Blog kategorie
Promocje
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

159,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

158,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 248,68 zł
szt.
Rdza jałowcowo – gruszowa 0
Rdza jałowcowo – gruszowa

Z początkiem maja na krzewach jałowca zauważyć można galaretowate pomarańczowe wykwity często obejmujące większą część łodyg. Występujące na pojedynczych pędach lub na wielu równocześnie. Niestety te pomarańczowe zmiany, to objaw porażenia krzewu przez grzyby z rodzaju Gymnosporangium najczęściej przez Gymnosporangium sabinae. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda na zasadzie im wilgotniej tym grzyb obficiej manifestuje swoją obecność na roślinach.

Choroba ta powszechnie nazywana jest rdzą jałowcowo-gruszową nie bez powodu. Do pełnego rozwoju potrzebuje ona dwóch nawzajem zarażających się żywicieli – jałowca i gruszy.

Jak rozwija się rdza jałowcowo-gruszowa.

Najpierw porażeniu ulega jałowiec. Grzyb zagnieżdża się w pędach rośliny i tam też zimuje, żeby już na wiosnę jak tylko zrobi się ciepło i wilgotno wytworzyć galaretowato-pomarańczowe wykwity okalające łodygi jałowca. Są one tak charakterystyczne i w tak intensywnym kolorze, że nie sposób ich nie zauważyć na roślinach. Każda z tych narośli wytwarza zarodniki, które są następnie z wiatrem przenoszone na grusze. Na gruszy nie tworzą się co prawda tak spektakularne wykwity, ale równie łatwo można rozpoznać, że drzewo zostało zaatakowane przez grzyby – głównie po  pojawiających się z dużym nasileniem rdzawych plamach na liściach.

rdza jałowcowo-gruszowa

Liście gruszy porażone przez Gymnosporangium sabinae poza wyraźnymi z czasem ciemniejącymi plamami zaczynają też tracić zielony kolor i przebarwiają się na żółto. Poprzez porażenie chorobą w liściach zahamowany zostaje proces fotosyntezy. Choroba prowadzi do zamierania ulistnienia oraz całych pędów. Porażone rdzą grusze kwitną słabo albo wcale, a co za tym idzie również nie owocują. Choroba jest niebezpieczna dla drzewek owocowych o tyle, że może doprowadzić do zamierania całych grusz.

Zainfekowana liście gruszy już na jesień uwalniają zarodniki rdzy, która z powrotem poraża jałowca i zimuje w jego pędach. Grzyb przerasta jałowcowe igły na stałe zasiedlając pędy, by ponownie wiosną wytworzyć grzybnię. Nasilenie choroby zarówno na jałowcu jak i na gruszy zależy od cykliczności zarażeń. Im dłużej rośliny wzajemnie się zarażają, tym większemu uszkodzeniu ulegają.

rdza na jałowcu

Jak zapobiegać rdzy jałowcowo-gruszowej?

Najprościej byłoby nie sadzić w obrębie jednego ogrodu jałowców oraz grusz. Jednak uniknięcie rdzy w ogrodzie po wykluczeniu jednego z gatunków wcale nie musi oznaczać, że pozostały krzew lub drzewo owocowe nie zostanie zainfekowane przez Gymnosporangium sabinae. Obszar rozsiewania się zarodników może wynosić do 1/2km dlatego ważne jest nie tylko jakie gatunki roślin sami mamy w ogrodzie, ważne jest też jakie rośliny rosną na sąsiadujących działkach.

Przy mniej doborowym sąsiedztwie bardzo ważne są profilaktyczne opryski wiosenne wykonywane zarówno na gruszach jak i na jałowcach, by nie dopuścić do rozwoju choroby na roślinach. Najlepiej sprawdzą się tutaj preparaty na bazie miedzi. Z naturalnych preparatów warto sięgać po te na bazie skrzypu polnego i wrotycza.

rdza jałowca zwalczanie

Rdza na jałowcu zwalczanie.

Kiedy na jałowcu pojawią się już charakterystyczne rdzawe galaretowate wykwity, a ich ilość nie zdominowała całej rośliny – można przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne krzewu i tym samym pozbyć się zainfekowanych gałęzi. Przy tym zabiegu ważne jest aby łodygi odcinać czystym i ostrym sekatorem, a powstałe po cięciu rany smarować maścią ogrodniczą. Porażonych gałęzi nie wolno kompostować. Po usunięciu wszystkich widocznych ognisk choroby z krzewu można, a nawet należy wykonać oprysk przeciwko chorobom grzybowym. Warto zwrócić uwagę, by wybrany fungicyd miał działanie powierzchniowe i wgłębne oraz był przeznaczony do stosowania na roślinach ozdobnych.

Szczegółowe informacje dotyczące sporządzania roztworów do oprysków oraz właściwe proporcje użycia danego preparatu znaleźć można w karcie charakterystyki danego produktu. Jeśli ogniska rdzy pojawiły się na jałowcu warto zastosować oprysk fungicydem również na gruszy nawet jeśli nie widać jeszcze ognisk choroby. Pozwoli to przerwać łańcuch wzajemnej infekcji. Warto podkreślić, że choroba ma charakter nawrotowy dlatego opryski należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu. Grzyby z rodzaju Gymnosporangium porażać mogą również inne gatunki roślin dlatego po zauważeniu rdzy na jałowcu lub gruszy warto rzucić okiem również na głóg, jarzębinę oraz pigwę o ile mamy je w swoim ogrodzie.

Miedzian Extra zwalcza choroby grzybowe 350SC 50ml - Agrecol

Miedzian Extra zwalcza choroby grzybowe 350SC 50ml - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Scorpion 325 SC zwalcza choroby grzybowe warzyw i ziół 10ml - Agrecol

Scorpion 325 SC zwalcza choroby grzybowe warzyw i ziół 10ml - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Biosept Active Ekstrakt z grejpfruta 12 ml - Target

Biosept Active Ekstrakt z grejpfruta 12 ml - Target

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium