Jednym z zabiegów poprawiających krzewienie, korzenienie i kwitnienie roślin jest uszczykiwanie. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchołka wzrostu rośliny głównie po to, by zagęścić jej pokrój już u nasady oraz pobudzić rozrost łodyg bocznych. Uszczykuje się zarówno sadzonki warzyw, ziół jak i roślin ozdobnych. Zabieg ten ma ogromne znaczenie dla intensyfikacji kwitnienia dlatego uszczykuje się takie gatunki jak: groszek pachnący, cynia, kosmos, chaber bławatek, aksamitka, petunia, szałwia błyszcząca czy pelargonia.
Warto też uszczykiwać niektóre warzywa. Jeśli sadzonki pomidorów czy papryki mają wątłe, pokładające się łodygi, gdyż zostały wysiane zbyt wcześnie lub rosły w nieodpowiednim słabo doświetlonym miejscu - to usunięcie wierzchołków wzrostu poprawi grubość i sztywność łodyg oraz jakość bryły korzeniowej. Uszczykiwać można też bób czy groszek cukrowy.
Warto podkreślić, że i bez uszczykiwania rośliny będą rosły, kwitły i zawiązywały owoce jednak te, poddane zabiegowi uszczykiwania będą rosły obficiej, gęściej i zawiązywały więcej kwiatów. Należy jednak wspomnieć, że usunięcie wierzchołków wzrostu opóźnia proces kwitnienia. My jednak mimo to uszczykujemy rośliny. Wolimy nieco dłużej poczekać na pierwsze kwiaty za to mieć ich od razu dużo na jednej sadzonce niż pojedyncze kwiatostany na długich łodygach.
Kiedy uszczykuje się rośliny?
Większość roślin uszczykuje się kiedy tylko wytworzą drugą parę liści właściwych. Wyjątkiem od tej zasady są dalie, które należy uszczykiwać dopiero wtedy, gdy rośliny osiągną pędy o długości około 30 – 35 cm. W przypadku aksamitek my czekamy nieco dłużej i uszczykujemy pierwsze pojawiające się pąki kwiatowe po to, by łodygi nie drewniały, a sadzonki multiplikowały ilość kwiatostanów.
Uszczykujemy też rośliny ozdobne, które w sezonie wysiewamy jako pierwsze. Przykładem będą tu pelargonie i szałwie. Pelargonie siane z nasion warto uszczykiwać, by nie wyciągały się na łodygach i już na początku rozrastały się również w szerz tworząc ładne pędy boczne. Takie sadzonki będą gęściej ulistnione, będą też silniej i obficiej kwitły.
Warto zadbać też o mocniej rozbudowane rozsady szałwii błyszczącej. Sadzonki kupowane w centrach ogrodniczych bardzo często są uszczykiwane przez co łodygi stają się grubsze i liczniejsze. Roślina ma wtedy więcej pędów bocznych oraz kwiatostanów.
Dobrze jest też uszczykiwać pędy roślin pnących – dobrym przykładem mogą być tu groszek pachnący czy kobea. Różnicę w wielkości rośli i jakości kwitnienia widać również przy uszczykiwaniu kosmosów. Rośliny pozbawione pędów wierzchołkowych są lepiej ukorzenione, mają mocniejsze mniej pokładające się łodygi i dużo więcej kwiatów.
Niektóre rośliny ozdobne z liści również powinno się uszczykiwać w celu pozyskania ładnie rozkrzewionych licznych łodyg. Dobrym przykładem mogą być koleusy, które rosną szybko tworząc długie łodygi i kolejne pary liści. Jednak jeśli podczas wzrostu uszczykniecie wierzchołek rośliny to w krótkim czasie na łodydze pojawią się kolejne pędy i liście. Koleusy to rośliny, które wyjątkowo dobrze znoszą takie przycinanie i formowanie. Warto im również obrywać pojedyncze liście, by roślina wytwarzała świeże odrosty o jeszcze gęstszym ulistnieniu.
Jakich roślin się nie uszczykuje?
Co do zasady to tych, które wytwarzają jeden główny pęd kwiatowy. Dobrym przykładem będą tu naparstnice, lewkonie, łubiny, dzwonki czy słoneczniki o pojedynczych kwiatach.
Jak uszczykiwać rośliny?
Zabieg ten wykonać można ręcznie urywając wierzchołki pędów lub ucinając nożyczkami lub sekatorem. Jak zawsze przy przycinaniu roślin warto zaznaczyć, że narzędzia powinny być czyste i najlepiej zdezynfekowane, by nie przenosić chorób między roślinami.
Joanna Lubawska
Dzień Dobry. Kupiłam kobeę, która ma cztery pędy o długości 30-50 cm. Czy można je jeszcze uszczknąć, a jeśli tak, to na jakiej wysokości: czy powyżej pary liści właściwych, czy same wierzchołki? Pozdrawiam. Joanna