Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

7,98 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 10,24 zł
szt.
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg

94,90 zł

Cena regularna: 96,90 zł

Najniższa cena: 96,90 zł
szt.
Gryka na poplon nasiona 25kg
Gryka na poplon nasiona 25kg

165,00 zł

Cena regularna: 185,32 zł

Najniższa cena: 185,32 zł
szt.
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg

119,00 zł

Cena regularna: 237,09 zł

Najniższa cena: 237,09 zł
szt.
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg

169,00 zł

Cena regularna: 243,30 zł

Najniższa cena: 243,30 zł
szt.
Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można siać w marcu do gruntu? 0
Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można siać w marcu do gruntu?

Marzec, to bardzo pracowity moment sezonu dla każdego ogrodnika. Parapety zaczynają zapełniać się rozsadami wielu roślin w tym również sadzonkami warzyw. Warto pamiętać, by na rozsady wysiewać tylko tyle roślin ile faktycznie jesteśmy później w stanie posadzić w ogrodzie. Parapety niestety nie są z gumy, a wszystkie marcowe wysiewy wymagają dobrego widnego stanowiska uprawy. Na naszych parapetach i w świetle okien powstają coraz to bardziej wymyślne konstrukcje, dzięki którym jesteśmy w stanie przygotować jeszcze więcej rozsad. Ci z Was którzy mają ciepłe inspekty lub szklarnie mogą z powodzeniem rozpocząć wysiewy właśnie tam, oszczędzając miejsce na domowych parapetach dla bardziej wymagających termicznie roślin. Pragniemy również przypomnieć, że jest cała lista kwiatów i roślin ozdobnych, które z powodzeniem można właśnie w marcu wysiewać wprost do gruntu i które świetnie poradzą sobie pomimo wczesnowiosennych skoków temperatury i generalnie pogodowej obfitości. Przy ograniczonej ilości miejsca na przygotowanie rozsad warto rozważyć również opcję wcześniejszych wysiewów i już w marcu zrobić miejsce na grządkach i rabatach na wiele ciekawych roślinnych propozycji, które będą w tym sezonie zdobiły Wasz ogród.

Jak przygotować miejsce w ogrodzie pod marcowy wysiew kwiatów wprost do gruntu?

Przed przystąpieniem do wysiewu warto wypielić i użyźnić rabaty i grządki. Taki zabieg nie tylko zapewni lepszy start marcowym zewnętrznym wysiewom ale również sprawi, że młode siewki nie będą musiały konkurować o wodę i składniki odżywcze z chwastami. Przygotowanie podłoża pod wysiew bezpośredni jest szczególnie ważne zwłaszcza dla roślin, które po wschodach się nie pikuje i będą rosły w miejscu wysiewu. Dodatkowe zasilenie podłoża centymetrową warstwą kompostu pozwoli ma lepsze zatrzymanie wilgoci, a co za tym idzie właściwe skiełkowanie nasion. Warto również od razu wybierać właściwie nasłonecznione miejsca uprawy. Odpowiednio dobrane widne i słoneczne miejsce w przypadku wysiewnych w marcu do gruntu kwiatów i roślin ozdobnych pozwoli na prawidłowy wzrost i rozwój siewek.

jakie kwiaty warto siać w marcu do gruntu blog rajogrodnika

Czy wysiane do gruntu w marcu nasiona kwiatów trzeba podlewać?

Przekropna i nieco kapryśna marcowa pogoda w zupełności wystarczy by zapewnić nasionom odpowiedni poziom wilgoci w podłożu. Większość wysiewnych w marcu do gruntu nasion jest bardzo drobna np. nasiona maku lub chabrów. Aby nie wypłukać ich z podłoża warto najpierw delikatnie podlać rabatę na której prowadzony ma być wysiew, a dopiero po tym fakcie zabrać się za siew. Jeśli rabata była wzbogacona kompostem to sam kompost zapewni prawidłową wilgotność podłoża. Resztę za nas zrobi natura i pogoda. Przez ostatnie kilka sezonów odnotowuje się naprawdę wysokie temperatury jak na marzec dlatego konewkę z wodą deszczową zawsze warto mieć pod ręką i w przypadku długo utrzymujących się wysokich temperatur nieco pomagać roślinom podlewając świeżo obsiane rabaty.

Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można w marcu siać do gruntu?

Lista marcowych gruntowych wysiewów w przypadku kwiatów i roślin ozdobnych jest dość pokaźna, co pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca na domowych parapetach i regałach do wysiewu. Wysiewać można zarówno gatunki jednoroczne jak i byliny. Sprawdźcie sami czy, któraś z naszych roślinnych propozycji nie znajduje się na Waszej liście marcowych wysiewów.

Anagalis – roślina znana nam bardziej pod nazwą Kurzyślad. Jeśli lubicie gęsto ukwiecone i dług kwitnące niebieskie kwiatki, to Anagalis warto dodać na listę marcowych wysiewów. Ta niewielka bo dorastająca raptem do 20cm wysokości pokładająca się roślina doskonale sprawdzi się do obsiewania zarówno przestrzeni między kamieniami w ogrodach skalnych, ale też pojemników, donic i skrzynek balkonowych. Kwitnie długo bo od czerwca do września i naprawdę zachwyca.

Chaber bławatek i chaber cesarski – oba gatunki o rośliny jednoroczna o pięknych ozdobnych kwiatach, które z powodzeniem można wysiewać w marcu bezpośrednio do gruntu w ogrodzie.

Dyptam – znany również pod nazwą Krzew Mojżesza to bylina, którą można z powodzeniem siać do gruntu już nawet w lutym. Roślina pięknie kwitnie i dorasta do 80 cm, co warto mieć na uwadze. Kiełkuje długo czasem nawet do 40 dni dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Roślina nie znosi przesadzania głównie dlatego wysiewa się ją bezpośrednio do gruntu.

jakie kwiaty siać w marcu do gruntu blog rajogrodnika

Groszek pachnący - bez względu na odmianę groszki z powodzeniem mogą być wysiewana w marcu wprost do gruntu. Aby ułatwić przyszłym siewkom start w terenie my zawsze moczymy nasiona przez kilka godzin zanim trafią do gruntu. Groszki pachnące można siać przy siatkach, kratkach, a niższe odmiany również w donicach. Bardzo wdzięczne i proste w uprawie rośliny.

Kąkol – kolejna roślinna propozycja, którą z powodzeniem wysiewać można już w marcu wprost do gruntu. To pięknie kwitnąca roślina jednoroczna, która sprawdzi się doskonale na słonecznych wyższych rabatach kwiatowych. Dorasta do 90cm. Liczne kwiaty zdobią ogród od lata do późnej jesieni i są chętnie odwiedzane przez zapylacze. Nie wymaga zasobnego podłoża.

Krokosz – jeśli marzą Wam się miodowo-żółte duże kwiatostany przypominające nieco gigantyczne chabry, idealne na rabaty i do bukietów, to polecamy w marcu wysiać w ogrodzie właśnie krokosza. Ta bardzo ozdobnie wyglądająca roślina jednoroczna zdobi ogród okazałymi kwiatami od lipca do sierpnia. Wschodzi szybko i równo. W trakcie sezonu wymaga zasilania nawozami.

Mak polny – kolejna kwiatowa propozycja, którą z powodzeniem wysiewać można w marcu w ogrodzie. Maki choć kwitną krótko, to zdecydowanie dodadzą lekkości, sielskości i uroku każdej grządce i rabacie. Idealne jako rośliny ukwiecające już założone rabaty bylinowe. Doskonałe do siewu na terenach przyszłych łąk kwiatowych i do nasadzeń naturalistycznych na przykład w duecie z chabrami.

Drakiew wdówka mieszanka nasiona 0,5g - PlantiCo

Drakiew wdówka mieszanka nasiona 0,5g - PlantiCo

Sprawdź naszą ofertę
Dyptam Krzew Mojżesza różowy nasiona 0,2g - VILMORIN

Dyptam Krzew Mojżesza różowy nasiona 0,2g - VILMORIN

Sprawdź naszą ofertę
Krokosz barwierski nasiona 0,5g - PlantiCo

Krokosz barwierski nasiona 0,5g - PlantiCo

Sprawdź naszą ofertę

Ostróżka ogrodowa – to przepiękna roślina jednoroczna, którą już w marcu należy wysiewać wprost do gruntu. Długie na około 100 cm kłosowate kwiatostany w kolorach białym, różowym i wielu odcieniach błękitu pojawiają się licznie od czerwca do września i zdecydowanie cieszą oczy. Aby ostróżka ogrodowa dobrze rosła i długo kwitła wymaga słonecznego stanowiska uprawy oraz podłoża dobrze zatrzymującego wilgoć.

Orlaja wielkokwiatowa - bardzo modna ostatnio roślina o białych kwiatach. Doskonała na wyższe rabaty i do naturalistycznych nasadzeń. Kwiaty osadzone licznie na długich łodygach. Orlaja dorasta do 60 cm wysokości. Warto wysiewać ją od marca do maja stopniowo, by wydłużyć jej kwitnienie na rabatach. Roślina dodaje uroku i sielskości, doskonale wypełnia wolną przestrzeń, dobrze komponuje się zarówno z trawami jak i ozdobnymi krzewami oraz roślinami jednorocznymi o podobnej wysokości. Można tworzyć z niej również bukiety lub dodawać do rozmaitych kompozycji florystycznych. 

Drakiewto pięknie kwitnąca roślina jednoroczna doskonałe na wysokie, słoneczne rabaty kwiatowe. Roślina doskonale przywabiająca motyle do ogrodu. O charakterystycznych wzniesionych pędach, rozgałęzionych, zakończonych okazałymi różnobarwnymi główkowatymi kwiatostanami. Kwiaty występują w kolorach: białym, różowym, bordowym, fioletowym i burgundowym. Drakiew osiąga wysokość 80-100cm, lubi stanowisko słoneczne i półcieniste, wymaga gleb piaszczysto-gliniastych wapiennych. Kwitnie od lipca do października. 

Marchew ozdobna - roślina wysoka o ozdobnych rozłożystych, silnie ukwieconych kwiatostanach. Doskonała na wysokie rabaty, gdyż dorasta do 120cm wysokości. Dodaje sielskości i lekkości w kompozycjach z wysokimi trawami czy bylinami. Roślina pięknie kwitnie już w tym samym sezonie w którym nasiona trafiły do gruntu. Okazałe baldachy mogą mieć w zależności od odmiany kolor od białego do lekko różowego i fioletowego. Marchew ozdobna jest rośliną doskonałą do bukietów i kompozycji florystycznych. Najlepiej rośnie na gliniasto-piaszczystym podłożu. 

Smagliczka nadmorska - miododajna roślina jednoroczna, która dorasta do wysokości 10-20 cm. Posiada liczne rozgałęzione łodygi. Wonne, obficie kwitnące, drobne kwiaty zebrane są w baldachach na wierzchołkach roślin. Polecana na rabaty, zwarte kobierce kwiatowe, do skrzynek na balkony i do ogródków skalnych. Rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu zakwitają ponownie równie obficie. Kwitnie od czerwca do października. 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium