Każdy, kto choć raz widział rabaty przyozdobione werbeną patagońską ten wie, jak piękna to roślina. Naprawdę trudno się nie zakochać w obfitości fioletowo-liliowych kwiatków, które w sezonie przywabiają motyle i zapylacze, jak rzadko które rośliny kwitnące. Ta wyjątkowo ozdobna roślina jest w naszym klimacie uznana za jednoroczną, gdyż nawet właściwie osłonięta przed zimnem i mrozem nie zawsze wytrzymuje spadki temperatur. W sezonie z powodzeniem dorasta do 120 cm, a zdobiące ją kwiatostany pojawiają się od lipca do pierwszych przymrozków. Doskonale prezentuje się na wysokich rabatach w ogrodach naturalistycznych, wiejskich czy angielskich. Niepozorne kwiaty zyskują na atrakcyjności, dzięki odwiedzającym je różnobarwnym motylom. Werbena patagońska jest rośliną miododajną dlatego jest chętnie odwiedzana przez pożyteczne zapylacze. Najpiękniej wygląda sadzona w grupach w towarzystwie kosmosów, rudbekii, titonii, aminków czy wysokich odmian traw ozdobnych. Z powodzeniem może być też sadzona w towarzystwie innych niższych pięknie kwitnących roślin. Rozłożyste minimalnie ulistnione łodygi werbeny nie zabierają przestrzeni i światła współtowarzyszom rabaty kwiatowej. Odmiany karłowe tej rośliny doskonale sprawdzą się sadzone w donicach na balkonie czy tarasie. Werbena doskonale sama się rozsiewa, a przy łagodnych zimach potrafi zachwycić mnogością sadzonek już w kolejnym sezonie. Warto obsadzać nią rabaty, gdyż raz zaproszona do ogrodu pozostanie w nim na dłużej.
✅ Kiedy wysiewać nasiona werbeny patagońskiej?
W zależności od tego, czy zamierzamy siać nasiona do gruntu czy też przygotować rozsady warto przestrzegać terminów wysiewów. Werbena patagońska do wschodu nasion potrzebuje temperatury 20 - 250C dlatego wysiew na rozsady prowadzi się w ciepłej szklarni lub na słonecznym domowym parapecie już od końca lutego lub na początku marca.
Warto też zaznaczyć, że werbena patagońska wymaga stratyfikacji nasion przed wysiewem. Jeśli już macie tę piękną roślinę w ogrodzie to wystarczy, że po okresie kwitnienia zostawicie kwiatostany. Zimowy chłód załatwi sprawę za Was. Jeśli natomiast to wasza pierwsza przygoda z wysiewem werbeny patagońskiej to zanim zabierzecie się za przygotowanie rozsad potrzymajcie nasiona w lodówce (do 2 - 4 tygodni) lub wystawcie na zewnątrz by mróz zrobił swoje. Prawidłowa temperatura stratyfikacji nasion dla werbeny patagońskiej waha się w przedziale od -4 do +40C. Prawidłowo przeprowadzony proces stratyfikacji to szansa na równe i liczne wschody tej rośliny.
Można też pokusić się o wczesny wysiew werbeny do gruntu lub do donic na początku lutego by niska temperatura oraz zimowa aura zrobiły swoje.
Można też nasiona werbeny po wcześniejszej stratyfikacji wysiewać wprost do gruntu od maja do czerwca.
Zabierając się za wysiew werbeny patagońskiej warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż roślina te kiełkuje długo nawet do 4 tygodni.
✅ Jak wysiewać nasiona werbeny patagońskiej na rozsady?
Nasiona tej rośliny są naprawdę bardzo drobne. Siew prowadzi się rzutowo. Najlepiej wysypać je na dłoń i dopiero z dłoni wysiewać na wcześniej przygotowane podłoże. Ważne jest by było dobrze przepuszczalne, zasobne, wzbogacone o perlit co ułatwi korzenienie się sadzonek. Nasiona można jedynie lekko docisnąć do podłoża i przykryć cienką warstwą wermikulitu. Po siewie podłoże zwilżyć zraszaczem.
Po wysiewie doniczki lub multiplaty należy postawić w ciepłym i słonecznym miejscu. Warto dbać o to, by podłoże nie przesychało - czyli często zraszać ziemię w doniczkach. Można też wstawić doniczki na tace wysiewowe i podlewać od spodu - czyli czekać aż woda sama wsiąknie w podłoże.
W czasie wschodów optymalne warunki to 20-26°C. Wschody trwają 2-3 tygodnie. Zbyt gęste wschody należy pikować do osobnych doniczek kiedy sadzonki będą miały przynajmniej dwa liście właściwe.
Na miejsce stałe sadzonki należy wysadzać w maju dokładnie po 15 maja kiedy minie już ryzyko przymrozków. Rośliny sadzi się w rozstawie 40x30 cm.
✅ Gdzie najlepiej rośnie werbena patagońska?
Roślina ta najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych, w słonecznym stanowisku. Poradzi sobie równie dobrze w lekkim zacienieniu. Tam gdzie lawenda, tam i werbena patagońska będzie pięknie kwitła. Roślina ta poradzi sobie nawet z przejściowym niedostatkiem wody w podłożu. Sadzona w grupach będzie tworzyć piękne fioletowe rabaty. Warto jednak nie sadzić roślin zbyt blisko siebie, gdyż wtedy mają tendencję do pokładania się.
Słabo ulistnione łodygi werbeny patagońskiej sprawiają, że roślina te jest doskonałym kompanem dla wszystkich długo kwitnących roślin w ogrodzie. Nie konkuruje i nie zagłusza innych gatunków. Z powodzeniem może być sadzona w towarzystwie takich gatunków jak: onętek, rudbekia, titonia, marchew ozdobna, jeżówka, pysznogłówka oraz traw ozdobnych. Pięknie wyglądają sadzonki werbeny patagońskiej jako uzupełnienie rabaty na której rosną dalie. Połączenie może nietypowe, ale w duecie zwłaszcza z daliami telerzowymi w jasno-różowych kolorach robi robotę.
Niższe odmiany werbeny patagońskiej można też sadzić w wysokich pojemnikach na balkonie czy tarasie. Ważne, by sadzonki sadzić w zasobnym podłożu o dobrym drenażu. Można w kompozycji z innymi roślinami na przykład koleusami czy lantaną.
Werbena patagońska nasiona 0,1g - TORSEED
Sprawdź naszą ofertęWerbena patagońska nasiona 0,3g - VILMORIN
Sprawdź naszą ofertęWerbena patagońska nasiona 0,2g - TORAF
Sprawdź naszą ofertę✅ Czy werbena patagońska zimuje w gruncie?
Generalnie w naszym klimacie werbena patagońska uznawana jest za roślinę jednoroczną, gdyż nawet osłonięta w przypadku dużych mrozów potrafi wymarznąć. Jeśli zimy są łagodne to werbena dobrze sobie radzi, potrafi się nawet doskonale sama rozsiać z naprawdę pięknym rezultatem.
Z powodzeniem można też przyciąć sadzonki i zimować podobnie jak pelargonie. Przechowane przez zimę werbeny patagońskie w doniczkach powinny być raz na jakiś czas podlewane. Podobnie jak w przypadku pelargonii z mocniejszym podlewaniem warto wystartować wiosną. Właściwe przechowywane rośliny będą ozdobą ogrodowych rabat na kolejny sezon.