Kwiecień, to dobry moment nie tylko na wysiew ulubionych gatunków roślin, ale również doskonały czas, by zadbać o domowe rośliny doniczkowe. Zabiegiem jaki warto przeprowadzić właśnie wiosną jest przesadzenie domowych roślin, warto też rozpocząć ich nawożenie i pielęgnację. Dobrze żeby nasi roślinni podopieczni odzyskali kolor i wigor po zimowym niedostatku słońca i składników odżywczych w podłożu.
Przy okazji przesadzania warto skontrolować stan podłoża, czy przypadkiem nie pojawił się grzyb lub w doniczkach nie zamieszkali dzicy lokatorzy, bo jak wiadomo w tym czasie nie tylko rośliny budzą się do życia. Okazy, które są dobrze ulistnione warto też na wiosnę umyć lub wytrzeć zwilżoną szmatką kurz z powierzchni liści i łodyg.
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku.
Na wiosnę zaczynamy przesadzanie tych roślin, które na już potrzebują zmiany lokum, gdyż samoistnie zaczynają opuszczać dotychczasowe doniczki. Zasada jest taka, że roślinę powinno przesadzać się do doniczki o średnicy większej o 2-3cm od dotychczasowej i dla średniej wielkości roślin taki naddatek miejsca będzie wystarczający. Przy okazach naprawdę dużych warto zapewnić nawet 10 cm luzu w nowej doniczce. Warto jednak pamiętać, że od tej zasady są wyjątki i są takie gatunki, które nie lubią zbyt dużej ilości przestrzeni w doniczce. Świetnym przykładem może być zamiokulkas, który najlepiej rośnie kiedy jego system korzeniowy jest idealnie dopasowany do wielkości doniczki.
Żółte tablice lepowe do doniczki 10 szt + 2 szt GRATIS Biochron
Sprawdź naszą ofertęBiochron zwalcza mszyce i inne szkodniki 250ml - EKODARPOL
Sprawdź naszą ofertęPokrzywa stymulator wzrostu roślin koncentrat 500ml - Agrecol Natura
Sprawdź naszą ofertęCo będzie potrzebne do przesadzania roślin?
Zanim zabierzecie się za przesadzanie upewnijcie się, że macie przygotowane:
- świeże podłoże do kwiatów
- właściwe doniczki
- mydło potasowe
- keramzyt
- perlit
- odżywki do kwiatów
Podłoże do roślin - większość domowych gatunków poradzi sobie w klasycznym podłożu, jednak jeśli wśród roślinnych domowych okazów królują pelargonie, juki, palmy, draceny czy kaktusy, sukulenty i storczyki, to warto sięgać po podłoża dedykowane do uprawy konkretnego gatunku.
Właściwa doniczka - czyli taka, która będzie najlepsza dla waszego kwiatka. Dlatego przed przesadzeniem rośliny do nowego M dobrze jest poczytać jak szybko dana roślina rośnie, w jakim tempie rozbudowuje system korzeniowy i w jak dużej doniczce należy ją posadzić, by miała optymalne warunki do wzrostu. Często podczas przesadzania rośliny dziedziczą po sobie doniczki i aby ten proces odbył się bez uszczerbku dla domowych okazów warto używane doniczki dobrze umyć - najlepiej mydłem potasowym i zdezynfekować. Takie profilaktyczne działanie ogranicza rozprzestrzenianie się patogenów i szkodników.
Wszystkie doniczki niezależnie od tego jakie gatunki roślin będą w nich rosły powinny zawierać otwory drenażowe na dnie. Zastoinowość nadmiaru wody potrafi doprowadzić do zagniwania korzeni oraz pojawiania się ziemiórek.
Keramzyt ogrodniczy - zawsze warto wsypać niewielką ilość na spód doniczki. Jest to lekkie kruszywo w formie drobnych kuleczek o różnej średnicy. Może być stosowany jako drenaż, w przypadku mniejszych frakcji również jako materiał spulchniający podłoże w doniczkach oraz jako materiał do ściółkowania na przykład sukulentów. Keramzyt nie traci swoich właściwości nawet po kilku latach użytkowania. Jest odporny na szkodniki, pleśń czy choroby grzybowe.
Perlit - każdy, kto choć raz siał nasiona w glebie z domieszką perlitu ten wie, że w takim podłożu rośliny się lepiej ukorzeniają. Dodatek perlitu wpływa na rozluźnienie struktury gleby, zapewnia też lepszy transport składników odżywczych i tlenu. Warto zaznaczyć, że perlit jest obojętny chemicznie i nietoksyczny. Jodany do podłoża zapewnia też równomierne nawodnienie roślin. Podobnie jak keramzyt jest odporny na działanie szkodników czy patogenów. Nie traci swoich właściwości. Zasada dodawania perlitu do podłoża jest następująca na jedną część perlitu przypadają 3 części podłoża (proporcja 1:3).
Wiosną nie tylko rośliny budzą się do życia. Warto podczas przesadzania kwiatów do nowych doniczek sprawdzić czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Rośliny domowe są bardziej narażone na atak kiedy zwłaszcza latem wystawiane były na zewnątrz na ciepły taras czy balkon. Atak może się zdarzyć również wtedy, gdy pokusiliście się o zakup nowych okazów i szkodniki przywędrowały do domu z nowymi sadzonkami. Domowe rośliny są też często atakowane przez ziemiórki i mszyce, kiedy dzielą przestrzeń z młodymi sadzonkami warzyw i roślin ozdobnych.
Warto też sprawdzać jakość podłoża kupowanego w sklepach, gdyż często na skutek złego przechowywania również w nim zdarza się bogate życie wewnętrzne. Aby wiosną uniknąć niechcianych lokatorów w doniczkach my profilaktycznie wykonujemy oprysk biopreparatami oraz montujemy żółte tabliczki lepowe, które pomagają w monitorowaniu obecności szkodników.
Nawożenie roślin doniczkowych.
Jak nawozić, by nie przenawozić? Aby rośliny lepiej rosły i szybciej odzyskały wigor po zimie warto zapewnić im właściwą porcję składników odżywczych. Można to zrobić już na etapie sadzenia do nowych doniczek dodając do podłoża sypki biohmus lub nawozy mineralne. Można też zasilić rośliny zaraz po przesadzeniu stosując nawozy dedykowane do danego gatunku roślin. Dostępne są preparaty do rozpuszczania w wodzie w formie proszku lub łatwego w dozowaniu żelu. Zawsze warto stosować proporcje odżywek zalecane przez producenta tak, by nie przenawozić kwiatów. Można też jeszcze prościej zastosować kroplówki do nawożenia roślin lub pałeczki nawozowe. Taka od razu gotowa, odmierzona, optymalna porcja wszystkich niezbędnych składników pokarmowych zapewni roślinie optymalne warunki do rozwoju.