Producenci

Facelia błękitna na poplon roślina miododajna nasiona 1kg

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 29,38 zł 29.38
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: FN Granum
Kod produktu: 5903116992519

Opis

Facelia błękitna na poplon roślina miododajna 1kg - FN Granum

Facelia błękitna Phacelia tanacetifolia to jedna z chętniej wysiewanych roślin poplonowych. Należy do rodziny ogórecznikowatych, jest miododajną rośliną jednoroczną. Nie posiada szczególnych wymagań uprawowych. Dlatego z powodzeniem można uprawiać ją nawet na mało żyznych terenach. Równomierny wzrost i rozrost facelii ogranicza rozrost chwastów poprzez dostateczne zacienienie gleby oraz gęstość wschodów samej facelii. 

Wpływa na dostępność fosforu w glebie, dlatego jest również dobrym przedplonem dla takich gatunków roślin jak: kukurydza, zboże, rośliny okopowe.

Facelia jest rośliną miododajną, która pięknie kwitnie tworząc błękitno-fioletowe kwiatostany przywabiające pszczoły i inne pożyteczne owady. Doskonale sprawdza się wysiewana na polach i łąkach w ramach zakładania pożytków dla pszczół.

Facelia jest rośliną, która potrafi transportować cenne składniki odżywcze z głębszych warstw podłoża. Nagromadzenie substancji odżywczych w częściach nadziemnych facelii sprawia, że jest ona doskonałą rośliną poplonową, którą uprawia się na tzw. „zielony nawóz”.

Facelia błękitna jest również rośliną fitosanitarną. Poprzez wysiew facelii skutecznie ograniczyć można liczebność mątwika burakowego w glebie

facelia

Zalety wysiewu Facelii błękitnej:

Facelia błękitna roślina odporna na choroby i ataki szkodników. Wschodzi równomiernie i obficie. Osiąga do 50 cm wysokości, tworzy przy tym piękne błękitno-fioletowe kwiatostany. Kwitnące kwiaty facelii błękitnej doskonale przywabiają zapylacze. W sprzyjających warunkach roślina potrafi kwitnąć nieprzerwanie aż do 8 tygodni. 

Facelia błękitna jest rośliną łatwą w uprawie, miododajną i chętnie wybieraną przez pszczelarzy do wzbogacania mieszanek łąkowych oraz w siewie czystym do obsiewanie pożytków dla pszczół.  

Średnia wydajność średnia miodowa facelii błękitnej wynosi 300 kg/ha. 

Wydajność miodowa tej rośliny zależy od terminu wysiewu. 

Facelia FN Granum jako przedplon

Poprzez szybki rozrost i zdolność pozyskiwania składników odżywczych z głębszych partii gleby facelia błękitna jest rośliną chętnie wybieraną jako przedplon

Wpływa na zawartość fosforu w glebie, co czyni ją dobrym przedplonem dla warzyw okopowych, zbóż i kukurydzy.

Facelia FN Granum jako poplon

Obsiewanie pól i warzywników facelią błękitną na poplon doskonale wzbogaca miejsce wysiewu w azot i inne składniki mineralne oraz cenną materię organiczną.

Facelia nie jest spokrewniona z żadną rośliną uprawową, a co za tym idzie może być z powodzeniem uprawiana w celu poprawy wydajności i plonowania przed wszystkimi gatunkami.

Po facelii doskonale udaję się uprawa takich warzyw okopowych jak: burak czy ziemniak. Facelia sprawdzi się również jako zielony nawóz w miejscach przeznaczonych pod uprawę takich gatunków jak: ogórek, kapusta czy seler

Korzyści z wysiewu facelii:

 • ceniona roślina pprzedplonowa
 • doskonała roślina poplonowa
 • chętnie wysiewana roślina miododajna
 • wschodzi równomiernie i obficie na każdej glebie
 • niespokrewniona z żadną inną rośliną uprawową
 • dobrze znosi przejściowe susze i przymrozki
 • redukuje zachwaszczenie obsianego terenu
 • odporna na choroby i szkodniki roślin
 • kwitnie długo i obficie
 • siana na pożytki dla pszczół
 • doskonale sprawdza się jako zielony nawóz na terenach uprawnych
 • posiada właściwości fitosanitarne
 • wpływa na zwiększenie materii organicznej w glebie
 • poprawia jakość gleby 
 • siana na polach uprawnych oraz w przydomowych warzywnikach w celu redukcji nicieni w glebie

Wysiew facelii błękitnej:

Facelia nie ma szczególnych wymagań glebowych. Urośnie na każdym podłożu. Planując uprawę warto wybierać miejsca ciepłe i słoneczne, gdyż roślina ta źle znosi zacienienie. Na miejsca pod uprawę facelii nie nadają się też tereny podmokłe czy często zalewane przy silnych opadach deszczu.

Wysiew należy prowadzić do 15 sierpnia. Późniejszy wysiew znacząco wpłynie na obniżenie ilości masy zielonej.

Na glebach lepszych: zaleca się wysiew w ilości 8 - 10 kg na hektar.

Na glebach słabszych: zaleca się wysiew 12 -15 kg na hektar. 

Miejsce siewu powinno być przeorane lub przekopane na głębokość do 15 cm. Obszar pod wysiew zaleca się wałować przedsiewnie, co poprawia szybkość i jakość wschodów oraz poprawia nasiąkliwość gleby niezbędną do prawidłowego skiełkowania nasion.

Nasiona facelii wysiewa się rzędach 10-15 cm lub 20-25 cm. 

Głębokość siewu to 2-3 cm. 

Warto zadbać o to, by nasiona siać na wskazanej głębokości i by były dokładnie przykryte podłożem. Precyzja i dokładność siewu w sposób bezpośredni przekłada się na jakość wschodów facelii błękitnej. 

Rośliny uprawiane jako poplon należy ścinać zaraz po tym, jak zaczną kwitnąć tak, by nie dopuścić do zawiązywania się nasion.

Facelia ma bardzo kruche łodygi dlatego cięcie nie powinno być problematyczne. Rośliny można z łatwością przyorać lub zwałować. 

Przekopane późną jesienią w warzywniku łodygi facelii z powodzeniem zastąpią w nawożenie obornikiem. Warto pamiętać, by ziemię przekopać na głębokość 15-20 cm.

 

Wysiew nasion facelii na poplon to doskonały naturalny sposób nawożenia terenów uprawnych niezależnie od areału.

Facelia błękitna siana z przeznaczeniem na "zielony nawóz" w znaczący sposób poprawa jakość gleb jałowych i wyjałowionych wcześniejszymi uprawami. 

Podnosi wydajność plonowania warzyw i zbóż.

Prezentowane nasiona facelii nie są kwalifikowane na cele paszowe.

Wysiew z powodzeniem prowadzić można zarówno na większym areale jak i na potrzeby hobbistycznej przydomowej uprawy warzyw.

Wysiew nasiona facelii na poplon ogranicza też rozwój chorób podsuszkowych zbóż jak: łamliwość źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła.  

Gwarantujemy bezpieczne zakupy nasion:

 • Termin przydatności nasion do wysiewu to od 2 do 5 lat w zależności od partii i rodzaju nasion.
 • Opakowanie nasion służy jako dowód w reklamacji
 • Sklep w którym oferujemy nasiona podlega pod Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa WIORiN

Bezpieczne zakupy nasion:

 • Torebki nasion oferowane na naszych aukcjach posiadają datę ważności i nr partii na opakowaniu gwarantujemy jakość i oryginalność nasion.
 • Nasiona posiadają odporność lub tolerancję na choroby charakterystyczne dla danego gatunku.
 • Dostosowane do warunków uprawy w naszej strefie klimatycznej oraz często uprawianych przez producentów towarowych.
 • GMO - Odmiany warzyw i ziół, których nasiona znajdują się w opakowaniach powstały w wyniku tradycyjnej hodowli, bez udziału genetycznej modyfikacji.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium