna na zadeptywanie i mróz. Dobrze i szybko się rozrasta tworząc gęsty dywan drobnych zielonych listków z białymi kwiatostanami wyciągniętymi na długich łodyżkach.
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest roślina mikrokoniczyna 500g - FN Granum
Koniczyna Biała drobnolistna Abercrest to odmiana wieloletnia, odporna na zadeptywanie i mróz. Dobrze i szybko się rozrasta. Ze względu na niskie wymagania glebowe oraz walor estetyczny, koniczyna tej odmiany jest chętnie uprawiana na terenach rekreacyjnych, na pożytki dla pszczół i innych zapylaczy.
Sprawdź naszą ofertęZakładanie trawnika na bazie mikrokoniczyny nie jest tak pracochłonne jak przy klasycznej murawie, nie wymaga nawożenia oraz intensywnej pielęgnacji i podlewania, co w sposób znaczący obniża koszt jego utrzymania. Trawnik na bazie mikrokoniczyny sprawdzi się doskonale jako teren rekreacyjny ze względu na wysoką odporność na zadeptywanie. Tworząc niskie liczne pędy i dobrze się krzewiąc mikrokoniczyna sprawdzi się zarówno jako teren na rodzinny piknik oraz boisko sportowe do codziennej aktywności fizycznej. Trawnik na bazie mikrokoniczyny to również doskonały wybór dla osób posiadających czworonogi. Taka darń do zadań specjalnych nie wypada i nie żółknie po kontakcie z psim moczem. Nie zagraża jej też długo zalegająca pokrywa śnieżna. Na trawnikach z mikrokoniczyny rzadziej też dochodzi do mechanicznych uszkodzeń oraz tworzenia się pustych połaci. Z powodzeniem można ją wysiewać pod koronami drzew liściastych i iglastych, bo nawet mniej zasobne podłoże i częściowe zacienienie nie są w stanie zatrzymać jej wzrostu. Wysiewana jako dopełnienie klasycznych mieszanek trawnikowych doskonale zapełnia wolne przestrzenie między źdźbłami trawy dając w krótkim czasie efekt równego intensywnie zielonego trawnika. Niewątpliwym plusem jest też fakt, że trawnik na bazie mikrokoniczyny nie wymaga tak częstego koszenia jak ten tradycyjny. Pozostawiony sam sobie nawet przez kilka tygodni nadal będzie wyglądał dobrze.
Kolejnym plusem jest brak konieczności zakładania linii nawadniającej czy zraszaczy na takim trawniku. Mikrokoniczyna poradzi sobie nawet bez dodatkowego nawodnienia czerpiąc wodę jedynie z tego, co z nieba nakapie. Oczywiście nadal może być tradycyjnie podlewana zwłaszcza kiedy podłoże na którym została wysiana jest naturalnie osłonięte od opadów przez gęste korony drzew.
Mikrokoniczyna nawozi się sama – roślina ta poprzez bakterie brodawkowe czerpie azot z powietrza i transportuje go do podłoża na którym rośnie. Taka symbioza sprawia, że trawnik na bazie mikrokoniczyny nie wymaga absolutnie żadnego nawożenia, a mimo to pozostaje intensywnie zielony przez cały rok.
Jako roślina cechująca się intensywnym krzewieniem mikrokoniczyna sprawdzi się również do ograniczenia rozwoju chwastów na obsianym terenie. Liczne i bardzo gęste korzenie nie dadzą szans na rozwój często występującym w klasycznych trawnikach chwastom o palowym systemie korzeniowym. Trawniki z mikrokoniczyny nie wymagają oprysków przeciw chwastom zarówno przed wysiewem jak i po jego założeniu.
Decydując się na trawnik z mikrokoniczyny warto pamiętać, że jej nasiona kiełkują i wzrastają zdecydowanie dłużej niż klasyczne nasiona trawy. Dlatego, jeśli zależy Wam na efekcie „wow” i szybkim zadarnieniu danego terenu, to lepiej jest łączyć nasiona mikrokoniczyny z nasionami trawy. Taki zabieg pozwoli uzyskać ładnie wyglądającą murawę jeszcze w tym samym sezonie, da też czas na rozbudowanie się mikrokoniczynie.
Jeśli efekt pojawiających się drobnych białych kwiatów na powierzchni murawy nie do końca jest zadowalający, to można zwiększyć intensywność koszenia mikrokoniczyny. Takie działanie ma jednak swoje konsekwencje i jeśli nie pozwolimy się roślinie samoistnie rozsiewać poprzez kwitnienie i zawiązywanie nasion, to mikrokoniczynowy trawnik może zacząć się przerzedzać. Przy częstszym koszeniu warto robić dosiewki, co zintensyfikuje gęstość murawy oraz jej rozrost.
Opcja trawnika z mikrokoniczyny to doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających warzywnik, rabaty kwiatowe oraz ozdobne byliny w ogrodzie. Bogaty w azot pokos z mikrokoniczyny doskonale sprawdzi się do zasilania grządek, komostowania czy mulczowania roślin. Szybko się rozkłada dlatego wyłożony na podłoże i lekko przemieszany z ziemią będzie doskonałą porcją składników odżywczych w warzywnikach. Takie nawożenie masą zieloną sprawdzi się również w przypadku rabat kwiatowych, skalniaków oraz kompozycji z bylin.
Mikrokoniczyna kiedy siać?
Mikrokoniczynę wysiewać można z powodzeniem przez większą część sezonu na praktycznie każdym podłożu. Najbardziej optymalnym czasem do zakładania murawy z mikrokoniczyny będzie wiosna i jesień. Z wysiewem można startować kiedy tylko ziemia w ogrodzie rozmarznie. Końcówka lata, to również dobry czas, by założyć mikrokoniczynową murawę – zdąży się ona rozrosnąć i ukorzenić jeszcze przed pierwszymi mrozami.
Mikrokoniczyna jak siać?
Zasada siewu jest bardzo zbliżona do wysiewu klasycznego trawnika z tą różnicą, że podłoże pod mikrokoniczynę nie musi być zasobne i zasilone przedsiewnie. Nasiona należy wysiewać monogatunkowo lub jako dodatek do mieszanek trawnikowych lekko mieszając je z podłożem. Obszar wymaga podlania po siewie oraz regularnego zraszania aż do pojawianie się wschodów.
Wysiew mikrokoniczyny prowadzić też można na już istniejących murawach zwłaszcza kiedy uległy one przerzedzeniu lub posiadają widoczne ubytki w darni. Taki „stary” trawnik należy skosić dość nisko warto go też oczyścić poprzez wygrabienie. Dzięki pozbyciu się filcu z trawnika mikrokoniczyna jeszcze lepiej zapełni wolne przestrzenie między „starymi” źdźbłami. Po wysiewie trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż pierwsze wschody pojawiają się średnio po 7 – 10 dniach od wysiewu. Koniczyna rośnie wolniej niż trawa, a jej pędy nie tworzą na początku jednolitej darni. Efekt wyrównania powierzchni trawnika z mikrokoniczyną uzyskuje się poprzez koszenie.
Kiedy kosić trawnik z mikrokoniczyną?
Pierwsze koszenie przeprowadzić można kiedy rośliny osiągną około 8 cm wysokości. Jest ono dość radykalne, bo zaleca się skrócenie mikrokoniczyny do około 3cm. Tak przycięty mikrokoniczynowy trawnik zostanie pobudzony do rozrostu i zadarniania się. Następne taki trawnik przycinać można do 5 cm (częstotlowość koszenia zależy do tego czy chcemy by koniczyna kwitła czy nie).