Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Mikrokoniczyna koniczyna nasiona do trawnika, łąki kwietnej i na poplon 1 KG
Mikrokoniczyna koniczyna nasiona do trawnika, łąki kwietnej i na poplon 1 KG

98,00 zł

Cena regularna: 142,41 zł

Najniższa cena: 142,41 zł
szt.
Koniczyna biała drobnolistna MikroKoniczyna nasiona  nasiona do trawnika, łąki kwietnej 500g
Koniczyna biała drobnolistna MikroKoniczyna nasiona nasiona do trawnika, łąki kwietnej 500g

49,00 zł

Cena regularna: 67,13 zł

Najniższa cena: 67,13 zł
szt.
TRUTKA Pasta KUNY GRYZONIE 1,5kg DIFENAKUM - VIGONEZ
TRUTKA Pasta KUNY GRYZONIE 1,5kg DIFENAKUM - VIGONEZ

69,00 zł

Cena regularna: 73,90 zł

Najniższa cena: 73,90 zł
szt.
Koncentrat do zwalczania pająków oprysk 30 ml - Vigonez
Koncentrat do zwalczania pająków oprysk 30 ml - Vigonez

35,00 zł

Cena regularna: 51,71 zł

Najniższa cena: 51,71 zł
szt.
Uprawa buraka ćwikłowego w ogrodzie 0
Uprawa buraka ćwikłowego w ogrodzie

Burak ćwikłowy to jedno z najpopularniejszych warzyw korzeniowych jakie uprawia się w przydomowym warzywniku. Rozmaitość dostępnych odmian sprawia, że obfitymi zbiorami można się cieszyć przez większą część sezonu. To nie tylko proste w uprawie ale też bardzo smaczne i zdrowe warzywno. Jego wszechstronność kulinarna, wysoka wartość odżywcza i stosunkowo prosta pielęgnacja sprawiają, że jest częstym wyborem wśród miłośników ekologicznej uprawy warzyw w ogrodzie. Buraki z powodzeniem można uprawiać również w donicach i pojemnikach na balkonie czy tarasie. Należy jedynie pamiętać, że burak to warzywo korzeniowe i musi mieć odpowiednio dużo miejsca by wykształcić korzeń. Nie bez znaczenie pozostaje te podłoże i odpowiednie stanowisko uprawy. Aby uzyskać dorodne, zdrowe korzenie o intensywnym kolorze i doskonałym smaku, warto poznać cały proces uprawy od siewu, aż do zbioru.

czytaj całość »
Pomidor - wysiew nasion, przygotowanie sadzonek, uprawa i pielęgnacja 0
Pomidor - wysiew nasion, przygotowanie sadzonek, uprawa i pielęgnacja

Uprawa pomidorów z nasion we własnym ogrodzie to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących smak i jakość warzyw. Jednym z głównych atutów jest ogromna różnorodność dostępnych odmian. Można wybierać spośród dziesiątek odmian o różnych kształtach, barwach, smakach i wielkościach owoców. Warto też dobrać właściwą odmianę w zależności od miejsca w którym rosnąć będą pomidorowe krzaczki. Można zdecydować się na pomidor gruntowy, który świetnie sprawdzą się w tradycyjnych warunkach ogrodowych – na grządkach tradycyjnych i podwyższanych. Dla osób posiadających szklarnię lub tunel foliowy doskonale sprawdzi się pomidor szklarniowy, który daje większe i wcześniejsze plony – przy czym do obfitego plonowania musi mieć zapewnione iście szklarniowe warunki. Dla osób, które chciały by rozpocząć swoją przygodę z pomidorami na balkonie czy tarasie doskonale sprawdzą się karłowe gatunki o licznych drobnych owocach. Pomidor do uprawy na balkonie to idealny wybór, gdy do dyspozycji jest jedynie ograniczona przestrzeń.

czytaj całość »
Cebula dymka wiosenna - sadzenie, odmiany, pielęgnacja, choroby i szkodniki, zbiór. 0
Cebula dymka wiosenna - sadzenie, odmiany, pielęgnacja, choroby i szkodniki, zbiór.

Cebula dymka to jeden z najłatwiejszych i najpewniejszych sposobów na uzyskanie dorodnych plonów cebuli. Dzięki temu, że sadzi się już ukształtowane cebulki, rośliny szybciej się rozwijają i są mniej podatne na choroby oraz szkodniki. Jednym ze sprawdzonych sposobów na szybszy, obfity i udany zbiór cebuli jest jej uprawa z dymki. Warto wspomnieć, że taka uprawa jest dużo prostsza niż wysiew cebuli z nasion i przygotowywanie rozsady. Pozwala skrócić i zintensyfikować plon, a różnorodność odmian, kolorów i smaków zachwyca. Cebulkę dymkę z powodzeniem można sadzić w gruncie, na podwyższonych grządkach oraz w donicach na balkonie i tarasie. Przy okazji uprawy warto zostawić sobie kilka cebulek do pędzenia w podłożu na kuchennym parapecie. Tak wyhodowany szczypiorek będzie smacznym i chętnie zjadanym dodatkiem do wielu dań.

czytaj całość »
Por - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, odmiany, choroby i szkodniki. 0
Por - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, odmiany, choroby i szkodniki.

Uprawa pora we własnym ogrodzie to doskonały sposób, by to smaczne i zdrowe warzywo mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki. To również doskonała okazja by warzywo to zagościło na talerzach domowników. Pory są niezwykle cenione w kuchni za swój delikatny, lekko cebulowy smak i wszechstronność w zastosowaniu. Doskonale nadają się do zup, sosów, surówek i sałatek oraz po blanszowaniu lub zapieczeniu jako samodzielne danie. Warto rozważyć ich uprawę nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także na liczne korzyści zdrowotne jakie niesie regularne spożywanie pora zwłaszcza w surowej postaci. Samodzielna uprawa pora pozwala na kontrolę nad procesem wzrostu roślin. Dzięki temu uzyskujemy warzywa bogate w witaminy i minerały, takie jak witamina C, K czy kwas foliowy. Co więcej, pory mają właściwości wspomagające trawienie i odporność organizmu, co czyni je cennym elementem zdrowej zróżnicowanej diety.

czytaj całość »
Przędziorek na bukszpanie – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać? 0
Przędziorek na bukszpanie – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Przędziorek bukszpanowiec, to zaraz po ćmie bukszpanowej kolejny niebezpieczny szkodnik chętnie kolonizujący zielone krzaczki w ogrodzie. Już od wczesnej wiosny larwy zaczynają żerowanie na spodniej stronie bukszpanowych liści tworząc w nich charakterystyczne, licznie występujące jasne plamy w formie przecinków. Plamy te sukcesywnie się powiększają, a liście przebarwiają i drewnieją. Zaatakowana roślina w krótkim czasie traci swój soczyście zielony kolor oraz walor estetyczny. Uszkodzenie blaszki liściowej, nie jest wyłącznie problemem wizualnym. Osłabienie krzaków po ataku przędziorka czyni rośliny bardziej podatne na choroby oraz ataki innych szkodników. Niezwalczana plaga przędziorka na bukszpanie może prowadzić do utraty ulistnienia. Szybkie i właściwe rozpoznanie obecności szkodnika jest kluczowe dla zachowania pięknego wyglądu bukszpanów w ogrodzie. Dziś podpowiemy jak rozpoznać i skutecznie zwalczyć tego szkodnika.

czytaj całość »
Seler korzeniowy - przygotowanie rozsady, pielęgnacja, uprawa, zbiór. 0
Seler korzeniowy - przygotowanie rozsady, pielęgnacja, uprawa, zbiór.

Seler korzeniowy to jedno z bardziej wymagających warzyw w uprawie. Zanim jednak zagości na grządkach w ogrodzie właśnie w lutym należy zabrać się za przygotowanie rozsady. Uprawa tego aromatycznego i smacznego warzywa ma wiele zalet wśród których z pewnością wymienić można jego smak oraz szerokie zastosowanie w kuchni. Seler korzeniowy to warzywo idealne do zup, sałatek, surówek oraz wielu gotowanych dań mięsno-warzywnych. Jednak aby uzyskać dorodne plony, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu, staranne przygotowanie rozsad, a także regularna pielęgnacja w trakcie sezonu. Uprawa selera wymaga cierpliwości, ale efekty mogą wynagrodzić trud.

czytaj całość »
Jak uprawiać bakłażany? Przygotowanie rozsady, pielęgnacja, uprawa, zbiór. 0
Jak uprawiać bakłażany?

Bakłażan, zwany także oberżyną, to jedna z warzywnych propozycji jaką można wysiewać na rozsady w miesiącu lutym. To ciepłolubne warzywo występuje w wielu odmianach różniących się między sobą wielkością, kształtem i kolorem owoców. Wymaga wcześniejszego przygotowania rozsad, co nie zniechęca smakoszy. Z całą odpowiedzialnością powiedzieć możemy, że warzywo to cieszy się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Jego uprawa wymaga nieco wysiłku, ale wspaniały smak oraz wszechstronność kulinarnych możliwości wynagradzają trud w 100%. Z powodzeniem udaje się zarówno uprawiane na grządkach warzywnych jak i w doniczkach na balkonie lub tarasie. Jeśli chcecie cieszyć się jego obfitymi plonami, warto już teraz pomyśleć o jego wysiewie. Jak zrobić to poprawnie i zapewnić roślinie idealne warunki do wzrostu? Na to oraz wiele innych ważnych pytań towarzyszących uprawie oberżyny postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

czytaj całość »
Zimowy wysiew kwiatów metodą winter sowing 0
Zimowy wysiew kwiatów metodą winter sowing

Czy można siać nasiona kwiatów zimą bez potrzeby inwestowania w regały do wysiewów, tunele foliowe czy szklarnie? A później cieszyć się zdrowymi zahartowanymi sadzonkami i pięknie ukwieconym ogrodem? Oczywiście, że tak! Taki efekt daje zimowy wysiew nasion czyli metoda winter sowing. U nas będzie to już kolejny sezon, w którym pokusiliśmy się o wysiew nasion zimą. Metoda ta sprawdziła się w naszym ogrodzie doskonale. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się powiększyć listę wysiewanych roślin o kolejne pozycje. Metoda winter sowing pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy roślin bez konieczności posiadania szklarni czy dodatkowego oświetlenia oraz przede wszystkim wolnego miejsca na domowych parapetach – gdyż pojemniki z roślinami pozostają w ogrodzie. To ekologiczny i oszczędny sposób na mocne, zahartowane sadzonki, które bez problemu przetrwają zmienne warunki pogodowe, będą zdrowo rosły i zdecydowanie wcześniej kwitły.

czytaj całość »
Zimowity w ogrodzie - uprawa, odmiany, pielęgnacja 0
Zimowity w ogrodzie - uprawa, odmiany, pielęgnacja

Zimowity, to jedne z najpóźniej kwitnących roślin cebulowych w ogrodzie. Te podobne do krokusów rośliny tworzą liczne i bardzo ozdobne kwiaty, które doskonale urozmaicą rabaty w ogrodzie zwłaszcza, że jesienią w ogrodzie większość gatunków kończy już swój okres kwitnienia. Doskonale sprawdzą się do obsadzania obrzeży trawników, kwietników, klombów, skalniaków, czy linii brzegowej przy oczku wodnym. Z powodzeniem mogą być też uprawiane w pojemnikach i doniczkach. Charakterystyczną cechą zimowitów jest tworzenie wiosną obficie ulistnionych rozet liściowych, które następnie zamierają, a wspaniałe kwiatostany pojawiają się dopiero jesienią. Liście zimowitów przypominają liście konwalii i czosnku niedźwiedziego. Warto dobrze zapamiętać, gdzie w ogrodzie posadziliśmy zimowity, by nie pomylić ich liści z czosnkiem niedźwiedzim. Zimowity są roślinami trującymi dlatego jeśli ogród jest oazą rodzinnego wypoczynku, korzystają z niego dzieci oraz domowi pupile warto zamienić uprawę gruntową na pojemnikową. Wszelkie prace pielęgnacyjne oraz nasadzenia zimowitów należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

czytaj całość »
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora i papryki – rozpoznanie i zwalczanie 0
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora i papryki – rozpoznanie i zwalczanie

Jedną z częściej występujących chorób fizjologicznych pomidorów i papryk jest właśnie sucha zgnilizna wierzchołkowa. Charakterystyczne ciemne plamy pojawiające się na wierzchołkach pomidorów, papryk ale i bakłażanów stanowią poważny problem nie tylko estetyczny. Owoce porażone suchą zgnilizną wierzchołkową nie nadają się do konsumpcji, a choroba niewychwycona w porę zagraża plonom. Główną przyczyną jej występowania jest niedostateczna podaż wapnia na etapie zawiązywania się owoców. Najpowszechniejszym czynnikiem warunkującym rozwój choroby jest zbyt wysoka temperatura otoczenia – dlatego latem zwłaszcza na przełomie czerwca i lipca warto uważniej niż dotychczas obserwować i sprawdzać stan upraw pomidorów i papryk. Warto również zaznaczyć, że sucha zgnilizna wierzchołkowa częściej pojawia się też na krzakach pomidorów i papryk uprawianych w pojemnikach i donicach, gdzie ilość podłoża na roślinę jest ograniczona.

czytaj całość »
Koleusy w ogrodzie - Kiedy siać? Gdzie sadzić? Jak zimować? 0
Koleusy w ogrodzie - Kiedy siać? Gdzie sadzić? Jak zimować?

Tworząc piękne kwiatowe kompozycje na balkonie, tarasie czy w ogrodzie warto nie zapominać o roślinach ozdobnych z liści. Wspaniałym dopełnieniem kwietników, rabat czy donic będą proste w uprawie za to bardzo zjawiskowo wyglądające koleusy. Każdy ogrodnik, który choć raz miał w ogrodzie te wspaniałe rośliny ten wie, że nie wymagają zbyt wiele uwagi, cieszą się dużą odpornością na ataki szkodników, a regularnie podlewane tworzą prawdziwy gąszcz barwnych liści pasujący idealnie do każdej kwitowej kompozycji. Warto też dodać, że koleusy świetnie sprawdzą się również sadzone bezpośrednio w gruncie. Jednak decydując się na gruntową uprawę dobrze jest zapewnić im słoneczne lub lekko ocienione stanowisko i dobrze przepuszczalne, w miarę żyzne podłoże. Szybko odwdzięczą się niesamowitą feerią barw i spektakularną wielkością liści. Sadzone w donicach doskonale komponować się będą z daliami, kanną, szałwią błyszczącą czy stokrotkami afrykańskimi. Sprawdzą się też znakomicie jako dopełnienie już istniejących rabat bylinowych z funkiami, trawami oraz kwitnącymi latem roślinami.

czytaj całość »
Miodówka bukszpanowa - wygląd, zapobieganie i zwalczanie 0
Miodówka bukszpanowa - wygląd, zapobieganie i zwalczanie

Jednym z częściej występujących szkodników na bukszpanie jest miodówka bukszpanowa. Zaraz obok ćmy bukszpanowej jest jednym z liczniej atakujących bukszpan szkodników, którego obecności nie da się przeoczyć. Co prawda miodówka bukszpanowa nie czyni na zielonych krzakach takiego spustoszenia jak wcześniej wspomniana ćma, ale chętnie zasiedla młode przyrosty na bukszpanie deformując liście lub pędy. Ten powszechnie występujący i blisko spokrewniony z mszycami szkodnik Psylla buxi pojawia się już w maju tworząc zwinięte niby „różyczki” lub „kapustki” na szczytach młodych pędów bukszpanu. Ten charakterystyczny sposób deformacji, to pierwsza oznaka pojawienia się szkodnika. Kolejną rzeczą jaką można zauważyć jest charakterystyczna rosa na liściach i pozwijane licznie występujące pyłki, które masowo odrywają się od liści bukszpanu przy najmniejszym dotknięciu krzewu.

czytaj całość »
Konwalia majowa w ogrodzie - Gdzie sadzić? Jak pielęgnować? Co warto wiedzieć? 2
Konwalia majowa - Gdzie i kiedy najlepiej sadzić?

Dziś wpis o wyjątkowych roślinach, które są ozdobą wielu rabat bylinowych, skalniaków oraz terenów pod koronami drzew. Mowa oczywiście o konwaliach. Zachwycają soczystą zielonością liści, uroczymi kwiatami oraz cudownym niepowtarzalnym zapachem. Pojawiające się licznie drobne najczęściej białe kwiatki wyróżniają się idealnie na zielonym tle. Zielone mięsiste liście, smukłe lekko wygięte łodyżki i całe mnóstwo małych, białych, przepięknie pachnących dzwoneczków. Zdecydowanie nie można odmówić im uroku. Bywają też w odmianie o różowych kwiatkach i na tą właśnie odmianę polujemy.

czytaj całość »
Naliściak srebrnik - chrząszcz żerujący na liściach róż w ogrodzie 0
Naliściak srebrnik - chrząszcz żerujący na liściach róż w ogrodzie

Jednym ze szkodników, którego spotkać można w maju w ogrodzie jest chrząszcz o nazwie naliściak srebrnik. Ten niewielki zielony owad należący do rodziny ryjkowcowatych wyjada brzegi liści róż ale też innych roślin ozdobnych w ogrodzie i to jest pierwsze zauważalna oznaka jego obecności. Żery zatokowe – bo tak właśnie nazywają się te przeważnie okrągłe wygryzienia liści wpływają na estetykę wielu liściastych roślin ozdobnych w ogrodzie.

czytaj całość »
Anemony w ogrodzie. Kiedy i gdzie sadzić? Jak pielęgnować? Jak zimować? 1
Anemony w ogrodzie

Kwiecień to idealna pora na wysiew i sadzenie wielu gatunków rośli ozdobnych w tym również anemonów. Chodzi oczywiście o odmiany, które sadzi się od wiosny do wczesnego lata, a które kwitną aż do późnej jesieni. Te przepiękne rośliny dorastają zaledwie do 20 - 30 cm wysokości dlatego sadzone są chętnie na słonecznych skalniakach, w okolicach stawów i oczek wodnych oraz na wielobarwnych rabatach kwiatowych. Zachwycają mnogością barw i średnicą kwiatów.

czytaj całość »
Kwiecień w ogrodzie - Co siać? Jakie rośliny sadzić? Jakie prace ogrodnicze wykonać? 0
Kwiecień w ogrodzie - Co siać? Jakie rośliny sadzić? Jakie prace ogrodnicze wykonać?

Kwiecień plecień bo przeplata… Kwiecień, to zdecydowanie jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Dlatego, by o niczym nie zapomnieć dobrze jest przygotować sobie plan działania. W ferworze wysiewów warzyw, ziół i kwiatów, porządków w ogrodzie oraz nasadzania roślin czy wyznaczania nowych rabat łatwo jest stracić rachubę co już zostało zrobione/wysiane, a co jeszcze wymaga uwagi. Tak wygląda póki co nasz plan działania na pierwszą połowę miesiąca. Podpowiadamy jakie rośliny można wysiewać? Jakie rośliny można sadzić? Jakie prace ogrodnicze warto wykonać w tym miesiącu? Dobry plan działania przyda się każdemu ogrodnikowi. 

czytaj całość »
Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można siać w marcu do gruntu? 0
Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można siać w marcu do gruntu?

Marzec, to bardzo pracowity moment sezonu dla każdego ogrodnika. Parapety zaczynają zapełniać się rozsadami wielu roślin w tym również sadzonkami warzyw. Warto pamiętać, by na rozsady wysiewać tylko tyle roślin ile faktycznie jesteśmy później w stanie posadzić w ogrodzie. Parapety niestety nie są z gumy, a wszystkie marcowe wysiewy wymagają dobrego widnego stanowiska uprawy. Na naszych parapetach i w świetle okien powstają coraz to bardziej wymyślne konstrukcje, dzięki którym jesteśmy w stanie przygotować jeszcze więcej rozsad. Ci z Was którzy mają ciepłe inspekty lub szklarnie mogą z powodzeniem rozpocząć wysiewy właśnie tam, oszczędzając miejsce na domowych parapetach dla bardziej wymagających termicznie roślin. Pragniemy również przypomnieć, że jest cała lista kwiatów i roślin ozdobnych, które z powodzeniem można właśnie w marcu wysiewać wprost do gruntu i które świetnie poradzą sobie pomimo wczesnowiosennych skoków temperatury i generalnie pogodowej obfitości. Przy ograniczonej ilości miejsca na przygotowanie rozsad warto rozważyć również opcję wcześniejszych wysiewów i już w marcu zrobić miejsce na grządkach i rabatach na wiele ciekawych roślinnych propozycji, które będą w tym sezonie zdobiły Wasz ogród.

czytaj całość »
Werbena patagońska w ogrodzie. Jak wysiewać? Gdzie i kiedy sadzić? Jak zimować? 0
Werbena patagońska

Każdy, kto choć raz widział rabaty przyozdobione werbeną patagońską ten wie, jak piękna to roślina. Naprawdę trudno się nie zakochać w obfitości fioletowo-liliowych kwiatków, które w sezonie przywabiają motyle i zapylacze, jak rzadko które rośliny kwitnące. Ta wyjątkowo ozdobna roślina jest w naszym klimacie uznana za jednoroczną, gdyż nawet właściwie osłonięta przed zimnem i mrozem nie zawsze wytrzymuje spadki temperatur. W sezonie z powodzeniem dorasta do 120 cm, a zdobiące ją kwiatostany pojawiają się od lipca do pierwszych przymrozków. Doskonale prezentuje się na wysokich rabatach w ogrodach naturalistycznych, wiejskich czy angielskich. Niepozorne kwiaty zyskują na atrakcyjności, dzięki odwiedzającym je różnobarwnym motylom. Werbena patagońska jest rośliną miododajną dlatego jest chętnie odwiedzana przez pożyteczne zapylacze. Najpiękniej wygląda sadzona w grupach w towarzystwie kosmosów, rudbekii, titonii, aminków czy wysokich odmian traw ozdobnych.

czytaj całość »
Uprawa Bobu - Jak i kiedy siać? Jak przygotować rozsady? Kiedy zbierać? 0
Uprawa Bobu

Podobnie jak w przypadku innych warzyw tak i własnoręczna uprawa bobu w przydomowym warzywniku lub pojemnikach nie tylko daje obfity plon. Bób z własnej uprawy smakuje najlepiej. Jest pyszny, pożywny, kremowy zupełnie pozbawiony goryczy. To wyjątkowe warzywo zasmakuje każdemu. Jeśli planujecie cieszyć się jego smakiem, to warto już teraz pomyśleć o przygotowaniu rozsad. Oczywiście bób można wysiewać też bezpośrednio do gruntu, jednak aby przyspieszyć wschody i termin zbiorów warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie rozsad.

czytaj całość »
Co siać w lutym? 0
Co siać w lutym?

Luty jest takim miesiącem, w którym na parapetach i regałach wysiewowych można już nieco konkretniej pomyśleć o warzywach, ziołach i kwiatach jakie będą w nadchodzącym sezonie zdobiły ogród. To jest miesiąc planowania zarówno tego jak zapełnić wolną przestrzeń w warzywnikach oraz szklarniach, jak i przestrzeni na parapetach. Bo choć w ogrodzie zawsze znajdzie się szczypta miejsca na nowe rośliny, o tyle domowe parapety niestety nie są z gumy. Dlatego warto roztropnie planować wysiewy i skupić się głównie na tych roślinach, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady i nie mogą być uprawiane z siewu wprost do gruntu.

czytaj całość »
Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium