Dalie – 7 sposobów by obficie kwitły 0
Dalie – 7 sposobów by obficie kwitły

Dalie, to rośliny chętnie sadzone w ogrodach ze względu na wprost przepiękny wygląd kwiatów oraz praktycznie bezproblemową uprawę. Aby cieszyć się nimi w ogrodzie należy kupić karpy tych roślin, które już wiosną mogą trafić do gruntu. Zanim podpowiemy jak sadzić dalie, by obficie kwitły powiemy wam nieco więcej tych ozdobnych roślinach.

Dalie to rośliny o niezliczonej ilości odmian różniących się między sobą wielkością docelowych roślin, kolorem łodyg i liści oraz oczywiście kolorem, gęstością i ułożeniem rozety kwiatowej. Pomponowe, kaktusowe czy o pojedynczych kwiatach – naprawdę ciężko jest się zdecydować, by mieć tylko jedną odmianę dlatego w naszym sklepie karpy tych roślin dostępne były w ciekawych zestawieniach gatunków. Zdecydowanie są to rośliny, które w trakcie swojego kwitnienia zrobią efekt „wow” na każdej słonecznej rabacie. Aby jednak tak się stało warto poznać nasze sprawdzone patenty na piękny wzrost i obfite kwitnienie.

✅ 1. Dobrej jakości karpa.

O tym, czy niepozornie wyglądające bulwy przemienią się latem w okazałą roślinę decyduje jakość zakupionej karpy. Powinna ona być „zdrowa” bez nalotów i pleśni do tego jędrna i twarda. Jakość karp warto sprawdzać nie tylko podczas zakupów tych roślin ale również wtedy, gdy pokusiliście się o zimowanie kłączy. Tylko zdrowe karpy powinny trafić do ogrodu.

✅ 2. Moczenie karp.

Jeśli po zimie okaże się, że bulwy dalii zbyt intensywnie przeschły zanim trafią do ziemi powinny zostać namoczone w czystej wodzie optymalnie przez kilka godzin lub do momentu, w którym osiągną właściwą jędrność. Oczywiście karpy sadzić można również bez tego zabiegu jednak będą one zdecydowanie wolniej wypuszczały pędy. Warto też wspomnieć, że rośliny te nie lubią zastoju wody w podłożu – więc lepiej je namoczyć przed posadzeniem niż po posadzeniu obficie podlewać.

✅ 3. Pędzenie dalii.

Aby szybciej cieszyć się okazale wyglądającymi kwiatami na rabatach można też podpędzić dalie zanim jeszcze trafią do ogrodu. W tym celu karpy sadzi się wczesną wiosną do donic i zostawia w ciepłym jasnym miejscu. Jeśli macie wolną przestrzeń w szklarni czy foliaku, to warunki tam panujące będą idealne dla dalii. Rośliny te są ciepłolubne i jak tylko poczują „właściwy klimat” to szybko zaczną rosnąć. Warto też wspomnieć, że donice w których chcecie pędzić dalie powinny być dobrane tak, by można było w nich swobodnie posadzić karpę. Podłoże powinno być lekkie, żyzne i bez chwastów, a co za tym idzie najlepiej jest użyć ziemi do siewu i pikowania.

✅ 4. Miejsce ma znaczenie.

Do pięknego kwitnienia dalie wymagają słońca i to w dużych ilościach, dlatego można je z powodzeniem sadzić jako solitery na słonecznych rabatach kwiatowych. Im więcej promieni tym lepiej. Rośliny te doskonale znoszę wielogodzinną ekspozycję. Mogą być też sadzone w donicach i zdobić nieosłonięty od słońca balkon czy taras.

nawóz do kwiatów agrecol

Nawóz do kwiatów balkonowych i ogrodowych 1,2 kg - Agrecol

Nawóz do kwiatów balkonowych i ogrodowych to granulowany nawóz mineralny. Przeznaczony do odżywiania wszystkich gatunków roślin kwitnących na balkonie i w ogrodzie: bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich, cebulowych i kłączowych, a także powojników (clematisów).

Sprawdź naszą ofertę

Pokrzywa Bio stymulator wzrostu 1L - Substral

Pokrzywa BIO Stymulator Wzrostu świetnie sprawdzi się jako nawóz do pomidorów, ogórków, kapusty i innych warzyw, jak również krzewów i drzew owocowych. Możemy nim również nawozić rośliny kwitnące, drzewa i krzewy ozdobne, róże. Gotowy nawóz z pokrzywy stymuluje i wzmacnia całą roślinę, poprawia ukorzenianie oraz przyspiesza wzrost. 

Sprawdź naszą ofertę
pokrzywa stymulator substral
 

✅ 5. Zasilanie przed sadzeniem.

Zanim dalia trafi do gruntu warto miejsce sadzenia wzbogacić kompostem lub obornikiem w granulacie, a karpy przysypywać lekkim, żyznym i dobrze przepuszczalnym podłożem. Co prawda nie są to wymagające rośliny i poradzą sobie również w uboższym podłożu, jednak jeśli chodzi o kwitnienie to szczypta dodatkowych składników odżywczych robi robotę.

✅ 6. Właściwe odstępy.

Karpy wyglądają może niepozornie, ale warto je sadzić w odstępach od siebie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, gdyż pojedyncze rośliny potrafią osiągać do 100 cm wysokości i równie sporą rozłożystość łodyg. Zbyt ścisłe sadzenie nie sprzyja bujnemu kwitnieniu dlatego warto grunt to właściwy odstęp między roślinami.

✅ 7. Usuwanie okwitniętych kwiatostanów.

Dalie potrafią kwitnąć przez całe lato jednak aby ten proces nie był zakłócony, a rośliny zachwycały feerią barw warto regularnie ucinać okwitłe rozety. Efekty takiej pielęgnacji najlepiej widać na mniejszych odmianach, które szybko ponownie wypuszczają pąki kwiatowe jeszcze z jeszcze większą intensywnością.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium