Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Majowa obfitość w ogrodzie 0
Majowa obfitość w ogrodzie
W majowym ogrodzie czeka na nas sporo wyzwań... i nie mamy tu niestety na myśli sadzenia, pielenia czy nawożenia ogrodu. Nasz dzisiejszy wpis będzie o walce z już pojawiającymi się szkodnikami. Wiosenny ogród to nie tylko raj dla oczu, ale również doskonała stołówka dla nieproszonych roślinożerców. Młode siewki czy soczyste pędy roślin padają często ofiarami mszyc czy ślimaków. Jeśli w Waszych ogrodach macie bukszpany, to warto rzucić okiem nieco w głąb tych wspaniałych roślin, gdyż maj to czas ataku ćmy bukszpanowej. Problematyczne w ogrodach bywają również mrówki. Jeśli chcecie wiedzieć jak poradzić sobie z taką inwazją majowej obfitości, to zapraszamy do lektury.
 
 
🐛Oczywiście prym w majowej wyliczance szkodników wiedzie ćma bukszpanowa, której jest naprawdę dużo. Wiele opracowań poleca, by sprawdzać liczebność osobników pilnując i oglądając łodygi w środku korony krzewu. My z doświadczenia wiemy, że jeśli chcecie sprawdzić czy na waszym bukszpanie nie grasuje ćma to szukajcie gąsienic w najmłodszych i najbardziej zielonych przyrostach. Poskręcane często zbite w snopek młode listki kryją niemiłą niespodziankę. Jeśli szkodników jest mało wystarczy wykonać oprysk, jeśli ilość mieni się w oczach to najszybszym sposobem jest przycięcie bukszpanu i dopiero wykonanie oprysku.

✅ Preparaty, które warto mieć pod ręką w walce z ćmą bukszpanową.

NeemAzal -T/S ćma bukszpanowa

NeemAzal -T/S ćma bukszpanowa 30ml - Biocont

Środek na roślinie wykazuje działanie wgłębne, a na zwalczanych organizmach żołądkowe. Aktywność owada ustaje w ciągu kilku godzin po spożyciu. Formy larwalne zaprzestają żerowania i zatrzymuje się ich rozwój, co ostatecznie po kilku dniach prowadzi do ich śmierci. Formy dorosłe zaprzestają żerowania oraz ograniczona jest ich płodność.

Sprawdź naszą ofertę

Proclaim 095 SG zwalcza ćmę bukszpanową i inne szkodniki 250g - Agrecol

Proclaim to insektycyd w formie granul rozpuszczalnych w wodzie (SG), o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania gąsienic poprzez powodowanie zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Efekt działania widoczny jest po kilku godzinach w postaci paraliżu szkodnika. Jego śmierć następuje najpóźniej po około 4 dniach.

Sprawdź naszą ofertę
proclaim 095 SG
 
 
🐌Kolejny problem jest raczej pełzający i też liczny. Chodzi oczywiście o ślimaki w ogrodzie ale nie tylko w ogrodzie, bo problem objedzonych liści zdarza się też w szklarniach i foliakach. Oczywiście kluczem do pozbycia się ślimaków na otwartych przestrzeniach grządek czy zagonków jest tworzenie naturalnych zapór nie do przejścia dla szkodników. Tu z pomocą przyjdzie wam mączka bazaltowa, popiół drzewny oraz oczywiście preparaty do zwalczania ślimaków w granulacie. Z przykrością stwierdzamy, że w naszym ogrodzie to nie zmienność pogody jest czynnikiem warunkującym rozrost kwiatów i warzyw lecz właśnie ślimaki. Warto skutecznie ograniczać ich liczebność, bo żarłoczność tych pełzających szkodników potrafi w znaczny sposób oszpecić ogród. 
 
✅ Preparaty, do walki z plagą ślimaków.
 
Ślimakol

Ślimakol do zwalczania ślimaków 685g - Substral

Sprawdź naszą ofertę
Biochron naturalna

Biochron naturalna bariera zabezpieczająca przed ślimakami 1,5 kg - EKODARPOL

Sprawdź naszą ofertę
Ferramol GR

Ferramol GR zwalcza ślimaki 1 kg - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
 
 
🌿Młode rośliny stają się też często doskonałym zielonym bufetem dla mszyc. I z przykrością musimy stwierdzić, że sezon na te szkodniki już się w pełni zaczął. Niestety nie tylko róże odczuwają nadmiar gości na swoich łodygach. W przypadku mszyc warto działać kiedy ilość osobników ucztujących na roślinach nie przyprawia jeszcze o szybsze bicie serca. Do wyboru jest spory arsenał preparatów począwszy od tych ekologicznych, mikstur własnej roboty, a na specjalistycznych środkach skończywszy. Te ostatnie w dużej mierze działają systemiczne co sprawia, że z mszycami będziecie mieć spokój na jakiś czas.
NemmAzal na mszyce

NeemAzal -T/S mszyce i inne szkodniki 30ml - Biocont

Sprawdź naszą ofertę
Polysect

Polysect środek owadobójczy na mszyce w spray'u 750ml - Substral

Sprawdź naszą ofertę
Silcol

Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 150 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
 
 
🐜Kolejnym nie mniej istotnym problemem w ogrodzie są mrówki, które chętnie tworzą duet z mszycami. Same w sobie też potrafią nieźle naszkodzić. Podczas, gdy ich obecność na kamiennych ścieżkach to zaledwie drobny problem estetyczny, tak zakładanie mrowisk w donicach i pojemnikach to prawdziwa zmora. Mrówki równie chętnie zasiedlają rabaty, co prowadzi to wymieranie roślin i bylin. Jeśli zastanawiacie się czemu wasze rośliny nie rosną, nie rozkrzewiają się lub wręcz marnieją w oczach, a na ich powierzchni widzicie stado mrówek, to jest bardziej niż pewne, że w waszej rabacie znajdzie się też pokaźne mrowisko, a na roślinach mszyce. Warto wtedy sięgnąć po proszki i granulaty by znacząco ograniczyć liczebność szkodników.

✅ Preparaty, które ograniczą liczebność mrówek.

Proszek na mrówki

Proszek na mrówki czerwony MAX 100g - VACO

Proszek na mrówki MAX to skuteczny i wydajny środek owadobójczy pod postacią granulatu. Zwalcza wszystkie gatunki mrówek oraz ich gniazda. Granulat na mrówki dobrze rozpuszcza się w wodzie i nadaje do oprysków co jest przewagą w walce z uciążliwym występowaniem mrówek w pomieszczeniach.

Sprawdź naszą ofertę

Mrówex żelowa pułapka na mrówki 10g - Bros

Preparat w postaci trutki gotowej do użycia, przeznaczony do zwalczania mrówek ogrodowych w pomieszczeniach i ich bezpośrednim sąsiedztwie, np. na tarasach, balkonach, w altanach, na ścieżkach, podjazdach itp. Produkt prosty i wygodny w użyciu. Zwalcza mrówki ogrodowe i domowe likwidując mrówki wraz z królową. 

Sprawdź naszą ofertę
mrówex
 
 Dobrego dnia w ogrodzie #rajogrodnika
 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium