Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

7,98 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 10,24 zł
szt.
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg

94,90 zł

Cena regularna: 96,90 zł

Najniższa cena: 96,90 zł
szt.
Gryka na poplon nasiona 25kg
Gryka na poplon nasiona 25kg

165,00 zł

Cena regularna: 185,32 zł

Najniższa cena: 185,32 zł
szt.
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg

119,00 zł

Cena regularna: 237,09 zł

Najniższa cena: 237,09 zł
szt.
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg

169,00 zł

Cena regularna: 243,30 zł

Najniższa cena: 243,30 zł
szt.
Jak pozbyć się mączlików? 0
Jak pozbyć się mączlików?

Sucha słoneczna pogoda to doskonałe warunki, by do ogrodu zawitały mączliki. I choć są to bardzo charakterystyczne szkodniki nie bez powodu nazywane "białymi muszkami", to zorientowanie się, że właśnie ucztują na roślinach nie jest wcale takie proste zwłaszcza w początkowej fazie ataku. Zazwyczaj o obecności mączlików w warzywniku dowiadujemy się, gdy plaga zajmie już sporą część naszych zbiorów, a dorosłe osobniki wzlatują podczas poruszania liśćmi roślin czy podlewania. 

✅ Czemu mączliki są takim poważnym zagrożeniem dla upraw?

Po pierwsze dlatego, że ciężko jest zwalczyć ich obecność na roślinach również dlatego, że dorosłe osobniki latają. Larwy żerują na spodniej stronie liści uszkadzając ich powierzchnię, co w dalszym czasie rozwoju roślin przyczynia się również do rozwoju chorób grzybowych. Mączliki rozmnażają się licznie dlatego zajęcie upraw nie zajmuje im zbyt wiele czasu. Ich obecność zauważyć można w postaci białawych okrągłych plam na spodniej stronie liści, często widoczne są też larwy oraz dorosłe osobniki. 

Warto też wspomnieć, że mączliki atakują takie warzywa jak: kapusta, jarmuż, kalarepa, pomidor czy rzodkiewka. Jeśli zawitają do ogrodu to z chęcią przeniosą się również na inne gatunki roślin. W krótkim czasie zaatakują róże, azalie czy pelargonie. Warto pamiętać, że w przypadku tych ostatnich wraz ze wstawieniem roślin do domu w celu ich przezimowania możemy się spodziewać plagi mączlików również na innych domowych gatunkach. 

✅ Co zrobić, gdy zauważymy mączliki na liściach?

Planując warzywnik, herbarium czy podwyższane grządki w ogrodzie nie wolno zapominać o naturalnych roślinnych sprzymierzeńcach. Między zagonami kapusty czy rzodkiewki warto siać aksamitkę i nagietki. W herbarium rośliną o ochronnych właściwościach przeciw mączlikowi będzie rumianek, którego zapachu szkodniki te nie tolerują. Zróbcie też nieco miejsca w ogrodzie by wysiać wrotycz z którego kwiatów i łodyg przygotować można skuteczne #ekomikstury na szkodniki. 

nagietek nasiona

Nagietek pomarańczowy 1g - TORAF

Roślina jednoroczna o wzniesionych łodygach i wyjątkowo urokliwych pomarańczowych bardzo dużych pełnych kwiatach, o średnicy 10-12cm. Kwitnie od czerwca do mrozów. Uprawiana na kwiat cięty, doskonała na rabaty, obwódki i kwietniki.

Sprawdź naszą ofertę

Wrotycz pospolity nasiona 0,2g - W. Legutko

Roślina wieloletnia o intensywnie pachnących, żółtych kwiatach odstraszających komary, kleszcze, meszki. Rośliny zakwitają w drugim roku po wysiewie. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty i liście są wykorzystywane jako surowiec lekarski do tworzenia naparów, wywarów, nalewek.

Sprawdź naszą ofertę
wrotycz nasiona

Z naturalnych sposobów zwalczania tych uciążliwych szkodników dobrze sprawdzają się opryski na bazie tytoniu, sody oraz właśnie wrotycza. Pomocne będzie też mydło potasowe, które dodane do naturalnych roślinnych wywarów będzie zwiększać skuteczność ich działania na roślinach. Przepisy jak dokładnie wykonać skuteczne naturalne preparaty ochronne dostępne są na naszym Facebook'u. Takie ekomikstury pozwolą zwalczyć larwy mączlików żerujące na spodniej stronie liści i odstraszyć te latające. Zawsze zalecamy rozpoczęcie walki ze szkodnikami od naturalnych preparatów, zwłaszcza jeśli szkodników jest niewiele. Liście z larwami można też najnormalniej oberwać - my tak zrobiliśmy w przypadku jarmużu i róż. Warto też zaznaczyć, że skuteczność naturalnych metod walki z małym latającym wrogiem polega w dużej mierze na regularności stosowania ekomikstur i monitorowaniu rezultatów. W wyłapywaniu dorosłych form z pomocą przyjdą żółte tablice lepowe, zarówno te do szklarni jak i te do doniczek. To jest najskuteczniejsza forma odłowienia dorosłych mączlików i zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników (jak widać na zdjęciu). 

Jeśli ilość szkodników na uprawach przewyższa wasze wyobrażenie, to w walce z plagą przydatne będą następujące preparaty. Podobnie jak w przypadku stosowania naturalnych preparatów kluczowe znaczenie ma tu dokładność wykonanego oprysku. 

Agrocover

Agrocover spray zwalcza mszyce i przędziorki 750 ml - Target

Sprawdź naszą ofertę
Mospilan

Mospilan 20SP 2,4g na szkodniki owoców i warzyw - Target

Sprawdź naszą ofertę
Polysect

Polysect środek owadobójczy na mszyce w spray'u 750ml - Substral

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium