Rozmnażanie funkii 0
Rozmnażanie funkii

Funkie (Hosty) to jedne z najpowszechniej sadzonych w ogrodach roślin cieniolubnych. Ich bujne liście w przeróżnych odcieniach doskonale komponują się na zacienionych rabatach choć rośliny te równie dobrze poradzą sobie na widnym stanowisku uprawy. Warto jednak pamiętać, że ich liście podatne są na poparzenia słoneczne dlatego lepiej sadzić je na miejscu z umiarkowaną ekspozycją na słońce. Są idealnym tłem dla innych cieniolubnych bylin: żurawek, brodziszków, barwinków, dąbrówek, miodunek czy rozchodników okazałych. Pięknie też wyglądają w kompozycjach z innymi odmianami własnego gatunku, posadzone na skalniakach, pod koronami drzew czy przy oczkach wodnych. Występują w wielu odmianach różniących się między sobą docelową wielkością roślin, wielkością liści oraz ich kształtem i kolorem.

Funkie to rośliny niewymagające uwagi w sezonie ogrodniczym, poradzą sobie na każdej glebie nawet mniej zasobnej. Sadzone w miejscach o suchym podłożu również będą rosły tyle, że wolniej, a zbudowanie okazałego ulistnienia zajmie roślinie więcej czasu. Podlewane szybciej cieszą oczy. Niezależnie od odmiany dobrze zimują w gruncie bez żadnego dodatkowego osłaniania. W sezonie odmiany niskie o drobniejszych liściach mogą być również sadzone w donicach w kompozycjach z innymi roślinami. Sadzone w towarzystwie pacioreczników, traw ozdobnych czy rozchodników okazałych będą wspaniałą dekoracją tarasów i lekko ocienionych balkonów. W odpowiedni wysokich pojemnikach również mogą przezimować pod warunkiem, że donice będą zabezpieczone przed przemarzaniem podłoża.

rozmnażanie funkii

Na początku maja (w zależności od pogody) ich pędy zaczynają być widoczne w ogrodach. To jest dobry moment, by ze starszych dobrze ukorzenionych okazów pobrać sadzonki. Aby rozmnażanie funkii odbyło się bez szkody dla rośliny matecznej warto wybierać okazy, które co sezon wypuszczają do kilkunastu liści.

Jak rozmnażać funkie?

Rośliny te rozmnaża się przez podział karpy. Warto robić to wtedy, gdy liście znajdują się już nad ziemią lecz nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Podział jest prosty, gdyż praktycznie każdy młody liść to nowa sadzonka ze zbudowanym osobnym systemem korzeniowym. My co roku uszczuplamy nasze wieloletnie okazy i wypełniamy wolną przestrzeń pod drzewami, by rozbudowywać kolekcję.

Funkie to rośliny o dość płytnik ale rozbudowanym systemie korzeniowym dlatego, aby pobrać młode sadzonki warto okopać hosty ze sporym naddatkiem. W zależności od wielkości okazu okopujemy hostę, średnio w odstępie 20 - 25 cm od liści. Wykopaną karpę można z łatwością podzielić. Warto "nowe" okazy sadzić w luźnym przepuszczalnym podłożu, z dodatkiem ukorzeniacza i obficie naprawdę obficie podlewać po przesadzeniu. Roślinę mateczną umieszcza się w miejscu w którym rosła dotychczas. Można podsypać jej korzenie świeżym podłożem wymieszanym z kompostem lub po zadołowaniu podlać wodą z kwasami humusowymi.

rozmnażanie funkii

Funkie nie są wymagającymi roślinami urosną gorzej lub lepiej na każdej glebie, ale gdy mają właściwie przygotowane zasobne podłoże, to naprawdę nie trzeba długo czekać na efekt WOW i burzę liści nawet na dopiero co posadzonych młodych sadzonkach. Jeśli gleba pod drzewami jest tak poprzerastana, że można szpadel złamać to i hosty będą miały ciężko by rosnąć i właściwie się ukorzenić. Funkie to rośliny, które im mocniejszy system korzeniowy wytworzą, tym bardziej okazałe będą miały liście. Dlatego tam, gdzie warunki są dalekie od właściwych pomagamy roślinom robiąc nasadzenia najpierw w donicach, a następnie zakopując doniczki. Ten patent daje większe szanse na prawidłowy wzrost roślin zwłaszcza pod koronami drzew. Warto dobierać wielkość pojemnika/doniczki w zależności od docelowej wielkości rośliny. Dobrze jest też wybierać doniczki produkcyjne, które są bardziej wytrzymałe od klasycznych donic i nie pękają tak łatwo pod naporem podłoża. Szeroka i dość głęboka donica pozwala się roślinie właściwie ukorzenić.

rozmnażanie host

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium