Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik NISKI Green Hobbit Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,49 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA
Słonecznik TAIYO Wysoki Ozdobny na kwiat cięty 1000g DOTACJA

149,00 zł

Cena regularna: 253,65 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g
Koniczyna biała drobnolistna Abercrest mikrokoniczyna nasiona 500g

48,95 zł

Cena regularna: 67,13 zł

Najniższa cena: 67,13 zł
szt.
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

8,49 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 7,98 zł
szt.
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze
Planton W nawóz do bylin 200g - Plantpol Zaborze

11,95 zł

Cena regularna: 13,30 zł

Najniższa cena: 13,30 zł
szt.
Zwalczanie ćmy bukszpanowej 0
Zwalczanie ćmy bukszpanowej

✅ Dlaczego tak ważne jest zwalczanie ćmy bukszpanowe?

Każdy kto choć raz widział jakie spustoszenie potrafi wywołać ten żerujący szkodnik wie, że sprawy nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować. Już na początku wiosny zaleca się dokładnie przeglądać bukszpanowe krzaczki i sprawdzać czy nie ma oznak niechcianych lokatorów. Nawet jeśli w ubiegłych latach ten szkodnik nie zawitał do waszego ogrodu to nie oznacza, że i w tym sezonie wasze bukszpany są bezpieczne. Naprawdę warto kontrolować stan roślin.

✅ Jak rozpoznać bytowanie ćmy bukszpanowej?

Widoczną oznaką świadczącą o obecności tego żarłocznego szkodnika będą drobne pajęczynki między gałązkami bukszpanu, do tego widać będzie skupiska liści oplecionych przędzą ułożonych w formie kokonu. Jeśli larwy już opuściły swoje legowiska ich obecność rozpoznacie również po objedzonych liściach i schnących gałązkach bukszpanu. Możecie napotkać też same gąsienice choć wczesną wiosną i przy zmiennych warunkach pogodowych siedzą one głęboko w krzewach i ciężko jest je dostrzec.

✅ Jak sobie poradzić z inwazją?

Odkąd ćma bukszpanowa pojawiła się w Europie to pytanie powraca co sezon. Warto przede wszystkim wspomnieć, że walka z tym szkodnikiem to maraton, a nie sprint i dobrze jest kiedy już wiemy, że mamy u siebie ćmę bukszpanową przygotować się na cały sezon. Szkodnik ten w naszym klimacie potrafi od wiosny do jesieni, aż 3 razy rozpocząć cykl życiowy co walki z nim nie ułatwia. W zwalczaniu żarłocznej gąsienicy bardzo ważne jest stosowanie preparatów ograniczających jej liczebność na każdym etapie rozwoju. Tylko w taki sposób można wygrać walkę z zielonym wrogiem.

Przy doborze produktów kierowaliśmy się zasadą, by użyte do oprysków lub ekspozycji produkty nie stanowiły zagrożenia dla innych pożytecznych owadów jak na przykład dla biedronek czy zapylaczy oraz by były bezpieczne dla ludzi i zwierząt ale skutecznie zwalczały ćmę bukszpanową.

Preparatem, który skutecznie ogranicza liczebność żerujących gąsienic jest Lepinox Plus – rozpylony w formie roztworu na całej powierzchni bukszpanowego krzaczka przenika w głąb rośliny i krąży w liściach razem z jej sokami. Aktywuje się dopiero w przewodzie pokarmowym gąsienic czego skutkiem jest zaprzestanie żerowania i szkodniki giną już w ciągu 72h. Zabieg zaleca się wykonywać w pochmurne dni rano lub wieczorem. Bakterie zawarte w preparacie nie szkodzą innym roślinom, a sam zabieg można powtarzać nawet do 3 razy w sezonie ( i niestety przy zmasowanej inwazji szkodnika nawet trzeba). Jeśli nawet już po pierwszym zabiegu problem ćmy bukszpanowej został zażegnany to i tak warto prewencyjnie wykonać oprysk by nie dopuścić do kolejnej inwazji. Im w młodszym stadium rozwojowym szkodnika zostanie przeprowadzony oprysk tym skuteczniejszy będzie jego efekt.

Kolejną skuteczną metodą by ograniczyć rozwój ćmy bukszpanowej jest wyłapywanie jej męskich osobników za pomocą specjalnych prostych w użyciu pułapek feromonowych. Pułapki można montować poprzez zawieszenie bezpośrednio na krzewach lub w ich pobliżu mocując je na wbitym w ziemię paliku lub tyczce. Pułapka pozwala w skuteczny sposób monitorować i ograniczać liczebność populacji dorosłych męskich osobników gatunku. Jedna pułapka wystarcza na 300-500m2 więc jeśli macie niewielki ogród w którym bukszpany stanowią szpaler lub rosną w skupieniu to już jedna pułapka „zrobi robotę”. Umieszczony w niej wkład należy wymieniać co 4 do 6 tygodni. Osobno dokupić można również sam wkład feromonowy. Dlaczego tak ważne jest ograniczenie liczebności męskich osobników tego szkodnika? Wyeliminowanie męskiej części populacji przerywa cykl rozwojowy. Samice nie są w stanie się rozmnażać, a tym samym zmniejsza się ryzyko ponownej inwazji na wasze rośliny. 

biocont lepinox

WKŁAD DO PUŁAPKI NA ĆMĘ BUKSZPANOWĄ - TARGET

Wkład feromonowy do pułapki na ćmę bukszpanową przywabiający samce tego gatunku, dzięki czemu niezapłodnione samice nie są w stanie złożyć jaj.

Sprawdź naszą ofertę

Jeśli ćma bukszpanowa to tylko „wierzchołek góry lodowej” a walkę musicie stoczyć z więcej niż jednym szkodnikiem w ogrodzie to polecamy Mospilan SP 20. Jest to skuteczny insektycyd, który również działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie przenikając do wnętrza roślin i niwelując bytowanie takich szkodników jak: tarczniki, miseczniki, wciornastki, żarłoczne gąsienice innych żerujących gatunków i oczywiście ćmę bukszpanową. Jest to środek owadobójczy dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas przygotowywania roztworu do oprysków oraz wykonywania samego zabiegu. Przed użyciem należy zapoznać się z etykietą produktu i postępować zgodnie ze środkami ostrożności umieszczonymi na opakowaniu.

Mospilan 20 SP na Ćmę bukszpanową 20g - Agrecol

Zwalcza ćmę bukszpanową, mszyce, miseczniki, tarczniki, wciornastki, gąsienice zjadające liście oraz inne szkodniki. Środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych.

Sprawdź naszą ofertę
Mospilan 20 SP

Po wygranej walce ze szkodnikiem warto zrobić kilka rzeczy, po pierwsze przyciąć zainfekowane, ogołocone z liści gałązki, a po drugie odżywić roślinę specjalnie dobranym wieloskładnikowym nawozem. Dzięki takiemu działaniu nie tylko ograniczymy wizualnie efekty żerowanie ćmy bukszpanowej, ale również pobudzimy roślinę do odbudowy. Dobrze dobrany dedykowany nawóz zapewni właściwą regenerację masy zielonej, a jego pełnowartościowa formuła zawierająca: azot, fosfor i potas gwarantuje optymalny wzrost oraz intensywne krzewienie. Nawóz z powodzeniem stosować można od marca do sierpnia co 60 dni.

Nawóz do bukszpanów Agrecol

Nawóz do bukszpanów 1,2 kg - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Lepinox Plus na ćmę bukszpanową 3 x 10 g - Biocont

Lepinox Plus na ćmę bukszpanową 3 x 10 g - Biocont

Sprawdź naszą ofertę
Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową 1 szt. - Target

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową 1 szt. - Target

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium