
Letnia mieszanka miododajna intensywny pożytek dla pszczół nasiona 500g - REDUM
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Letnia mieszanka miododajna intensywny pożytek dla pszczół nasiona 500g - REDUM
✅ Najlepszy wybór na główny sezon pszczelarski (lato) – zapewnia intensywny pożytek.
✅ Zawiera słonecznik, ogórecznik, kolendrę i inne silnie nektarodajne rośliny.
✅ Wysoka różnorodność gatunkowa mieszanki – mieszanka zawiera zarówno rośliny jednoroczne, dwuletnie jak i wieloletnie stanowiące bogate źródło nektaru i pyłku.
✅ Rośliny wchodzące w skład mieszanki obficie kwitną od lata, aż do jesieni. Wzajemnie się uzupełniają pod względem terminu kwitnienia optymalizując wartość pożytku w kluczowym momencie sezonu.
✅ Dobrze sprawdza się jako mieszanka wysiewana po warzywach lub zbiorach wcześniejszych plonów.
✅ Rośliny dobrze rosną na większości gleb, nie wymagając specjalnych warunków siedliskowych.
✅ Mieszanka doskonała do wysiewu na terenach pasiek, łąk i nieużytków, sadów czy ogrodów.
✅ Mieszankę można też z powodzeniem wysiewać w różnych miejscach ogrodu – na rabatach, obwódkach, w donicach, skrzynkach balkonowych czy kwietnikach.
✅ Mieszanka nasion Letnia Stołówka Pszczół polecana jest zarówno dla profesjonalnych pszczelarzy, jak i miłośników dzikiej przyrody, którzy chcą wspierać pożyteczne zapylacze.
✅ Zakładając pożytki dla pszczół poprawia się bioróżnorodność poprzez zwiększenie liczby zapylaczy i owadów sprzyja równowadze ekologicznej.
✅ Wysiewy mogą być przesunięte na czerwiec/lipiec dla późniejszego kwitnienia.
✅ Uprawa mieszanki jest bardzo prosta, nasiona kiełkują równomiernie, dostępne są w 500g opakowaniu typu doypack.
✅ Mieszanka wpływa na oprawę kondycji rodzin pszczelich poprzez stały dostęp do nektaru i pyłku.
✅ Wchodzące w skład mieszanki rośliny zapobiegają erozji powietrznej gruntu i pozytywnie wpływają na stan i strukturę gleby na obsianym terenie.
✅ Wiele gatunków (np. facelia, ogórecznik) dobrze znosi okresowe susze, co zapewnia stabilność pożytku nawet w gorące lato.
✅ Rośliny wchodzące w skład mieszanki pięknie kwitną i stanowić będą naturalną dekorację krajobrazu.
✅ Kwiaty w mieszance mają intensywne kolory (żółty, niebieski, fioletowy), co nie tylko przyciąga pszczoły, ale również zdobi przestrzeń ogrodową.
✅ Większa ilość zapylaczy w ogrodzie czy sadzie - to liczniejsze plony.
Mieszanka nasion roślin miododajnych Letnia Stołówka Pszczół - została opracowana z myślą o zapewnieniu pszczołom i innym pożytecznym owadom zapylającym bogatego źródła nektaru i pyłku przez cały okres letni. Jej skład gwarantuje ciągłość pożytków od początku czerwca, aż do późnej jesieni, a różnorodność gatunkowa wspiera bioróżnorodność i przyciąga szeroką gamę również dziko żyjących owadów zapylających.
Letnia mieszanka miododajna intensywny pożytek - łączy w swoim składzie zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie, które wzajemnie się uzupełniają pod względem terminu kwitnienia. Gatunki roślin dobrano tak, aby zadbać o jak największą wartość nektarową i miododajną. Mieszanka pozwala stworzyć prawdziwą pszczelą stołówkę na terenach: pasiek, łąk i nieużytków, obsiać sad lub ogród.
Starannie dobrane gatunki uzupełniające się pod względem terminów kwitnienia dostarczają pszczołom i innym pożytecznym zapylaczom nieprzerwanego pożytku w kluczowym momencie sezonu jakim jest lato.
Rośliny takie jak: facelia błękitna, nagietek lekarski czy ogórecznik lekarski zapewniają wczesny dostęp do nektaru, natomiast rośliny wieloletnie jak: kocimiętka, lebiodka pospolita czy sparceta siewna – stanowią solidną bazę pożytkową w kolejnych sezonach.
Wysoka różnorodność gatunkowa mieszanki przyczynia się do zwiększenia ogólnej bioróżnorodności roślinnej na obsianym terenie. Pięknie kwitnące rośliny miododajne wchodzące w skład mieszanki przyczyniają się do wzbogacenia krajobrazu roślinnego.
✅ Zastosowanie:
Wysiew Letniej mieszanki miododajnej intensywny pożytek jest szczególnie polecany w bezpośrednim sąsiedztwie pasiek, na obszarach nieużytków rolnych i terenach łąkowych przeznaczonych na pożytki dla pszczół.
Mieszankę można też wysiewać w ogrodach przydomowych oraz w sadach, gdzie obecność pożytecznych zapylaczy dodatkowo wspiera zapylanie drzew owocowych oraz plonowanie warzyw i ziół.
Pięknie kwitnące pożytki dla pszczół można zakładać również w mikro skali - wysiewając mieszankę do donic umieszczonych na balkonie czy tarasie. Nawet tak niewielka przestrzeń zamieniona na kwitnącą stołówkę dla pszczół - przyczynia się do poprawienia liczebności i zdrowotności pszczelich rodzin i innych pożytecznych owadów zapylających.
Rośliny wchodzące w skład mieszanki charakteryzują się wysoką wartością nektarową oraz miododajnością.
Mieszanka z powodzeniem może być wysiewana na terenach o mniej zasobnym podłożu. Polecana zarówno dla profesjonalnych pszczelarzy, jak i ogrodników, którzy chcą wspierać pożyteczne zapylacze.
W skład mieszanki wchodzą również rośliny, które wpływają na poprawę struktury gleby oraz zwiększenie retencji wody. Wysiew mieszanki ogranicza erozję powietrzną gruntów oraz ich zachwaszczenie.
✅ Skład mieszanki:
1. Nagietek lekarski
2. Gryka zwyczajna
3. Koniczyna krwistoczerwona Kardinal
4. Facelia błękitna
5. Kolendra siewna (całe nasiona)
6. Kocimiętka
7. Ogórecznik lekarski
8. Gorczyca biała
9. Sparceta siewna
10. Oregano - Lebiodka
11. Słonecznik ozdobny BAMBINO
✅ Zakładanie pożytków dla pszczół na terenie pasiek:
Pożytki przy pasiece stanowią cenne źródło pyłku i nektaru dla pszczelich rodzin dlatego też nie przypadkowa powinna być ich lokalizacja. Zwyczajowo pożytki dla pszczół zakłada się w promieniu do 1 km od uli, aby ograniczyć dystans lotów pszczół. Im bliżej pasieki umiejscowiony zostanie pożytek tym częściej będzie on odwiedzany przez pszczoły. Każdy wylot z ula stanowi wydatek energetyczny dla pszczół dlatego tak ważne jest aby pożytek znajdował się w odległości nie większej niż 2-3 km od pasieki.
Mieszanka z powodzeniem może być wysiewana na mniej zasobnym podłożu. Ważne jednak, by gleba była przekopana lub zbronowana oraz oczyszczona z chwastów.
Wysiew najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy gleba osiągnie temperaturę ok. 8–10°C. Nasiona można siać rzutowo lub za pomocą siewnika. Wysianą mieszankę należy lekko przykryć warstwą ziemi (ok. 1–2 cm). Po zasiewie zaleca się lekkie wałowanie obsianego terenu.
✅ Zakładanie pożytków dla pszczół na nieużytkach:
Również tereny o słabszej glebie można przekształcić w prawdziwy raj dla zapylaczy decydując się na wysiew nasion roślin miododajnych. Nieużytki to idealne tereny do zakładania pożytków dla pszczół miodnych oraz innych często dziko żyjących owadów zapylających.
Przed wysiewem należy usunąć dominującą na danym terenie roślinność, tak by świeżo wysiane rośliny nie musiały konkurować z chwastami o dostęp do światła.
Podłoże może być ubogie w składniki odżywcze, gdyż wiele z wymienionych gatunków roślin wchodzących w skład mieszanki (np. facelia, nagietek lekarski, ogórecznik lekarski czy kocimiętka) dobrze radzi sobie na glebach słabych. Siew najlepiej wykonać wczesną wiosną, aby rośliny zdążyły się ukorzenić przed zimą.
✅ Zakładanie pożytków dla pszczół w sadach:
Doskonały miejscem na założenie pożytku dla pszczół może być również sad owocowy. Wysiew roślin miododajnych na terenach usytuowanych między drzewkami owocowymi nie tylko ogranicza rozwój chwastów ale też potęguje proces zapylania drzewek.
W sadach należy wybierać miejsca o dobrym nasłonecznieniu terenu i przepuszczalnej glebie. Siew należy prowadzić rzutowo wczesną wiosną. Aby wspierać lokalny ekosystem i bioróżnorodność odwiedzających sad zapylaczy ważne jest unikanie stosowania chemicznych środków ochrony roślin na obszarach przeznaczonych dla zapylaczy.
✅ Zakładanie pożytków dla pszczół w ogrodach:
Również we własnym przydomowym ogrodzie można zakładać pożytki dla pszczół. Każda słoneczna część ogrodu może być szybko przekształcona w prawdziwy raj dla zapylacze jeśli tylko obsieje się ją właściwymi roślinami miododajnymi, które długo kwitną i produkują odpowiednio dużo pyłku i nektaru. Taki wkład w roślinną bioróżnorodność nie tylko zachwyci wizualnie w postaci pięknie kwitnących kwiatów ale również uczyni ogród miejscem chętniej odwiedzanym przez zapylacze. Więcej zapylaczy, to liczniejsze plony w warzywniku!
Ogrodowe miejsce przeznaczone pod pożytek dla pszczół powinno być słoneczne, z odchwaszczoną i przekopaną glebą, wolną od kamieni i innych zanieczyszczań. Wysiew nasion prowadzi się rzutowo na wiosnę.
✅ Jaką ilość wysiać na pożytek dla pszczół?:
- 1 ha – 11 kg → 22 opakowania 500 g
- 0,5 ha (50 arów) – 5,5 kg → 11 opakowań 500 g
- 0,1 ha (10 arów) – 1,1 kg → 2,2 opakowania 500 g
- 0,01 ha (100 m²) – 110 g → 0,22 opakowania 500 g
Podana norma wysiewu 11 kg/ha to średnia wartość opracowana na podstawie wszystkich roślin wchodzących w skład mieszanki. Ilość wysiewu można dostosować do własnych potrzeb:
Jeśli zależy Ci na gęstym i efektownym kwitnieniu – możesz zwiększyć ilość o ok. 30%
Jeśli chcesz ograniczyć konkurencję między roślinami lub wysiewasz na mniejszym areale – możesz zmniejszyć ilość również o do 30%
W praktyce oznacza to, że na 1 ha można wysiać od ok. 7,7 kg do 14,3 kg mieszanki – w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć.
- Rodzaj nasion: LETNIA STOŁÓWKA PSZCZÓŁ
- Waga: 500g
- Wysiew: połowa IV - koniec V, połowa VI - początek VII
- Kwitnienie: VI - VIII, VIII - IX
- Stanowisko: słoneczne
Informacja o opakowaniu:
Zdjęcie opakowania ma charakter poglądowy – rzeczywisty wygląd etykiety (grafika, treść) może różnić się w zależności od partii. Produkt dostarczany jest w opakowaniu typu doypack lub folia, odpowiednio oznakowany i zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Treść oferty spełnia obowiązujące standardy informacyjne i nie wprowadza konsumenta w błąd.
Sprawdzone nasiona w sklepie RajOgrodnika.pl:
- Oferowane nasiona są testowane przez firmę w laboratorium pod względem zdolności kiełkowania oraz ogólnej jakości nasion.
- Czystość nasion oraz ich wilgotność.
- Procedury testów zgodne z ISTA (Międzynarodowy Związek Oceny Nasion)
Bezpieczne zakupy nasion w sklepie RajOgrodnika.pl:
- Torebki nasion oferowane na naszych aukcjach posiadają datę ważności i nr partii na opakowaniu gwarantujemy jakość i oryginalność nasion.
- Testowane w laboratorium.
- Dostosowane do warunków uprawy w naszej strefie klimatycznej oraz często uprawianych przez producentów towarowych.