Lawenda w ogrodzie uznawana jest za jedną z piękniejszych bylin, która nie tylko cudownie pachnie i obficie kwitnie, ale również doskonale przywabia na grządki pożyteczne zapylacze. Występuje w wielu ciekawych odmianach różniących się między sobą zarówno wysokością docelową sadzonek jak i wielkością i ułożeniem kwiatostanów. Niewątpliwą zaletą lawendy jest fakt, iż doskonale zimuje ona w polskim klimacie.
Lawenda nie jest wymagającą rośliną, do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia jako bylina śródziemnomorska potrzebuje bardzo słonecznego stanowiska uprawy. Nie bez znaczenia jest też jakość podłoża które powinno być lekkie zasobne i dobrze przepuszczalne o zasadowym pH. Jeśli w ogrodzie ma zagościć więcej niż jedna sadzonka tej wonnej byliny, to warto pokusić się o wysiew ulubionych odmian z nasion.
Lawenda francuska nasiona 0,1g - TORAF
Sprawdź naszą ofertęLawenda lekarska nasiona 0,2g - W. Legutko
Sprawdź naszą ofertęLawenda Lekarska 0,2g - WegAna
Sprawdź naszą ofertęLawenda sadzona jako soliter doda uroku i koloru każdej rabacie jednak nic nie może się równać z widokiem kilkudziesięciu sadzonek tworzących cudowne lawendowe pole. Dobrze komponuje się też z innymi gatunkami, sadzona na skalniakach, grządkach czy w donicach. Okazale kwitnące i pięknie pachnące kwiatostany dodadzą ogrodowi sielskiego charakteru. Lawenda pięknie wygląda w kompozycjach z ozdobnymi trawami wśród host i rozchodników. Jest rośliną miododajną wabiącą zapylacze dlatego warto ją sadzić również w bliskim sąsiedztwie warzywników.
Jedną z ważniejszych wiosennych czynności jest pielęgnacyjne cięcie lawendy. Taki zabieg nie tylko sprzyja mocniejszemu ulistnieniu i zagęszczeniu się lawendowych krzaczków ale poprawia również wygląd i kwitnienie lawendy. Warto wiosenne cięcie lawendy prowadzić regularnie formując z roślin ozdobne półkule. Dzięki temu pędy nie będą drewniały, a bylina cały czas będzie ładnie prezentować się na rabatach. Wiosenne przycinanie zapobiega pokładaniu pędów i przerzedzaniu się sadzonek.
Kiedy przycinać lawendę?
Wiosenne cięcie lawendy wykonać można już na koniec marca. Podczas tego zabiegu odcina się przekwitnięte kwiatostany oraz wszelkie ułamane i uszkodzone gałązki pamiętając przy tym, by nadać bylinie zaokrąglony kształt. Nieprzycinane sadzonki nie tylko tracą swój ozdobny wygląd, ale również gorzej kwitną, a ich pędy są częściej narażone na choroby i obumieranie. Cięcie można wykonywać sekatorem lub nożem elektrycznym. Ważne, aby narzędzia były czyste. Przycina się tylko i wyłącznie młode zielone pędy lawendy. My nasze lawendy skracamy dość solidnie do 1/2 wysokości świeżych przyrostów. Taka wiosenna pielęgnacja lawendowych krzaczków wyjdzie roślinom na dobre.