Zimowity, to jedne z najpóźniej kwitnących roślin cebulowych w ogrodzie. Te podobne do krokusów rośliny tworzą liczne i bardzo ozdobne kwiaty, które doskonale urozmaicą rabaty w ogrodzie zwłaszcza, że jesienią w ogrodzie większość gatunków kończy już swój okres kwitnienia. Doskonale sprawdzą się do obsadzania obrzeży trawników, kwietników, klombów, skalniaków, czy linii brzegowej przy oczku wodnym. Z powodzeniem mogą być też uprawiane w pojemnikach i doniczkach. Charakterystyczną cechą zimowitów jest tworzenie wiosną obficie ulistnionych rozet liściowych, które następnie zamierają, a wspaniałe kwiatostany pojawiają się dopiero jesienią. Liście zimowitów przypominają liście konwalii i czosnku niedźwiedziego. Warto dobrze zapamiętać, gdzie w ogrodzie posadziliśmy zimowity, by nie pomylić ich liści z czosnkiem niedźwiedzim. Zimowity są roślinami trującymi dlatego jeśli ogród jest oazą rodzinnego wypoczynku, korzystają z niego dzieci oraz domowi pupile warto zamienić uprawę gruntową na pojemnikową. Wszelkie prace pielęgnacyjne oraz nasadzenia zimowitów należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Te wspaniałe dorastające w zależności od odmiany od 10 do 20 cm rośliny są proste w uprawie, raz posadzone w ogrodzie zdecydowanie pozostaną w nim na dłużej. Są w pełni mrozoodporne. Rozmnażają się przez cebulki przybyszowe odczepiające się od cebuli matecznej dlatego z sezonu na sezon można liczyć na coraz więcej kwitnących jesienią kwiatów. W zależności od odmiany zakwitają już we wrześniu. Aby jednak tak się stało należy je sadzić w odpowiednim terminie.
✅ Kiedy należy sadzić zimowity?
Aby zimowity cieszyły oczy w ogrodzie warto je sadzić już do połowy sierpnia. Rośliny te zakwitną jeszcze w tym samym sezonie już z początkiem września. Zanim jednak przystąpimy do sadzenia warto zimowitom wybrać właściwe miejsce uprawy. Powinno być one słoneczne lub lekko zacienione z żyznym i dobrze przepuszczalnym podłożem. Zimowity jak przystało na rośliny cebulowe zdecydowanie źle znoszą zastój wody w podłożu dlatego dobrze jest zarówno w uprawie gruntowej jak i pojemnikowej zastosować drobny żwir lub keramzyt na dno dołka/doniczki. Zimowity mogą być też sadzone w trawniku pod warstwą darni. Rośliny preferują obojętny lub lekko zasadowy odczyn podłoża. Zimowity sadzi się na głębokości 15-20cm w 15cm odstępach od siebie. Ich bulwy są bardzo charakterystyczne i ciężko jest pomylić je z jakimkolwiek innym gatunkiem. Często zdarza się tak, że jeszcze przed posadzeniem bulwy wypuszczą pędy i kwiatostany. Jest to normalne zjawisko. Takie nieco wyrośnięte rośliny również można z powodzeniem sadzić w ogrodzie oczywiście tak, by zawiązki kwiatostanów znajdowały się nad powierzchnią ziemi. Z początku białe z niedoboru światła szybko się wybarwią posadzone w gruncie, a kwiaty będą w kolorze właściwym dla danej odmiany. Zachowanie właściwej odległości między roślinami jest kluczowym elementem warunkującym nie tylko wzrost i kwitnienie ale również późniejsze zagęszczanie się roślin. Zimowity zdecydowanie najpiękniej prezentują się w ogrodzie sadzone w grupach wielo lub mono gatunkowych. Dobrze wyglądają też rabaty złożone z kilku różnych odmian.
✅ Jak długo kwitnie Zimowit?
Zimowit swoje kwitnienie rozpoczyna już we wrześniu i trwa ono nieprzerwanie, aż do października, a czasami i dłużej. Wtedy to pojawiają się cudowne liczne pełne kwiaty, które najczęściej swoim wyglądem przypominają krokusy. Jak odróżnić zimowity od krokusów jesiennych? Zadanie to wcale nie jest takie trudne. Krokusy mają 3 pręciki wewnątrz kwiatostanu, a zimowity aż 6. Kwitnące rośli doskonale wyglądają zarówno w doniczkach jak i sadzone w towarzystwie rozchodników, innych bylin i traw o podobnej wysokości. Doskonałymi towarzyszami rabaty będą mniejsze odmiany host, żurawki i żuraweczki, barwinki oraz liczne odmiany płożących się rozchodników.
✅ Jak pielęgnować zimowity w ogrodzie?
Rośliny te podobnie jak krokusy nie wymagają szczególnej atencji w ogrodzie. Posadzone cebule warto regularnie podlewać zwłaszcza podczas upalnej bezdeszczowej pogody. Warto też pamiętać, że wiosną zimowity wypuszczają jedynie liście, które z czasem zamierają i usychają. Pielęgnacja tych roślin w dużej mierze opiera się na regularnym podlewaniu, wiosennym nawożeniu cebul oraz przycinaniu liści ale dopiero wtedy, gdy przebarwią się i uschną. Do zasilania zimowitów stosować można kompost rozsypując go wiosną na rabacie. Doskonale sprawdzą się również wieloskładnikowe nawozy mineralne dedykowane do roślin cebulowych.
✅ Czy zimowity się rozrastają?
Podobnie jak większość roślin cebulowych, tak i zimowity same się rozrastają. Kolejne rośliny pojawiają się dzięki temu, że cebula mateczna wypuszcza liczne cebulki przybyszowe. Dlatego z sezonu na sezon zimowitów jest coraz więcej. Ze względu na rozrastanie się cebul warto rośliny te sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, by cebulki przybyszowe mogły się swobodnie rozrastać.