Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Niezbędnik ogrodnika - Luty 0
Niezbędnik ogrodnika - Luty

Wreszcie luty i czas pierwszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie jest to może miesiąc szczególnie intensywnej ogrodowej aktywności, nie mniej jednak to doskonały moment na wykonanie pierwszych porządków w raju. Jeśli chcecie poznać zakres „ogrodowych” wyzwań na miesiąc luty to zapraszamy do lektury. Oczywiście nie tylko rośliny w ogrodzie będą w tym miesiącu wymagały naszej uwagi, skupimy się również na rosnących i zimujących w domach zielonych sprzymierzeńcach. Luty to również czas wysiewów więc i o tym przeczytacie słów kilka.

W tym miesiącu skupiamy swoją uwagę na drzewach i krzewach owocowych. To dobry moment oczywiście przy dodatnich temperaturach by nieco je przyciąć, sprawdzić czy nie pojawiły się pęknięcie kory oraz czy nie ma na nich śladu żerowania. Startujemy od gatunków mnie wrażliwych na zmieniającą się aurę czyli od jabłoni i śliw. Gdy zrobi się cieplej można zacząć przycinać gałęzie i pędy grusz i krzewów jagodowych. W drugiej połowie miesiąca można się zabrać za cięcia pielęgnacyjne na winorośli. Nie warto zwlekać z tym zabiegiem, gdyż późniejsze terminy cięcia mogą skutkować płaczem łozy. 

Spokojnie można bielić pnie wapnem, zabieg ten nie tylko chroni drzewa przed szkodnikami ale również przed wiosennym pękaniem kory. Zwiększa mrozoodporność oraz ogranicza nagrzewanie się pni. Wapno ogrodnicze doskonale też odkwasza glebę - warunek jest jeden podłoże musi być rozmarznięte. 

Rany powstałe podczas przycinania gałązek zawsze warto przesmarować maścią ogrodniczą. W ten sposób uszkodzenia szybciej się zabliźnią, a drzewka nie będą narażone na ataki chorób i szkodników. Maść ogrodnicza tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Preparat zabezpiecza uszkodzone miejsca przed infekcjami wywołanymi grzybami i innymi patogenami, a także chroni przed wysychaniem oraz przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran. To również dobry czas by usunąć z ogrodu okazy dawno już nie owocujące. Konary i gałęzie porażone przez choroby nie powinny być kompostowane w ogrodzie. Warto pozostawić sobie długie zdrowe gałęzie, będą idealną podporą dla sadzonek pomidorów, groszku czy fasoli szparagowej. 

rękawice

Rękawice ogrodowe 9/L Basic

Sprawdź naszą ofertę
maść ogrodnicza

Maść Ogrodnicza

Sprawdź naszą ofertę
wapno ogrodnicze

Wapno Ogrodnicze 

Sprawdź naszą ofertę

W lutym jeśli pogoda pozwala, a musi być minimum 6 stopni na plusie, to można wykonywać w ogrodzie pierwsze opryski przeciwko kędzierzawość liści brzoskwini. Tymi samymi preparatami wykonać można również pierwsze opryski na śliwach. Zabieg taki pozwoli na zwalczenie torbieli śliw. Warunek jest jeden - zarówno brzoskwinie jak i śliwy muszą mieć dobrze widoczne i sporej wielkości, jeszcze nie popękane pąki.

W roli oprysków doskonale sprawdzą się dwa preparaty Miedzian i Syllit

Miedzian - jest środkiem grzybobójczym, dostępnym pod postacią stężonej zawiesiny lub proszku do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym, do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami roślin. Przydatny w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.

Syllit 65 WP - to środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego w ochronie roślin sadowniczych przed chorobami grzybowymi. Zwalcza kędzierzawość liści brzoskwini, parcha jabłoni i gruszy oraz plamistość liści.

miedzian koncentrat

Miedzian Extra 350SC

Sprawdź naszą ofertę
miedzian proszek

Miedzian 50 WP

Sprawdź naszą ofertę

W lutym również domowe rośliny oraz te zimujące w domach wymagają uwagi. Warto poruszyć nieco podłoże w doniczkach, sprawdzić czy nie ma w nich pleśni oraz szkodników. W związku z tym, że sezon wysiewowy jest już rozpoczęty, a na parapetach zaczynają pojawiać się kolejne doniczki z rozsadami to profilaktycznie sprawdzamy też nowe mikro plantacje pod kątem bytowania szkodników. Chodzi oczywiście o ziemiórki dla których większa ilość wilgoci w podłożu to istny raj. Jeśli planujecie więcej rozsad to trzeba być przygotowanym na tą obfitość i zgromadzić cały arsenał przydatnych preparatów i produktów by powstrzymać plagę. Ziemiórki mogą siać spustoszenie nie tylko w doniczkach z roślinami domowymi ale również skutecznie zniszczyć młode rozsady. Dlatego tak ważne jest niedopuszczanie do przelania podłoża w doniczkach, wietrzenie mini szklarni i osłoniętych wielodoniczek. 

motylek lepowy

Motylek lepowy

Sprawdź naszą ofertę
neemazal

Oprysk na ziemiórki

Sprawdź naszą ofertę
tablice lepowe

Tablice lepowe

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium