Blog kategorie
Promocje
Pomidor Bajaja 0,3g - WegAna
Pomidor Bajaja 0,3g - WegAna

2,20 zł

Cena regularna: 2,46 zł

Najniższa cena: 2,46 zł
szt.
Jak sadzić czosnek ozimy? 0
Jak sadzić czosnek ozimy?

Czosnek ozimy, to doskonała propozycja do posadzenia jesienią w ogrodzie kiedy to grządki zaczynają powoli świecić pustkami i widać już pierwsze oznaki jesieni. Naprawdę warto pokusić się o posadzenie własnego czosnku ponieważ tak jak w przypadku innych własnoręcznie uprawianych warzyw tak i czosnek zachwyca smakiem, aromatem oraz wielkością główek – kiedy pochodzi z własnego ogrodu. Zachęcamy do uprawy tym bardziej, że nie jest ona ani pracochłonna, ani trudna – za to bardzo opłacalna. Dziś podpowiemy jak sadzić czosnek ozimy jesienią tak, by mieć jak najlepszy, udany plon.

czytaj całość »
Jak zbierać nasiona pomidorów? 0
Jak zbierać nasiona pomidorów?

Obfitość pomidorowych odmian sprawia, że często ciężko jest się zdecydować, którą odmianę w danym sezonie wysiać w ogrodzie. Pomidory różnią się kolorem, wielkością owoców oraz oczywiście smakiem. Uprawiać można takie, które na kanapki sprawdzą się idealnie oraz odmiany z przeznaczeniem na sosy i przetwory. Wybierać można spośród wielu ciekawych odmian również z uwzględnieniem miejsca uprawy. Na opakowaniach nasion znaleźć można informację czy dana odmiana jest przeznaczona do uprawy gruntowej czy szklarniowej. W zależności od tego ile miejsca chcemy przeznaczyć na pomidorowe poletko wybierać można również odmiany niskie samokończące się idealne do uprawy w donicach na balkonach czy tarasach oraz wysokie wymagające podpór dedykowane na przykład do uprawy na podwyższanych grządkach w szklarniach czy tunelach foliowych.

czytaj całość »
Co wysiać na poplon ozimy w ogrodzie? 0
Co wysiać na poplon ozimy w ogrodzie?

Wrzesień jest miesiącem w którym po plonach głównych w warzywniku zaczyna się pojawiać coraz więcej pustych grządek. Oczywiście nadal z powodzeniem można wysiewać niektóre z ulubionych warzyw. Jeśli jednak nie planujecie jesiennych zbiorów, to dobrze jest zadbać o to, by przygotować warzywnik do kolejnego sezonu. Jak wiadomo uprawa warzyw zwłaszcza ziemniaków i pomidorów bardzo wyjaławia ziemię, dlatego po zakończeniu zbiorów dobrze jest oczyścić grządki z pozostałości roślin oraz zasilić glebę kompostem lub obornikiem.

czytaj całość »
Naparstnica Purpurowa w ogrodzie - wysiew, uprawa, odmiany, rozmnażanie 0
Naparstnica Purpurowa w ogrodzie - wysiew, uprawa, odmiany, rozmnażanie

Kiedy pada słowo ogród zawsze przed oczami pojawia nam się ten babciny, sielski, pełen przeróżnych kwiatów, krzewów i ziół. Ogród w którym nie brakowało kolorów, zapachów i odmian roślin. Ogród w którym majestatycznie kołysały się wysokie łodygi naparstnic przywabiając liczne pożyteczne zapylacze. Z sentymentu do tych wspaniałych roślin oraz chcąc cieszyć oczy ich pięknem co roku dosiewamy nowe odmiany w naszym przydomowym raju.

czytaj całość »
Miód i pszczoły w kulturze ludzkiej 0
Miód i pszczoły w kulturze ludzkiej

Fascynacja pszczołami zrodziła się już w starożytności. Egipcjanie porównywali produkcję miodu do magii, a samą pszczołę do świętego stworzenia. Wierzono, że pszczoła potrafi zapewnić nieśmiertelność, dlatego zwłoki balsamowano wytwarzanym przez nie miodem. W kulturze greckiej miód był znany jako ambrozja i stanowił podstawę żywienia bogów, którzy upatrywali w nim środka na nieśmiertelność. Wizerunek pszczoły umieszczany był na przedmiotach codziennego użytku, a ówcześni pszczelarze byli darzeni szacunkiem i poważaniem.

czytaj całość »
Korona Cesarska jak uprawiać? 0
Korona Cesarska jak uprawiać?

Sierpień, to dobry moment, by powoli planować miejsce na rabatach pod ozdobnie wyglądające rośliny cebulowe sadzone jesienią w ogrodzie. Jako pierwsze do gruntu trafić mogą Korony Cesarskie. Te pięknie kwitnące i ozdobnie wyglądające rośliny z pewnością doskonale ukwiecą każdą rabatę, a raz wprowadzone do ogrodu zostaną w nim na dłużej. Zdecydowanie szachownice cesarskie zaliczyć należy do roślin cebulowych, które warto posadzić w ogrodzie. Nie sposób przejść obojętnie obok gęstej rozety liściowej z której wyrasta sztywna łodyga zakończona dosłownie koroną kwiatową w pięknych intensywnych kolorach. Nazwa tej ozdobnie kwitnącej rośliny wywodzi się właśnie od charakterystycznego ułożenia dzwonkowatych kwiatostanów, które na szczycie łodygi w pełnym rozkwicie tworzą okazałą koronę. Już jeden okaz wystarczy, by ozdobić słoneczną rabatę w ogrodzie.

czytaj całość »
Jak zwalczać zielone gąsienice na różach? 0
Jak zwalczać zielone gąsienice na różach?

Początek sierpnia, to dobry czas by wykonać interwencyjny przegląd róż. Warto to robić zwłaszcza jeśli w ogrodzie oprócz róż rosną również drzewa owocowe. Sierpień to czas w którym cudownie kwitnące i pachnące krzaki mogą mieć niechciane wielogatunkowe towarzystwo. Pierwsze oznaki inwazji szkodników zauważyć można już w czerwcu. Zaczyna się niewinnie od zwiniętych w łódeczki kilku lisków, gdzieniegdzie pojawiających się uszkodzeń liści. Później na najmłodszych liściach zaczynają się licznie pojawiać zielone gąsienice. Szkodniki potrafią w naprawdę krótkim czasie opanować całe łodygi, a przez dużą liczebność również ogołocić rośliny z liści pozostawiając liczne gołożery. Atakowane są zarówno dzikie odmiany róż jak i te ozdobne, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu rośli, zaglądanie pod liście i monitorowanie stanu ulistnienia. Tylko szybka interwencja może uchronić róże od totalnego ogołocenia pędów i łodyg.

czytaj całość »
Mszyca na jabłoni zwalczanie 0
Mszyca na jabłoni zwalczanie

Mszyce w ogrodzie pojawiają się nie tylko w warzywniku i na roślinach ozdobnych, ale również na drzewach owocowych. Obecność tych szkodników jest poważnym problemem, gdyż mszyce nie tylko przyczyniają się do uszkadzania zawiązków liści, niszczenia i obumierania całych pędów, opadania pąków kwiatowych, ale również są przyczyną słabego owocowania drzew. Mszyce są owadami ssącymi – uszkadzają liście wysysając z nich soki, co prowadzi do zahamowania procesów fotosyntezy, brunatnienia, zniekształcenia i często zasychania całych łodyg. Mszyce są niebezpiecznymi szkodnikami, gdyż rozmnażają się w bardzo szybki tempie i przez dzieworództwo. Zasiedlają zainfekowane drzewo w tak krótkim czasie, że często na powierzchni pozwijanych porażonych przez szkodniki liści rozpoznać można mszyce w kilku stadiach rozwojowych. W przypadku drzew owocowych jest również tak, że na zaatakowanym okazie żeruje często więcej niż tylko jeden gatunek mszyc.

czytaj całość »
Ekoschematy dopłaty i stawki dla rolników 2023 0
Ekoschematy dopłaty i stawki dla rolników 2023

Żyjemy w czasach coraz głębszej świadomości ekologicznej, o czym świadczyć może nasza pogłębiająca się wiedza względem stanu środowiska naturalnego jak również działania praktyczne mające na celu jego ochronę. Rozwiązaniem mającym zachęcać rolników do podejmowania takich działań są eko schematy, czyli nowa forma dotacji, promująca wprowadzanie aktywności korzystnych dla środowiska.

czytaj całość »
Ekoschematy rośliny miododajne 0
Ekoschematy rośliny miododajne

Ekoschematy rośliny miododajne Od 2023 roku weszły w życie nowe przepisy unijne dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które wprowadziły zmiany w rodzajach wsparcia dostępnego dla rolników oraz zasady jego przyznawania. Jednym z nowych elementów o dużej wartości ekologicznej są ekoschematy, które są obowiązkowe dla państw członkowskich, ale dobrowolne dla rolników. Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25% kwoty płatności bezpośrednich rocznie, co daje około 884 mln EUR rocznie w latach 2023-2026. Jest to dwukrotnie większa suma niż łączne wydatki na interwencje rolno-środowiskowe i rolnictwo ekologiczne (ok. 440 mln EUR rocznie). Stawki płatności w ramach ekoschematów są wyrażane w euro i przeliczane na złote według kursu PLN/EUR ustalonego na ostatni dzień roboczy września danego roku.

czytaj całość »
Rdza malwy jak zwalczać 1
Rdza malwy

Malwy, to jedne z tych roślin, które w przydomowych ogrodach występowały od pokoleń. Rozety zaokrąglonych liści zebranych w pokaźnej wielkości kępy, a do tego wysokie wyciągnięte łodygi z charakterystycznie wyglądającymi kwiatami majestatycznie poruszającymi się na wietrze. Malwy dodają uroku i sielskości i mimo upływu lat nadal są chętnie siane i sadzone w ogrodach. Nie są wymagającymi roślinami, sprawdzą się na każdej nawet mniej zasobnej glebie. Raz posadzone w ogrodzie zostaną w nim na dłużej, gdyż doskonale same się wysiewają. Samosiejki można przesadzać na nowe stanowiska uprawy. Warto jednak pamiętać, że zakwitną one dopiero w drugim roku uprawy. Występują w odmianach o kwiatach pełnych i klasycznie ułożonych. Doskonale zdobią skalniaki, kwietniki i przydomowe obejścia. Przywabiają pożyteczne zapylacze, a przy dobrej pogodzie zdobią ogród prze cały sezon.

czytaj całość »
Rdza jałowcowo – gruszowa 0
Rdza jałowcowo – gruszowa

Z początkiem maja na krzewach jałowca zauważyć można galaretowate pomarańczowe wykwity często obejmujące większą część łodyg. Występujące na pojedynczych pędach lub na wielu równocześnie. Niestety te pomarańczowe zmiany, to objaw porażenia krzewu przez grzyby z rodzaju Gymnosporangium najczęściej przez Gymnosporangium sabinae. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda na zasadzie im wilgotniej tym grzyb obficiej manifestuje swoją obecność na roślinach. Choroba ta powszechnie nazywana jest rdzą jałowcowo-gruszową nie bez powodu. Do pełnego rozwoju potrzebuje ona dwóch nawzajem zarażających się żywicieli – jałowca i gruszy.

czytaj całość »
Sadzenie pomidorów do gruntu i w doniczkach 0
Sadzenie pomidorów do gruntu i w doniczkach

Już po 15 maja kiedy minie ryzyko przymrozków z powodzeniem sadzić można do gruntu zahartowane wcześniej sadzonki pomidorów. Dziś wpis o tym, jak to zrobić by rośliny zdrowo rosły zarówno te sadzone w warzywniku jak i te, które trafią do pojemników i donic na balkonie czy tarasie. Pomidory, to bez wątpienia najchętniej sadzone warzywa, a smak tych dojrzewających na słońcu, własnoręcznie podlewanych i pielęgnowanych jest o niebo lepszy od sklepowych odpowiedników. Kto choć raz spróbował swoich siła w uprawie od nasionka i doczekał się obfitych pomidorowych plonów, ten co roku będzie szykował miejsce w ogrodzie ma kilka pomidorowych sadzonek. Obfitość odmian, kolorów, rozmiarów i smaków sprawia, że już nawet na niewielkiej przestrzeni w zaciszu balkonowej oazy pozwolić sobie można na małą pomidorową sadzonkę, która w sezonie będzie nie tylko pięknie wyglądała pośród ziół i kwiatów, ale też obficie owocowała ciesząc podniebienie prawdziwym pomidorowym smakiem.

czytaj całość »
Canna paciorecznik uprawa 0
Canna paciorecznik uprawa

Pacioreczniki zwane też popularnie cannami (kannami), to wspaniałe egzotycznie wyglądające rośliny idealne do każdego ogrodu. Cechą charakterystyczną gatunku są pokaźnej wielkości mięsiste liście oraz długie sztywne łodygi z charakterystycznie ułożonymi pędami kwiatowymi. Canny występują w wielu odmianach, które różnią się między sobą zarówno docelową wysokością roślin, kolorem i wybarwieniem liści oraz łodyg oraz barwą kwiatów. Doskonałe rośliny na wysokie rabaty w ogrodzie.

czytaj całość »
Maj w ogrodzie 0
Maj w ogrodzie

Na ten czas w sezonie czekają chyba wszyscy ogrodnicy. Maj to bardzo pracowity miesiąc w ogrodzie. To czas w którym sadzi się wiele roślin, przygotowuje rozsady kolejnych oraz dba o te, które już rosną na grządkach. Jedyne co teraz może popsuć ogrodowe plany i zagrozić uprawom, to gwałtowne burze z gradem i ulewne deszcze. Lista ogrodowych obowiązków zdaje się nie mieć końca, dlatego warto dobrze zaplanować maj w ogrodzie. Dziś postaramy się przedstawić najważniejsze prace, które warto wykonać w tym miesiącu, by ogród stał się prawdziwym rajem pełnym warzyw, ziół i kwiatów.

czytaj całość »
Mączniak prawdziwy jabłoni 0
Mączniak prawdziwy jabłoni

Już na początku maja kiedy to na jabłoniach zaczynają pojawiać się pierwsze młode pędy i zawiązki liści dostrzec można również pierwsze oznaki mączniaka prawdziwego. Ciepłe zimy oraz niesprzyjająca pogoda w sezonie dodatkowo potęgują nasilenie występowania tej groźnej dla drzewek owocowych choroby grzybowej. Jest ona nie tylko zmorą sadowników ale też na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się jej znaczne nasilenie również w przydomowych sadach i ogrodach.

czytaj całość »
Rozmnażanie funkii 0
Rozmnażanie funkii

Funkie (Hosty) to jedne z najpowszechniej sadzonych w ogrodach roślin cieniolubnych. Ich bujne liście w przeróżnych odcieniach doskonale komponują się na zacienionych rabatach choć rośliny te równie dobrze poradzą sobie na widnym stanowisku uprawy. Warto jednak pamiętać, że ich liście podatne są na poparzenia słoneczne dlatego lepiej sadzić je na miejscu z umiarkowaną ekspozycją na słońce. Są idealnym tłem dla innych cieniolubnych bylin: żurawek, brodziszków, barwinków, dąbrówek, miodunek czy rozchodników okazałych. Pięknie też wyglądają w kompozycjach z innymi odmianami własnego gatunku, posadzone na skalniakach, pod koronami drzew czy przy oczkach wodnych. Występują w wielu odmianach różniących się między sobą docelową wielkością roślin, wielkością liści oraz ich kształtem i kolorem. Funkie to rośliny niewymagające uwagi w sezonie ogrodniczym, poradzą sobie na każdej glebie nawet mniej zasobnej. Sadzone w miejscach o suchym podłożu również będą rosły tyle, że wolniej, a zbudowanie okazałego ulistnienia zajmie roślinie więcej czasu. Podlewane szybciej cieszą oczy.

czytaj całość »
Ogławianie roślin cebulowych 0
Ogławianie roślin cebulowych

Przelotne deszcze i burze sprawiły, że nasze tulipanowa słoneczna rabata dni swojej świetności ma zdecydowanie za sobą. Tulipany częściowo okwitły, zgubiły płatki i zdecydowanie nie wyglądają już tak okazale jak jeszcze tydzień temu. To jest dobry moment, by zadbać o to by ponownie za rok pięknie i obficie kwitły. Jak to zrobić? Warto przeprowadzić ogławianie. Ogławianie wiosennych roślin cebulowych, to bardzo ważny proces, który ogranicza wytwarzanie nasion, a determinuje rozrost cebul. Dziś podpowiemy jak go prawidłowo przeprowadzić i dlaczego warto, to robić.

czytaj całość »
Hartowanie rozsad 0
Hartowanie rozsad

Własnoręczna uprawa warzyw, kwiatów czy roślin ozdobnych to wspaniały sposób na to, by cieszyć się roślinną obfitością w sezonie. Wiele gatunków roślin wysiewana jest już na początku roku, by w połowie maja trafić do ogrodu. Wcześniejsze przygotowanie rozsad ulubionych warzyw czy kwiatów zapewnia szybsze ich kwitnienie i owocowanie. Zanim jednak warzywnik i rabaty kwiatowe zapełnią się roślinami – warto młode sadzonki zaznajomić z zewnętrznymi warunkami pogodowymi.

czytaj całość »
Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl