Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Warzywa do uprawy na balkonie 0
Warzywa do uprawy na balkonie

Jeśli chcecie cieszyć się własnymi warzywami nawet na niewielkiej przestrzeni, to nasz zestaw warzyw do uprawy na balkonie sprawdzi się idealnie. Proponowane przez nas nasiona doskonale nadają się do uprawy nawet w niewielkich donicach. Wybraliśmy takie odmiany, które cechują się dobrym wschodem i obfitym plonowaniem oraz nie wymagają dużej przestrzeni uprawowej.

Ten typ pomidorów po pierwsze pięknie się prezentuje nie tylko w pojemnikach na balkonie, ale również w sałatce na talerzu. Odmiany cherry charakteryzują się niewielkimi rozmiarami sadzonek za to bardzo obfitym plonowaniem. Są to rośliny samokończące się więc nie trzeba uszczykiwać im wierzchołków. Aby cieszyć się pomidorowym smakiem warto już teraz przygotować sadzonki by w maju już na stałe zagościły na balkonie. Pomidorki wymagają lekkiego, zasobnego podłoża, jeśli balkon lub taras jest bardzo słoneczny to polecamy dodać do ziemi hydrożel zatrzymujący wilgoć. Donice do balkonowej uprawy pomidorów powinny mieć otwory odpływowe bo rośliny te nie tolerują zastoju wody w doniczce. Pomidorki można uprawiać w donicach nie niższych niż 30 cm. Pochłaniają składniki odżywcze z podłoża jak szalone dlatego wymagają regularnego zasilania na przykład nawozami organicznymi.
 
 
Warzywem, które doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach jest cukinia. Można przygotować sobie wcześniej rozsady cukinii, wtedy jej zbiór jest wcześniejszy lub też siać bezpośrednio do donic wtedy na smaczne plony przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Kluczem do sukcesu w uprawie jest zachowanie właściwej wilgotności podłoża dlatego zaleca się ściółkowanie roślin. Przy niedostatku wody w podłożu roślina wytwarza wyłącznie nieowocujące kwiaty męskie dlatego tak ważne jest jej regularne podlewanie. Warto też zasilać sadzonki nawozami co przyspieszy rozrost masy zielonej i spotęguje kwitnienie. Cukinia dobrze rośnie w ciepłym słonecznym miejscu dlatego balkon czy taras będzie odpowiedni do jej uprawy. Cukinia nie posiada mocno zagłębiającego się systemu korzeniowego dlatego można ją sadzić w drewnianych skrzynkach, donicach i doniczkach nie płytszych jednak niż 30 cm.
 
Karłowe odmiany fasoli doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach. Rośliny te nie osiągają tak spektakularnych rozmiarów jak klasyczne odmiany ale za to bardzo obficie plonują. Siane gęsto stanowią podparcie same dla siebie, jeśli jednak wysiewacie tylko 3 lub 4 nasiona to mimo wszystko warto zadbać o wsparcie dla tych roślin, choćby za pomocą bambusowych tyczek. Fasolka potrzebuje słońca i osłoniętego stanowiska z podłożem zasobnym dobrze utrzymującym wilgoć. Sadzonki można przygotować sobie wcześniej pod warunkiem, że uprawa prowadzona będzie pod osłonami. Fasola siana na ciepłych parapetach rośnie za szybko i za bardzo się wyciąga. Można ją siać bezpośrednio do donic, kiedy minie już prawdopodobieństwo przymrozków. Kluczem do udanych zbiorów jest regularne podlewanie sadzonek zwłaszcza w okresie kwitnienia. Karłowe odmiany wysiewać można nawet do pojemników o wysokości 25 cm.
 
Również marchewką można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach pod warunkiem, że docelowe miejsce upraw będzie miało właściwą wysokość, gdyż marchew jest rośliną korzeniową i musi mieć miejsce by ten korzeń wytworzyć. Doskonale udaje się w wysokich kastrach, donicach, oraz skrzyniach w których wysokość podłoża nie jest niższa niż 40 cm. Po uprawę marchwi warto wybierać podłoże lekkie, zasobne o dobrej przepuszczalności. Siew prowadzi się bezpośrednio do pojemników. Roślina ta siana zbyt gęsto wymaga przerywki, można też kupić nasiona na taśmie by jeszcze bardziej usprawnić siew. Marchewka nie jest wymagającą rośliną i naprawdę dobrze sprawdzi się na balkonie czy tarasie.
 
 
Można ją uprawiać solo w pojemnikach lub siać między rzędami większych warzyw by zagospodarować wolną przestrzeń między roślinami. Według zasad uprawy współrzędnej rzodkiewka stanowi doborowe towarzystwo dla wszystkich roślin w zestawie. Lubi ciepłe i wilgotne podłoże, dlatego właśnie dobrze wschodzi i plonuje na tarasach czy balkonach. Wymaga regularnego podlewania, a pierwsze plony pojawiają się zwykle już po kilku tygodniach od wysiewu.
 
Uprawa sałat w doniczkach nie jest procesem trudnym dlatego wiele osób decyduje się na założenie własnej hodowli właśnie na balkonie czy tarasie. Do wyboru jest wiele smacznych odmian, które szybko wschodzą i zachwycają kruchością liści oraz ładnym rozbudowaniem główek. Dodatkowym plusem balkonowej uprawy jest fakt mniejszego narażenia sadzonek na kontakt ze ślimakami. Sałata ma płytki system korzeniowy dlatego można ją z powodzeniem siać w szerokich ale niskich skrzynkach i donicach. Nasiona na taśmie nie wymagają pikowania co dodatkowo skraca czas przeznaczony na pielęgnację uprawy. Ważne jest by podłoże pod uprawę dobrze trzymało wilgoć.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium